Loading...

Katılım Bankası Nedir?

Türkiye 8 Aralık 2018 01:01
A
a
Katılım Bankası dendiğinde insanlar arasında büyük bir ihtilaf ortaya çıkar. Halk arasında para ticareti olarak bilinen uygulamalardan uzak olan bu banka konusunda pek çok yanlış söylem ortaya atılmıştır. Bu sebeple toplumda katılım bankaları hakkında büyük bir bilgi kirliliği mevcuttur.
Katılım Bankası, bir bankaya verilen para karşılığında kar alma prensibi ile çalışmayan, para üzerinden kar alma dışında her türlü bankacılık işlemini gerçekleştiren banka türüdür. Buna ek olarak katılım bankası kar ve zararın ortaklarca bölüşüldüğü fon toplayan ve fon kullandıran bir sistem olarak da bilinir. Katılım bankasının isminde bulunan ‘katılım’ sözcüğü ortakların kar ve zararda her zaman ortak olduğunu ifade etmek için kullanılmıştır. Bu bankada toplanan para genel olarak sanayi ve ticaret alanında reel bir şekilde değerlendirilerek ortakların kar elde etmesi amaçlanır.
İslami değerlere uygun olmayan uygulamalardan kaçınması ile bilinen katılım bankaları bir mal veya hizmet satın almak isteyen ancak yeterli parası olmayan kişilere farklı seçenekler sunar. Mal veya hizmeti satıcıdan peşin olarak satın alan katılım bankası kişiye bu mal veya hizmeti vadeli satmak, kiralamak veya proje bazlı ortak olmak şeklinde seçenekler sunar. Yapılan yatırımda önceden belirlenen bir kar oranı bulunmadığından kişinin kar edip etmeyeceğini kestirmek mümkün olmadığı gibi anaparanın dahi garantisi yoktur.

Katılım Bankası Neden Ortaya Çıktı?

Dünya nüfusunun yaklaşık %25'ini İslam dinine mensup kişiler oluşturmaktadır. İslam dinine mensup kitlenin büyüklüğü siyasetten ekonomiye pek çok alanda etkisini hissettirmiştir. Bu etki günümüz bankacılık sisteminde de etkisini hissettirir.
İslam dinine göre haram olarak kabul edilen ‘para ticareti’ veya ‘para satma’ uygulamaları bankacılık sisteminin temelini oluşturduğundan Müslümanlar mevcut bankacılık sistemine alternatif geliştirme ihtiyacı hissetmiştir. Bu anlayışla 20. yüzyılda Mısır’da kurulan Mit Ghamr Tasarruf Bankası, katılım bankası anlayışının temelini oluşturmaktadır. Mısır’da kurulan bu banka ile başlayan katılım bankası sistemi zaman içinde bütün İslam ülkelerinde yayılmış ve Müslümanlarca oldukça rağbet görmüştür. Ülkemizde de örneği bulunan katılım bankası sisteminin en önemli temsilcisi Kuveyt Türk’tür. 1989 yılında kurulan Kuveyt Türk 2000’li yıllarda katılım bankası şeklinde faaliyet gösterebilecek şekilde yeni bir organizasyona gitmiştir. Ülkemizde İslami değerlere önem veren ve güvenilir katılım bankası denilince ilk akla gelen banka olan Kuveyt Türk, müşterilerine diğer bankaların sunduğu pek çok hizmeti de sunmaktadır. Türkiye'nin en güvenilir katılım bankalarından olan Kuveyt Türk’ün müşterilerine sunduğu hizmetlerden haberdar olmak ve katılım bankası hakkında daha detaylı bilgi elde etmek için Kuveyt Türk’ün internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat