Dün bana insan olma onuru yaşatan, beni yoğun biçimde duygulandıranbir politik belgesel izledim:

‘’El Pepe, Una Vida Suprema’’; El Pepe, Yüce Bir Yaşam.

***********************************

2010-15 yılları arasında Uruguay devlet başkanlığı yapmış olan,“El Pepe” lakaplı José Mujica hakkındaki belgeseli ''Çingeneler Zamanı'', ''Yeraltı'' gibi müthiş filmlerin yönetmeni Emir Kusturica çekmiş.

Filmde hayata, devrimciliğe, siyasete, aşka dair ufuk açıcı diyaloglar var.

En sevdiğim siyasetçilerden olan ve kendini dünyayı değiştirmeye adamış sosyalist Jose Mujıka gibi dürüst, samimi, devrimci insanlar siyaseti, hayatı güzelleştiriyor; ona anlam katıyorlar.

Bu belgesel üzerine yakında yazacağım deyip devam edeyim.

TARTIŞMA GELENEĞİ

 

ABD'de 3 Kasım'daki seçimler öncesi başkan adayları  DonaldTrump ve Joe BidenOhio eyaletinin Cleveland kentindecanlı yayında karşı karşıya geldiler.ABD’de başkan adaylarının televizyonda canlı yayınlanan ilk tartışması 1960 yılında Senatör John F Kennedy ile Başkan Yardımcısı Richard Nixon arasında olmuştu; sonra bu gelenekselleşti.

Seçmenler tartışmalar aracılığıyla adayları karşılaştırma olanağı buluyorlar, görüşlerini çözüm önerilerini dinliyorlar.

Ancak şöyle de diyebilirsiniz…

Bu işin kreması, şov bölümü; sistem seçmeni özgür olduğu konusunda elindeki para, iktidar, propaganda ve medya gücüyle ve bu tür programlar aracılığıyla uyutuyor; seçimi belirleyenlerse başkaları.

İnsanlık gerçek demokrasiden hala çok uzakta.

***************************************

ABD’nin devasa bir sinema ve medya endüstrisi olduğu düşünülürse çok doğal bu TV tartışması.

ABD bu tartışma geleneğini ABD demokrasisinin bir övüncü sayıyor. Ancak; emperyalist devlet olan ABD’nindemokratik ülke olduğu, medyanın özgür olduğu ayrı bir tartışma konusudur.

Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Parti arasında da öyle derin ideolojik farklar yok.Trump’da Biden’de kapitalizmi, ABD emperyalizmini, silahlanma yarışını gözü kara sürdüreceklerdir.

Dünyanın bir çevre felaketine sürüklenmekte oluşu karşısında iki aday ne kadar samimiler kuşkuluyum.

ABD’nin çifte standartlı demokrasi sicili büyük ayıplarla dolu. Seçimle iş başına gelmiş liderlere,hükümetlere az darbe tezgâhlamamıştır ABD.

 

SAADET PARTİSİ OSMANGAZİ KONGRESİ

 

Milli Görüşçü Saadet Partisi’nde kongre heyecanı var.

Saadet Partisi Osmangazi İlçe Kongresi3 Ekim’de BUTTİM’de salgın önlemleri çerçevesinde yapılacak.

Gerçekleştirilen görüşmeler ve eğilim yoklaması sonucunda halen ilçe başkanı olan Mali Müşavir Kerim Bulut tek aday olacak.

Saadetliler kongreye yönelik yoğun bir çalışma içindeler. Osmangazi’nin değişik noktalarında 20 büyük pano ve 50 pankartla kongreyi duyuruyorlar.

Kongreye Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Bülent Kaya’da katılacak.

Saadet Partili dostlarıma başarılar diliyorum.