Yeni Marmara Gazetesi heyeti tarafından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

FATMA DİLLİOĞLU/ÖZEL HABER 

Ziyarete Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Efe, Yenişehir Yörem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Efe, Yeni Marmara Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cevat Türe, Köşe Yazarları Can Ertan, Orhan Kaplan, Mehmet Ali Yılmaz, Halil Ağa ve Yeni Marmara Gazetesi çalışanları katıldı. 


Turgay Erdem ‘’Sizi takip ediyorum. Tarafsız yayın yapıyorsunuz. Bizim de istediğimiz böyle bir yayın grubu. Yapmış olduğunuz yayıncılığı takdir ediyorum.’’ dedi. Turgay Erdem Nilüfer Belediyesi hakkında açıklamalarda bulundu. Erdem ‘’Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana neredeyse bir yılı devirdik. Yarım kalan işlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Belediyelerin işler kolay olmuyor. Kaynaklar eskisi gibi değil. İnşaat sektörü zor durumda. Biz en çok inşaat alanından para kazanan bir belediyeyiz. En çok ruhsatın alındığı bölgedeyiz. Dolayısıyla onlardaki kaynakların büyük bir kısmı azaldı. Kültür sanatla ilgili çalışmalarımızda bir kesinti yok. Her yıl olduğu gibi yapılmaya devam ediyor. Bundan sonra da aynı hızla yapılacak. Diğer belediyelere baktığımızda hepsinden daha fazla tesisimiz var. Spor, kültür, sanat alanında diğer belediyeleri en az ikiye üçe katlıyoruz. Bir taraftan da diğer ihtiyaçlarımıza yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz.’’ şeklinde konuştu.


“Hiç karşı karşıya kalmadık”


Bursa’daki diğer projeleri değerlendiren Erdem ‘’Osmangazi Belediyesi Panorama Müzesi olarak çok güzel bir çalışma gerçekleştirdi.  Bursa’nın tarihi bir bölgesinde olması nedeniyle de vizyon sahibi bir proje. Gerçekten tebrik ediyorum. Keşke Büyükşehir Belediyesi’nin de böyle projeleri olsa. Daha önceki zamanlarda da onlarla konuşmuştuk. FSM’deki o boş alanla ilgili bir proje yapılabilir. Ama sadece oradaki yirmi üç dönümlük alan yetmez. Orası toplamda seksen ile yüz dönüm arasında büyük bir alanı kapsıyor. Vakıfların da yerleri var. Milli Eğitim’in de okulları var. Bunları başka bir yere taşıyabilir ve o bölgeye vizyon sahibi güzel bir proje gerçekleştirebilirsiniz. Orası Bursa’nın en güzel noktalarından bir tanesi. Oraya her türlü alanda projeler üretilebilir. Büyükşehir Belediyesi kendi projelerini yapıyor. Biz de kendi projelerimize odaklıyız. Onların onay verebileceği bir konu olduğunda, onlara anlatıyoruz. Onların yapması gereken ancak yapılamayan projelerle ilgili de muhalefetimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız bir durum olmadı.’’ İfadelerini kullandı.


“Yüz milyon liranın üstünde yatırımımız var”


Erdem kendi projeleri hakkında ‘’Şu anda bütün belediyeler ve belediye başkanları bundan sonrası için nasıl bir yol haritası çizeceği düşüncesindeler. Büyükşehir Belediyesi’nin 5 milyar lira borcu bulunuyor. Bu borcu ödeyip bir de 17 ilçede yatırım yapması gereken projeler var. Bizim borcumuz 150 milyon liraydı. Bunun bir kısmını ödedik. Vizyonlu projelerimiz var. Gençlik merkezi olarak kullanacağımız bir alanı yaratmaya çalışıyoruz. İhtiyaçlarımızdan birisi de bu. Büyük bir salona ihtiyacımız var. Biz daha çok gençlere yönelik projeler üzerinde çalışıyoruz. Örneğin bir bilim merkezi projemiz var. Bu sene projelendirmesini yapıp önümüzdeki yıl ihalesini yaparak ona göre çalışmalarımızı hızlandıracağız. Gençlerin sık sık gidip gelebileceği ve orada faaliyetlerini yürütebileceği, yeni nesil bir merkez olarak bakıyoruz buna. Arasta projemiz de devam ediyor. Bu iş için yüz milyon liranın üstünde bir yatırımımız var. Orasını Bursa için bir turizm merkezine dönüştürebiliriz diye düşünüyorum. Lokasyon olarak güzel bir yerde bulunuyor.’’ dedi.