Özel Haber / Batuhan Ersek

16 Ağustos’ta İyi Parti İl Başkanlığı görevini devredecek Yahya Bahadır, “İYİ Parti Türkiye’nin geleceğidir. Y ve Z kuşaklarının beklentilerini karşılayacak, yeni, çağdaş bir Türkiye inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

İYİ Parti’nin 16 Ağustos’ta gerçekleştireceği Bursa İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi sonrası İl Başkanlığı görevini devredecek olan İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır, Yeni Marmara Gazetemize gerçekleştirdiği veda ziyaretinde; sorunlarını, siyasetteki hedeflerini, genel ve yerel siyaset hakkındaki düşüncelerini anlattı. Bursa’nın sorunları hakkında açıklama yapan Yahya Bahadır, “Bursa’nın temel sorunu Bursa’daki yerel yöneticilerin vizyonsuzluğudur. Bursa bu konuda çok talihsiz bir şehir. Bu kadar katma değer üreten, Türkiye’de ihracatın yüzde 10’unu karşılayan, otomotiv ve tekstil sektörlerinin kalbi olan bir şehir bunu hak etmiyor. Şehir planlaması zamanında yapılmalı, altyapısı tamamlanmalı, yolları genişletilmeli veya yeni yollar yapılmalıydı. O zaman Bursa’nın trafik sorunu bu hale gelmezdi. Bu şehir sanayiden dolayı çok hızlı göç alıyor. Bu öngörülerek ona göre bir yapılaşma gerçekleştirilebilirdi. Özellikle Ak Parti yerel yönetime geldikten sonra Bursa’dan çok şey aldı. Ankara Bursa’yı cezalandırdı ve Bursa kaderine terk edildi. Her dönem Bursa bu iktidara en yüksek oyu veren şehirlerden biri oldu ama bunun karşılığını almadı. Yerel yöneticilerin basiretsizliği de Bursa’da; Doğanbey faciası, stadyum, T2 hattı gibi sıkıntıları doğurdu. Bir hızlı trene kavuşacaktık o da yük treni oldu. Kaynaklar da maalesef çar çur edildi ve şu anda belediye büyük bir borç altında” dedi. Türkiye’de büyük bir değişimin başladığını söyleyen Bahadır, “İYİ Parti Türkiye’nin geleceğidir. Y ve Z kuşaklarının beklentilerini karşılayacak, yeni, çağdaş bir Türkiye inşa edeceğiz. Kendi değerlerimizle kavga etmemeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YENİ SÖYLEMLERE İHTİYACI VAR”

Yeni kurulan partiler hakkında konuşan Bahadır, “Yeni kurulan partileri destekliyoruz. Çünkü çözüm yine siyasetle olacaktır. Biz bunun acısını yaşamış bir partiyiz. Ak Parti 2002 yılında kurulduğunda 6 televizyon kanalı aynı anda canlı olarak verirken, bizim partinin kuruluşunda bir tane televizyon yoktu. Kurulduktan 6 ay sonra TRT’de resmini gördük. Yeni partiler kurulmalı, Türkiye’nin yeni söylemlere ihtiyacı var. Bu Türkiye’nin hayrına olan bir durumdur” açıklamasını yaptı. Yeni kurulan partilerle ittifak yapılıp yapılmayacağı sorusuna Bahadır, “Bizim kimseyle ittifak yapmak gibi bir derdimiz yok. CHP ile yaptığımız seçim iş birliğiydi ve doğruydu. Millet bu durumu kabul etti ve oy verdi.  Bu yaptığımız Türkiye’deki muhalefet boşluğunu doldurmaktı. Yeni kurulan partilerle ittifak yapmamıza gerek yok. Çünkü biz önde koşuyoruz. Anketlerde en hızlı büyüyen parti biziz. Artık Ak Parti de misyonunu tamamladı, yeni bir şeyler söylemek lazım. Ak Parti, Türkiye toplumundan koptu. Biz İYİ Parti olarak iktidar yolculuğuna devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.