“Sendikal Hak istemek suç mu!” geçtiğimiz ay bu başlıkla vermiştik haberi. Geçen hafta grev kararı alan Türk Metal Sendikasına bağlı üyelere işveren tarafından adeta işçi kıyımı uygulanıyor.

Ruhi BERBER/Özel haber

Bursa’da bir “Sendika” ya üye olarak sendikal hakların şemsiyesinin altına girmek isteyen işçiler, işverenleri tarafından fabrikanın kapısının önüne konuluyor! Buna son örnek Bursa NOSAB’da kurulu olan Fransız ortaklı AKWEL BURSA OTOMATİV A.Ş.’de yaşanan son kriz. 1621 işçisi ile A.B.’nin en büyükleri arasında olan Fabrika, işçilerin Türk Metal Sendikası Osmangazi Şubesi ile sendikal haklar için anlaşmasını hazmedemeyerek işyeri temsilcilerinde bulunduğu bir gurup işçiyi aynı gün iş sözleşmesini fesih etti. Birkaç saat önce 8 yıllık çalışanı Hasan Ünlü’yü gerekçe gösterilmeyerek işten çıkarılması, Sendika Başkanı Mesut Erdem ve Yönetimini, Fabrika ile karşı karşıya gelmesine neden oldu. Fabrika işçileri işten atılmaları protesto etmek, işçilerin tekrar işe alınmasını sağlamak için üretimi durdurarak iş yerinde eylem yapıyor.

“Kapının Önüne Mesnetsiz İşçiyi Koyamazsın!”

Erdem; “Son zamanlarda Fabrika sahipleri ve yöneticilerinin, işçilerin en tabi hakları olan sendikal örgütlenmeye karşı keyfi tecavüzleri Bursa’da tavan yapmıştır. Bu arkadaşlarımız Hükümetimizin de son zamanlarda desteklediği sendikal hakları almaları için bir çatı altında onurlu mücadele vererek ekmekleri, alın terlerinin heba olmamalarının savaşını vermek için sendikamızı seçtikleri halde kapının önüne gerekçesiz bir şekilde konulmuştur. Avrupa’nın en büyük sendikasına üyeyiz. Onlarda buradaki gelişmeleri bizim üzerimizden takip ediyorlar. Türk Metal’in üyesi olduğu IndustriAll Küresel ve IndustriAll Avrupa, buradaki gelişmeleri yakından izliyor. Her bir gelişme için rapor hazırlıyor, birkaç hafta sonra bu rapor Fransa’daki iş ortaklarının önüne konacak. Avrupa; helal ekmek peşinde koşarken, mesnetsiz bir şekilde işçinin kapının önüne konulan Fabrika Yönetimini affetmez! İşçilerin onurlu direnişlerinde yanında olmaya devam edeceğiz. Fabrika kapısının önüne çekerim bir sandalye, o işçilerin hakları iade edilinceye kadar tek başıma otururum! İşçilerin haklarına kimsenin tecavüz etmeye hakkı yoktur!” dedi.