MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İYİ Parti lideri Meral Akşener'e yönelik “eve dön’’ çağrısının ve “yerli ve milli partidir’’ değerlendirmesinin ortaya koyduğu bir gerçek var:

Meral Akşener siyasetin kilit lideri, İYİ Parti siyasetin kilit partisi.

Parlamenter sistemi savunan Meral Akşener’in ise Millet İttifakı’nın sürmesinden yana açık tavır aldığı görülüyor.

 

KONGRE

İYİ Parti hafta sonu Bursa’da kongre yapıyor

Kongre Nilüfer’de İbrahim Yazıcı Stadyumu’nda pazar günü saat 12.00 de başlayacak.

Toplam 600 il delegesi başkan adayları Selçuk Türkoğlu ve Yüksel Yılmaz arasında tercihte bulunacaklar.

**************************

Önce bir hakkı teslim edeyim..

Adaylar zorlu salgın döneminde sağlıklarını riske etme pahasına yoğun emek harcayarak centilmence bir kampanya yürüttüler.

Siyasette ne kadar özen gösterirseniz gösterin sosyal mesafeyi korumada büyük zorluklar oluşuyor. Siyaset insana dokunmak, insan teması demek çünkü.

O nedenle önce sağlık diyelim.

**************************

İlçe kongrelerinden güçlenerek çıkan Selçuk Türkoğlu’nun karşısına İYİ Parti tabanında sevilen sayılan Yüksel Yılmaz çıkınca kongre hesapları daha bir ince eleyip sık dokumayı gerektirdi.

Görebildiğim kadarıyla ibre Selçuk Türkoğlu’ndan yana.

Delegasyonda; Selçuk Türkoğlu’nun sendikacılık deneyiminden edindiği birikimle; çalışkan örgütçü kişiliğiyle; halkla kurabildiği sıcak temasla ve medyayı etkin biçimde değerlendirme becerisiyle İYİ Parti’ye Bursa’da ivme kazandıracağı kanaati yaygın.

Selçuk Türkoğlu’na bu şans verilmelidir diyenler ağırlıklı.

 

TÜRKOĞLU: “BURSADA SİYASETİN DENGELERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’’

 

İYİ Parti Bursa İl Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu ile internette bir görüşme yaptım.

Türkoğlu’na üç soru yönelttim:

Kongre mesajınız nedir?

“Bizler yalnızca İYİ Parti’yi kucaklamaya bütünleştirmeye değil top yekûn Bursa'yı kucaklamaya bütünleştirmeye talibiz. İlçelerde yapmış olduğumuz toplantılar, ziyaretler, delegelerden aldığımız dönüşler neticesinde biz bu kongreyi ekip olarak önde tamamlayacağız. Kongrenin kaybedeni olmayacak kazananı mutlaka İYİ Parti olacak. Kaldı ki kongremizin çok adaylı olması beraberinde ciddi bir heyecan, sinerji yarattı ve Bursa siyasetinin yeni gündemi haline geldi.’’

İl yönetimini nasıl bir düşünceyle oluşturdunuz?

“Oluşturduğumuz yönetim Bursa'nın bütün kesimlerini kucaklayan, her dünya görüşünden arkadaşımızın rahatlıkla kendisine yer bulabileceği bir yönetim şeklidir. Derdi ve endişesi Bursa, ülkemiz ve milletimiz olan her insana İYİ Parti çatısı altında; yönetiminde,  teşkilatlarında, sofrasında yer vardır. Geçmişten bugüne Bursa siyasetinde etkili olmuş alanının uzmanlarından oluşan ve gerçek manada çarıkları giyip Bursa sokaklarına çıkacak bir yönetim oluşturduk. Bursa'da sessiz çoğunlukların sesi; garibin gurebanın hakkı gasp edilmişin sözcüsü olmak için mahalle sokak Bursalıların ve milletimizin yanında olacak bir yönetim yapmaya gayret ettik.

İktidar açısından Bursa'da siyaset tek kale maç şeklinde devam ediyor. Bu tek kale maçı gerçek anlamda bir çift kale maça çevirecek; Bursalılarının yenen haklarını, çalınan geleceklerini geri alacak sonra da daha ileriye taşıyacak bir yönetim kurmaya gayret ettik.

Etkin muhalefet anlayışımızla Bursa'da siyasetinin dengelerini değiştireceğiz.’’

**************************

Meral Akşener’e yönelik olarak Cumhur İttifakından yapılan çağrılar için ne diyorsunuz?

“AKP ve MHP den genel başkanımıza ve İYİ Parti'ye yönelik davetliler ile ilgili sayın genel başkan çok net cevapları vermiştir Esasen bizde aynen öyle düşünüyoruz. Belki ve yalnızca kuralları belirlenmiş parlamenter demokrasiye, yeniden iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşle ilgili kısmi bir anlaşma olabilir.’’

**************************

İYİ Parti Bursa İl Kongresine başarılar diliyorum.