Loading...

İstanbul seçimleri Bursa’da yankılandı

Türkiye 24 Haziran 2019 16:44
Videoyu Aç İstanbul seçimleri Bursa’da yankılandı
A
a

Türkiye tarihi bir seçimi geride bıraktı. Günlerdir tüm Türkiye’nin birinci gündem maddesi olarak kalmayı başaran seçimlerden hemen sonra birçok Bursalı kentte sokağa inip kutlamalar yaptı. Ayrıca seçimler hakkında Bursa’nın önde gelenleri ve siyasileri de önemli açıklamalarda bulundu.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım arasındaki yarışın galibi ve yeni başkan önceki seçimde olduğu gibi yine İmamoğlu oldu.  Seçimde Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, yüzde 54,21; Binali Yıldırım 3 milyon 935 bin 453 (yüzde 44,99); Necdet Gökçınar 47 bin 829 (yüzde 0,55); Mustafa İlker Yücel 14 bin 545 (yüzde 0,17) oy aldı. İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki oy farkı 806.426 oldu.

Sonuçların öğrenilmesinin ardından İmamoğlu, Beylikdüzü'nde vatandaşlara seslendi. İmamoğlu, "Partilerin liderlerini farklı yere koyarak milletimizin iradesini sıkıntıya sokmayacağız. Asıl olan millettir, her zaman millet üstündür. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bunu hiç unutmayacağız. Yarından tezi yok, işimize başlıyoruz. İstanbul için çok çalışacağız. Hepinize söz veriyorum" diye konuştu.

Yıldırım ise “Ben bu sonuçların İstanbul’umuza, İstanbul'un geleceğine hayırlar getirmesini Rabb’imden niyaz ediyorum. Bundan sonra Ekrem İmamoğlu arkadaşımıza İstanbul'a güzel hizmetler yapmasını da temenni ediyorum. Yapacağı çalışmalarda İstanbul'un yapacağı her türlü işte kendisine yardımcı olmaya gayret edeceğiz” ifadesini kullandı.AKTAŞ: ‘İMAMOĞLU’NU TEBRİK EDERİM’

Bursa Büyükşehir yenilenen İstanbul seçimleri sürecinde; beyefendi kişiliği, asaletiyle çalışmalarını sürdüren Sayın Binali Yıldırım Bey, kesin olmayan seçim sonuçları belli olur olmaz rakibini tebrik ederek devlet adamlığının erdem ve ferasetini bir kez daha ortaya koymuş, gönlümüzdeki yerini ve değerini bir kez daha perçinlemiştir. İstanbul seçimlerinin başta İstanbul olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı bu kutlu yolculukta kendisiyle birlikte omuz omuza, kararlılıkla ve aşkla yürüyeceğimizin, milletimize hizmet etmekten bir an bile geri durmayacağımızın altını bir kez daha çiziyorum. Bakara Suresi 216. ayette de belirtildiği üzere; “Sizin hayır sandığınızda şer; Şer sandığınız şeyde hayır vardır ALLAH (C.C) bilir, siz bilmezsiniz” ifadelerini kullandı.TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da, “ Cumhurbaşkanımızın kendileri için söylediği; ‘Dostluk yolun sıkıntılarına karşı beraber göğüs germektir.’ sözünden yola çıkarak, üstlendiği her görevi ehliyet ve liyakat ile en güzel şekilde yerine getiren, adını siyasi tarihe ve gönüllere yazdıran, beraber çalışmaktan onur duyduğum kıymetli büyüğüm Binali Yıldırım’ın ülkesine ve milletine olan hizmet aşkı bu süreçte bir kez daha tescillenmiştir. Allah kendisinden razı olsun” mesajını verdi. 


 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise, mesajında “Despotluk değil demokrasi kazandı. Ayrıştırma değil, kardeşlik kazandı. Karamsarlık değil umut kazandı. Hak yerini buldu, adalet kazandı. Çocuk, genç, yaşlı, çocuk, emekçi, çiftçi, memur, emekli kazandı. İstanbul kazandı, Türkiye kazandı. Her şey çok güzel oldu” sözlerine yer verdi.BURSA SOKAKLARDAYDI

Bu arada seçim sonucunu kutlamak isteyen Bursalılar kent meydanında ve ilçelerdeki bazı meydanlarda türküler, halaylar, meşaleler ile sevincini paylaştı. Birbirinden renkli görüntülerin ortaya çıktığı bu anlara yoldan geçen diğer vatandaşlar da eşlik etti. Mikrofonlara konuşan vatandaşlar sonucun tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni ettiler.

 
Kaynak : Hanife ÖRSOĞLU
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat