Loading...

İşçiler haklarını arıyor

Bursa 18 Haziran 2019 09:32
Videoyu Aç İşçiler haklarını arıyor
A
a

Osmangazi metro istasyonunda toplanan Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası (BATİS) ve Bağımsız Metal İşçileri Sendikası (BAMİS) üyesi işçiler tarafından kıdem tazminatı ve emeklilikle ilgili sorunlara karşı tepki göstermek amacıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüş geçtiğimiz Cumartesi günü saat 17.30’da yapıldı. İstasyon önünde toplanan BATİS ve BAMİS üyesi işçiler sloganlar eşliğinde Kent Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında işçiler ‘’Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz’’, ‘’Zafer direnen işçilerin olacak’’,  ‘’Tazminat hakkımız engellenemez’’, ‘’Emeklilik hakkımız, söke söke alırız’’ şeklinde sloganlar attı. Yürüyüş devam ederken orada bulunan vatandaşlar da sloganlara destek verdi.

Osmangazi metrosunda başlayan yürüyüş Kent Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşün ardından Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası ve Bağımsız Metal İşçileri Sendikası’nın Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Metin Burak tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yaptığı açıklamada, “Kıdem tazminatı fona devredilerek artırılmak istenen sömürüyü, bu ülkenin çalışma koşulları ve işçileri kaldıramaz” diyen Burak, kıdem tazminatlarının sınıf çizgileri olduğunu belirtti. Burak daha sonra, yaşanan iş kazaları konusuna da değindi ve “İşyerlerinde alınmayan önlemlerden veya çeşitli sebeplerle bunalıma sokulan işçiler,  geçirdiği iş kazası ile yakalandığı meslek hastalığı ve intihar sonucu, ya ölüyor ya da ömür boyu engelli kalıyor.” diye konuştu.

Emeklilikte 65 yaş, yüksek prim günü ve düşük maaşın, işsizlik ve yoksulluk yarattığını, insanları aç ve sefil bıraktığını ifade eden Burak, “Ülke genelinde devam ettirilen bu tür politikalarla yaratılan yoksulluk, insanlara yapılabilecek en ağır ölümcül şiddettir” dedi. Grup bu açıklamaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

 
Kaynak : Erdal Orhan
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat