.Ahşap işleri yaptığı bağ evinde çalışan jeneratör gazından zehirlenen marangoz Yakup Kaşın, yaşadıklarını anlatarak dikkatli olunması çağrısı yaptı.

Bursa’nın kirli havasının tartışmalarının ateşi düşmeden yılbaşına saatler kala bir vatandaş ölümden döndü. Yakup Kaşın isimli marangozun yaşadığı olayı gazetemize anlatarak vatandaşları jeneratör kullanımı noktasında gizli bir tehlikeye işaret etti. Kaşın; “Dağda babadan kalma bahçe evinde içeride ahşap işleri ile sedirler, yüklük yapıyorum, jeneratör ile elektrikli küçük el aletlerini çalıştırıyorum ara ara, 30 aralık pazartesi tarihinde fırtına tipi şiddetli. Jeneratör dışarıda soğuktan çalışmadı. Jeneratörü içeriye aldım, içeride çalıştı. Bir iki tahta kestim kapattım, tahtaları vidaladım, tekrar makineyle tahta kesmek için jeneratörü çalıştırdım. Bir tahta kestim ve birkaç tahta daha almak için dışarıya çıktım.  Dış kapının anahtarını üzerinden çıkarıp kabanımın cebine koymuştum ve kabanımı da çıkartıp içeride bir kenara bıraktım. Ben dışarıda tahta ayırırken kapı rüzgardan kapandı ve dışarıda kaldım. Anahtar içeride, kapıyı açamadım fazlada zarar vermemek için çok uğraşmadım, nasıl olsa yedek anahtarı var getirir açarım diye, tabi o arada jeneratör çalışıyor, benzini bitene kadar çalışacak sonra istop edecek.

Bıraktım geldim köye, yedek anahtarla 1 Ocak çarşamba yılın ilk günü saat 11:00 sıralarında gittim bahçe evine, yine güzel kar yağıyor, hatta video çekip paylaştım "çok güzel yağıyor diye." Açtım kapıyı girdim içeri jeneratöre benzin koyup çalıştırdım jeneratörü dışarı çıkarmadım, 2 tahta kesip alıştırıp vidalayıp işim bitecekti, tabi 2 gün önceki benzin bitene kadar çalışan jeneratörün egzoz gazının içeride sinsice beklediğini hiç bir yerden hava almayan evde olduğunu aklıma getiremeden” diyerek olayı anlattı.

 

“Dikkatiniz hayat kurtarır!”

 

Kaşın; “2 tahta kestim jeneratörü kapattım tahtaları alıştırırken yarım saat veya 40 dakika sonra başım dönmeye gözlerim kararmaya başladı, fakat ben ilk baştan grip olduğum için tansiyon oynadı herhalde diye düşündüm. Tekrar jeneratörü açtım yarım saat kadar çalıştı ve tahtaları el planyası ile rendeleyerek alıştırdım jeneratörü kapattım, fakat benim baş dönmem ve gözlerimin kararması arttı durumu anladım, ben "hidro karbon" zehirlenmesi yaşıyordum, egzoz gazı zehirlenmesi. Pencereleri kapıyı açtım havalandırmak için ama bana faydası olmayacak, kapattım pencereleri kapıyı çıktım yola, bahçe kapısı 25 metre kadar. 2 kez attım kendimi karların arasına toparlanıp kalktım, işte o zaman düşünüyorum ambulans arayayım, yollar kış şartlarında fırtınadan kavak ağacı yıkılmış yolda zaten kapalı çamur ve kar, gelemez diye düşündüm, biraz daha yürümeye gayret ettim 30 metre kadar yürüdüm gidemiyorum, gözlerim kararması başımın dönmesi dik duramam beni ölüme biraz daha yaklaştırıyor, uyku basıyor, biliyorum uyursam bir daha uyanamayacağımı, soğuk çok üşüyorum uyku basıyor, köyden Tahir abiyi aradım “traktörünle beni almaya gel” diye sağ olsun hemen acil bir şekilde geldi o gelene kadar soğukta uyumamak için kendimi çok zorladım, biliyorum uyursam bir daha uyanamayacağımı.Tahir Abi geldi traktörle köye getirdi beni otomobiliyle Keles Hastanesine yetiştirdi. İlk müdahaleyi yapan acil poliklinik doktorumuz Aybike Ayrancı kendisine çok teşekkür ediyorum, Bursa Çekirge Devlet hastanesine sevk etti, ambulansla çekirge devlet hastanesine 18:00 sıralarında acile girdik orada yapılan tetkikler ve tedavimin tamamlanması akşam saat 21:30 gibi sona erdi taburcu edildim, Keles'te ilk müdahale esnasında takılan serum ve oksijenin verilmesi yol boyunca devam etmesi, kandaki gaz basıncın düşmesine, her yarım saatte kan alarak ölçümler sonucunda tedavimin tamamlanmasında emeği geçen Keles'teki ve Bursa'daki doktorlarımız ve hemşerilerimize, Tahir Güler abimize, çok teşekkür ediyorum. Bu yaşadığım olayın Bursalılar ile paylaşılmasını istedim Çünkü; siz okuyucuların başına da gelebilir, sakın kapalı alanda egzoz gazına maruz kalmayın bu jeneratör veya kesim motoru da olabilir lütfen dikkatli olun. Dikkate alıp yayınladığınız için Yeni Marmara Gazetesinin değerli yöneticileri ve çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim” dedi.