.

Türkiye’de çok az kişinin bildiği, İzlanda’nın Osmanlı denizcileri tarafından yağmalanmasını anlatacağım.Bu olay Türk kaynaklarımızda “İzlanda seferi” olarak geçer 16. Yüzyıldan itibaren Akdeniz’in bir Türk gölü haline gelmesini müteakip korsan gemileri Türk sancağı çekerek yağma eylemleri yapıyorlardı.Bu gemiler Osmanlı sancağı çekmelerine rağmen köken olarak Türklerden değil, çoğunlukla Kuzey Afrikalı denizcilerden teşekkül ediyordu. Korsanlar, yağma yaparken kendilerine bir güvence olduğu için Osmanlı sancağı çekiyordu, Osmanlı idaresi de kendi adına yağma yapan korsanlardan yüklü miktarda vergi alıyor ve bu yağmalara ses çıkartmıyordu.

Akdeniz’de  yağmalanmayan yer bırakmayan korsanlar Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Atlantik Okyanusu’na açılmaya ve Avrupa’nın okyanus kıyısındaki şehirlerini taciz etmeye başladılar Jan Janszoon isimli Hollandalı bir korsan, Osmanlı’nın denizlerdeki heybetinden etkilenerek korsanlara katıldı ve müslüman olarak Murat Reis  ismini aldı . Fas’ın Atlantik kıyısındaki Sale limanını İspanyollardan alarak,  bir korsan cumhuriyeti kurmuştur.Daha sonraki yıllarda Fas’ın Osmanlı’ya bağlanması ile birlikte Osmanlı’ya tabi oldu ve Cezayir Beylerbeyi’nin emrine girerek Oluşturduğu küçük bir filo ile hemen korsanlığa başladı Murat Reis İngiliz limanlarını yıllık vergiye bağladı  ve İngiltere’nin Bristol, Plymouth, Southampton ve İrlanda’nın Cork ve Baltimore gibi birçok limanlana saldırı düzenledi.

Murat Reis, Arif ve Bayram reislerle birlikte 12 gemiyle yola çıkar ve Danimarkalı bir esirin tarifi üzerine, dört gemiyle İzlanda’ya ulaşır. Temmuz ayında 14 gün boyunca İzlanda kıyılarını ve güneyindeki küçük adaları dolaşıp yağmalamışlardır.İzlanda’nın güneybatı sahilindeki Grindavik, doğusundaki Berufjörqur ile Breiqdalur ve güneydeki Vestmannaeyjar adalarına baskınlar gerçekleştirilmiş, 40 kişi öldürülmüştür. 17 Temmuz 1627 yılında gerçekleşen ilk İzlanda yağmasında ada halkının tüm değerli eşyalarına ganimet olarak el koyulur.Ayrıca Murat Reis, ada halkından yaklaşık  1000 kişiyi yanına alarak adadan ayrılır. Sarışın, renkli gözlü, uzun boylu kızlar kadın pazarlarında, güçlü ve iri yapılı erkekler ise köle pazarlarında çok büyük rağbet görürler. Bu işten büyük kar edilince İzlanda’ya ikinci bir sefer düzenlenir. Bu kez daha fazla insan taşıyabilmek için daha büyük kadırgalarla yola çıkılır, ikinci İzlanda seferinde 2000 kişi esir edilir. O dönem nüfusu 60.000 civarında olan İzlanda genç ve üretken nüfusunun büyük bölümünü ve milli servetinin de tamamını kaybeder. Bunun üzerine  garnizonlar kurulur ve kıyılar askeri korumaya alınır. Büyük bölümü Cezayir'de satın alınan Tutsakların 10'da biri İzlanda'ya geri dönebilmiş  Danimarka Kralı 4. Christian tarafından finanse edilen kurtarma çalışmalarında fidyeleri ödeyerek tutsakları geri getiren Hallgrímur Petursson'un adına başkent Reykjavik'te bir kilise ve anıt bulunuyor.Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmak istemeyen bazı İzlandalılar geri dönmeyi reddetmiş . Jan Asbjarnarson Cazayir'de yüksek mevki elde etmiştir. Esir olarak Cezayir'e  getirilen  İzlandalılardan biri de Jonsson Vestman'dır. Vestman Cezayirli akıncıların arasına katılarak, Akdeniz'de Osmanlı  Reisi olarak hayatını tamamlamış. Yağma ve köle ticareti gibi ekonomik amaçlar taşıyan Korsanlık, 18. YY’ye gelinceye kadar devletler tarafından kullanılan ve korunan bir kurum olmuş.Son olarak şunu ilave edelim 17. YY’da Osmanlı’nın İzlanda’ya  kadırga gönderebilmesi teknolojik bir başarıdır gemi yapım tekniklerinde çağın ilerisinde bir donanıma sahiplermiş

Aradan 392 yıl geçmesine rağmen İzlanda’da halen bir Türk karşıtlığı var  İzlanda kültüründe “Tyrkjaranid” diye bir kavram bulunuyor  İnsan çalan Türk demek.Bu olayların yol açtığı en ilginç  gelişme ise  17. Yüzyılın ortalarında çıkarılan bir yasayla ülkede Türk öldürmek yasal bir eylem olarak kabul edilir ve Türk öldürenlere hiçbir ceza verilmeyeceği ilan edilir. Bu yasa  yüzyıllar boyunca yürürlükte kalmış ancak 1992 yılında başkent Reykjavik’te Türk milli hentbol takımı ile İzlanda arasında oynanacak Dünya Kupası eleme maçı öncesi fark edilerek kaldırılmıştır.