.“Kızılay’ın tek görevi kan bağışı toplamak değildir!” bu sözler Türk Kızılay Osmangazi Şube Başkanı Halil Atalay’a ait. 2019 yılı içersin de onlarca yardım kampanyasına imza atan Kızılay Osmangazi şimdi "Bir Gıda Kolisi Bağışlayarak Sen de Bir Sofra Kur" için kolları sıvadı.

Özel haber / Mehmet Ergül

Kampanya öncesi açıklama yapan Atalay; “Türkiye Kızılay Derneği köklü bir kurum. Dünya çapında tanınan ve her nerede olursa olsun, acıları dindirmeye çalışan, afet ve savaş bölgelerinde anında mazlumların yanında olan bir kuruluş. Afrika’da, Ortadoğu’da, Balkanlar’da velhasıl dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyor. Bizler de; göreve geldiğimiz Şubat 2019’dan bu yana ilçemizde gerek Kızılay genel merkezden gelen ve gerekse şube olarak ramazan ayında, kurbanda ve sair günlerde topladığımız; nakit para, gıda malzemeleri, kurban kavurmaları, her türlü giyecek, alışveriş kartı ve benzeri bize gelen bağışları imkanlarımız ölçüsünde anında ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak geçici de olsa onların yüzlerini güldürüp gönüllerini almaya çalışıyoruz. 11 aydan bu yana yaklaşık 5 bin ailemizin kapısını çalarak yardımlarımızı ulaştırdık. Toplumumuzda kardeşlik ve sosyal dayanıklılığın sağlanması her bir vatandaşımızın asli görevidir” ifadelerini kullandı.


“Kış aylarında ilaç olmak istedik”


Atalay; “Hepinizin bildiği üzere Kızılay ve benzeri yardım kuruluşları, duyarlı insanlarımızın yaptıkları bağışlarla ayakta durmakta ve varlığını onlar sayesinde sürdürmektedir. Kızılay’a yapılan nakdi ve ayni bağışlar her daim ihtiyaç sahibi insanlara titizlikle ulaştırılmaktadır. Yapmış olduğumuz yardımların miktarını artırmak, daha çok kişiye ulaşıp onların ihtiyaçlarını karşılamak da istiyoruz. Gittiğimiz mahallelerde görüyoruz ki, bizden kapısını çalmamızı bekleyen daha pek çok muhtaç aile var. Biz de yönetimimizde bir karar aldık. Şehrimizde bir gıda toplama kampanyası düzenleyelim ve topladığımız gıda paketlerini şu kış aylarında ilçemizdeki ihtiyaç sahiplerine bir an önce dağıtalım istedik. Bu konuda gerekli hazırlıklarımızı da yaptık. Örnek bir gıda paketi hazırladık. Bu pakette kış aylarında ailelerin acil ihtiyacı olan; yağ, reçel, çay, şeker, tuz, kuru bakliyat, salça, gibi.  15 çeşit temel beslenme ve gıda malzemeleri mevcut. İlimizdeki birkaç toptancı ile de istişare edip gıda paketimizin fiyatını belirledik ve adını da koyduk. 100 liraya “Bir Gıda Kolisi Bağışlayarak Sen de Bir Sofra Kur” diye de bağışçılarımıza sesleniyoruz” şeklinde konuştu.


“İhtiyaçlarını karşılıyoruz”


Atalay;“Kampanyamızı bugün itibari ile başlatıyoruz. Ocak ayı sonuna kadar sürdüreceğiz. Hayrını, sadakasını, zekatını bizler vasıtası ile fakir fukaraya vermek isteyen varlıklı insanlarımıza da sizler vasıtası ile duyurmak istiyoruz. Bu konuda bağışçılarımız; banka hesabımıza havale-eft yapabilirler, bizi telefonla arayıp makbuz karşılığı elden teslim edebilirler, isterlerse sosyal medya üzerinden yazıp bizi davet edebilirler, isterlerse de şubemize gelip bir çayımızı-kahvemizi içerken bağışlarını yapabilirler. Yeter ki biz şu kadar paket gıda bağışlamak istiyoruz desinler. Ekiplerimiz bir taraftan bağışları alırken, bir taraftan da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklar. Bağışçılarımız şunu da bizden rahatlıkla isteyebilirler: “Bağışlayacağımız gıdaları dağıtırken biz de size eşlik etmek istiyoruz” diyebilirler. Bizim amacımız, ihtiyacı olan daha çok kişiye ulaşmak ve dişe dokunur malzeme vererek daha çok ihtiyaç gidermek. Gıda Paketi Toplama kampanyamız ocak ayı sonuna kadar devam edecek. 8-11 Ocak tarihleri arasında TÜYAP’ta açılacak olan Bebe-Çocuk Konfeksiyonu fuarına katılıp orada da stant açacağız ve fuara katılan iş adamlarımızdan da destek talep edeceğiz. Bu ve buna benzer kendi yapacağımız tanıtım çalışmalarımızla ve sizlerin medyalarınızda kampanyamız hakkında yapacağınız haber ve yazılarınızla bu faaliyetimizi duyurmaya çalışacağız” dedi. 


“Yüz güldürmeye var mısın?”


Atalay; “Varlıklı ve duyarlı insanlarımızın şubemize bağışlayacakları gıda paketleri, mahallelerimizde yaşayan ihtiyaç sahiplerine kampanya başlangıcından itibaren dağıtılmaya başlanacaktır. Kızılay Osmangazi Şubesi olarak, daha önce yapmış olduğumuz etkinlik ve faaliyetlerimizin Bursa’da ve İlçemizde yaşayan vatandaşlarımıza duyurulması konusunda sağladığınız destekleri her zaman önemsiyoruz. Bu duyarlılığınızdan dolayı da, gerek medya sahiplerine ve gerekse sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Lütfen bizlere destek vermeye ve bizimle olmaya devam edin. Kampanya sloganımız: “Bir Gıda Kolisi Bağışlayarak Sen de Bir Sofra Kur” Bu kış aylarında çevremizdeki ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmeye ne dersiniz? 100 TL’lik bir gıda kolisi bağışlayarak, sofralarına bereket olabilirsiniz. Gelin hep birlikte iyiliği paylaşarak çoğaltalım” diye konuştu.