Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta sonu yapılan İYİ Parti İkinci Olağan Kurultayında Meral Akşener tek aday olarak tekrar genel başkan seçildi.

İYİ Parti’ye ilişkin düşüncelerimi madde madde yazayım.

Meral Akşener MHP’de ve olağanüstü hal koşullarında kurduğu İYİ Parti sonrasında onca engellemeye, baskıya, ve medya sansürüne karşın ortaya güçlü bir irade koyarak büyük bir demokrasi mücadelesi verdi.

Akşener devlet deneyimi olan, çalışkan, içten, güler yüzlü, kucaklayıcı, etkili konuşan, samimiyet hissi yaratan bir siyasetçi. Akşener bu çabalarının ödülü olarak İYİ Parti’yi kilit parti konumuna taşımış durumda.

************************************

Akşener ve Kılıçdaroğlu arasındaki güvene dayalı işbirliği ve parlamenter sisteme geçme ortak paydası Millet İttifakı’nın temelidir.

‘’MHP’ye geri dön’’ çağrısına karşın İYİ Parti’nin, Millet İttifakı’ndan kopacağını sanmıyorum. Akşener tutarlılık gösterip, ilkeli davranacaktır.

İYİ Parti’nin MHP ile milliyetçi-muhafazakâr seçmeni kazanma yönünde bir mücadelesi var; zamanın İYİ Parti lehine işlediğini düşünüyorum

İYİ Parti, değişik partilere dağılan merkez sağdaki seçmen için çekim merkezi olmaya en güçlü aday; ama, bu konuda henüz beklen başarının sağlandığı da söylenemez. Şimdi merkez sağ konusunda ciddi bir rakibi de var Ali Babacan’ın DEVA Partisi.

.*******************************************

Ümit Özdağ ile Aytun Çıray gibi nitelikli, halkta karşılığı olan isimlerinin GİK’e seçilmemesi büyük hatadır. Ancak;  ‘’İYİ Parti’de kriz var merkez sağcılar tasfiye ediliyor’’ düşüncesini abartılı buluyorum. Bu İYİ Parti’nin kendini inkârı olur çünkü.

Ancak, şunu da vurgulamalıyım; Akşener’in parti örgütünü Koray Aydın yerine daha genç, daha kucaklayıcı, kamuoyunda daha etkili olacak  bir isme teslim etmesi uygun olmaz mı?

 

BURSA’NIN BAŞARISI

Bursa’ya gelirsek…

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı ve İl Başkanı Selçuk Türkoğlu kongrede başarılı oldular.  Örnekleyeyim: Divan Başkanlığını Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu yaptı. Genel İdare Kurulu'na İsmail Tatlıoğlu, Hasan Toktaş, Ahmet Erozan, Müberra Çakır asıl listeden girerken; Şermin Can Özensoy da yedeklerden seçildi. Merkez Disiplin Kurulu'nda Seyda Şahin yer aldı.

İYİ Parti Genel Merkezi Bursa’nın öneminin farkında; bu farkındalık yakın gelecekte Bursa Büyük Şehir Belediyesi’ni Millet İttifakına kazandırabilir

Daha yeni İl Başkanı olan Selçuk Türkoğlu’nun sergilediği etkili çalışmalar ve kurultaya ağırlık koyması İYİ Parti’nin Bursa’da giderek daha da güçleneceğinin delili.

 

SELÇUK TÜRKOĞLU’NUN DEĞERLENDİRMESİ

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’ndan kısa bir kurultay değerlendirmesi aldım:

“Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in konuşmasında verdiği kritik mesajlar, ülkemizde yeni bir sayfanın ancak İYİ Parti ile açılabileceğini net olarak ortaya koydu. Bursa açısından da beklediğimiz hedeflere ulaştığımız bir Kurultay yaşadık. Delegasyonumuzdan 5 arkadaşımızın merkez kurullarında görev almış olmaları il teşkilatımız açısından önemli bir kazanım olmuştur. Her biri seçildikleri görevi başarıyla yerine getirecek yetkinlikte olan yol arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Kurultayımız partimize, milletimize ve ülkemize, hayırlar getirsin”

Selçuk Türkoğlu’na Yunuseli Havaalanı’nı da sordum…

‘’Yunuseli Havaalanı ile ilgili olarak çok ciddi endişe duymaktayız Yunuseli Havaalanı’nın bir oldu bitti ile imara, yani betonlaşmaya açılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Konuyla alakalı diğer siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarıyla Bursalılarla işbirliği yaparak yeşilin korunması için gerekli bütün girişimlerde bulunacağız.’’

************************

İYİ Parti Bursa teşkilatı kurultaydan güçlenerek, morallenerek çıktı.

Bunun, Bursa’ya olacak yansımalarını merakla izleyeceğim.