Loading...

İntihal Kontrolü Nedir?

Türkiye 8 Eylül 2019 13:22
A
a
Bir başka kişi tarafından yazılmış olan herhangi bir eserin, tezin ya da makalenin tamamının ya da belli bölümlerinin kopyalanmış olduğunu tespit etmeye intihal kontrolü adı verilir. Yapılan bir intihal çeşitli yazılım ve programlar aracılığı ile oldukça kolay bir şekilde tespit edilir. Oldukça iyi olan bu programlar sayesinde, bir eserde intihal yani kopya olup olmadığı detaylı bir şekilde edilir. İntihal kontrolü sağlayan yazımlara sahip olan kurumlar, belli bir ücret karşılığı intihal raporu da verirler.
 
İntihal Raporu Nedir?
Özellikle bitirme tezlerinde daha çok karşılaşılan, daha önce yazılmış olan akademik yazılardan yapılan alıntıların oranını gösteren belgeye intihal raporu denir. Bitirme tezinin veya herhangi eserin orijinal ve özgün bir eser olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan intihal programları adı verilen programlar mevcuttur. Bu programlara yüklenen tez ya da projeler, sayısız akademik çalışma ile karşılaştırılarak,  alıntı yapılmış ya da kopyalanmış olan bölümler, sonuç olarak gösterilir. Bu sonuçlar da intihal raporu olarak sunulur.
 
İntihal Raporu Sonucu Çıkan Boyalı Kısımlar Neyi Gösterir?
Hazırlanmış olan tez, proje, ödev, makale gibi her çeşit metin ve yazılar, online olarak ulaşılabilen ve daha önceden intihal programlarına yüklenerek,  tutulan çalışmalar içinden yapılan karşılaştırma sonucunda, program tarafından çalışmada ki, her kaynak farklı renkte boyanarak, intihal ya da intihal olmayan yerler belirtilir. Çalışmada kaynakça kısmında yer alan kaynaklar,  mavi renge boyanarak, kodlanmış durumda ise, çalışmada kaynakçadan alınmış olan, ne kadar metin yazısı varsa aynı renkte gösterilir ve bu da intihal olduğu anlamına gelir.
 
İntihal Raporu Nasıl Alınır?
İntihal raporu almak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Üniversitelerdeki danışman hocalar tarafında alınmış olan, hesap ile intihal raporu almak için, programlara erişim sağlamak mümkündür. Kimi danışman hocalar kendileri de intihal raporunu alıp öğrencilere verirler. Bazen öğrenciler yazdıkları tezde intihal durumunu öğrenmek için, okul dışı kurumlardan da belge alabilir.  Bu kurumlar,  belli bir ücret karşılığında, intihal raporu verirler. Buralardan da intihal raporu alınabilir. İntihal kontrolü hakkında bilgi almak için detaylı bilgi linkini tıklayarak  her türlü detaya ulaşabilirsiniz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat