Günün en sevdiğim öğünü çocukluğumdan bu yana kahvaltıdır.

Cemal Süreyya,‘’Kahvaltı’’ şiirinde değinir buna:

‘’Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem

Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.’’

Hazır Cemal Süreyya’yı anmışken onun, ‘’Sevda Sözleri’’ kitabını önereyim.

**********************************

Sevgili okurum; belki sen de yapmışsındır:

Babamla yumurta tokuştururduk kahvaltıda. Ellerimize rafadan kıvamında pişmiş yumurtaları alır birbirine çarpardık; bakalım hangisi çatlayacak diye.

Babam ben yenince mahsustan üzülmüş gibi yüzünü buruşturur, sonrada sevinçli bir ses tonuyla; ‘’aferim Can’’ der saçımı okşardı. Aynı şeyi annem de yapardı.

Şimdi fark ediyorum ki, çocuklarının öz güvenini pekiştirme çabasıydı yaptıkları.

Ne vakit kahvaltıda yumurta yesem bu hatıra canlanır gözlerimin önünde.

Dün kahvaltımı çoğu kez olduğu gibi muhabbet kuşum, can yoldaşım İlham ile yaptım.

İlham sabah oldumu tahta kafesinden hemen çıkmak için tatlı bir telaşla kafesin tabanında bir sağa bir sola hareketlenir; kafesin kapısını açmamla da pır diye uçar. Sonrada odayı ötüşünün cıvıltısı, kanat sesinin ılık rüzgârı doldurur.Sabahıma umut katar bu.

**************************

Pufun üstüne beyaz kâğıt sererim, üstüne kuşyemi, biraz havuç ve pişmiş yumurta koyarım. Aynı anda kahvaltı ederiz kuşumla

İlham’ın minicik gagasıyla yem kırıp kahvaltı edişini izlemek bana mutluluk verir. Geniş geniş gülümserim vebir kuşla kahvaltı etmenin şu muammalarla, derin acılarla dolu evrenin en masum yanlarından biri olduğunu düşünürüm.

KAHRAMANLARIMIZ

Yüreğimi dağladı okuduğum şu acı haber:

‘’Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi iki hekimin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle bu güne kadar 26 hekim, 52 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı. TTB, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı göndererek “Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarını artan COVID-19 riskine karşı korumak için ne yaptığını veya yapacağını merak ediyoruz” diye sordu.’’

Son olarak Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde görev yapan psikiyatri uzmanı Dr. Mustafa Özlü'yü ve Diyarbakır'da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Halil Yücel Kutun'u kaybettik.

*********************

Yaşanan kayıplar için, “Acımız büyük, üzüntümüz tarif edilemez düzeydedir” diyen TTB’nin salgın sürecinde kenarda tutuluyor oluşunu da anlamak mümkün değil tabi.

*****************

Salgının ilk gününden bu yana yurtseverlik bilinciyle; halk sevgisiyle;meslek ahlakıyla; cesaret dolu bir çalışkanlıkla; yaşamları pahasına virüsle en ön safta mücadele eden hekim ve sağlık çalışanlarımız, eczacılarımız kahramanlarımızdırlar.

Ruhları şad olsun. Anıları önünde minnettarlıkla, saygıyla eğiliyorum.

Kahraman doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız için ne yapsak azdır.

Onlara kulak verelim, sadece kuru bir aferin yetmez, sorunlarını bir an önce çözelim, isteklerini yerine getirelim ki moralleri artsın.

 

MİLLİ KAYNAK PAKETLERİMİZ

Yeniden Refah Partili dostlarımdan öğrendim ki; Yeniden Refah Partisi Bursa İl Başkanlığı bir etkinlik yapıyor:

Bu gece saat 20.00’de, Kestel Belediyesi Kültür Ve Sanat Merkezi’nde,Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve AR-GE Başkanı Prof. Dr. Doğan Aydal;‘’Milli Kaynak Paketlerimiz’’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.

Başarılar diliyorum.