Ağzımda zehir acısı, yüreğimde soğuk bir boşluk…

Bir dönem Bursaspor’un kalecisi olan; amatör kümenin en önemli takımlarından Kültürspor’un kalesini koruyan; değerli dostum Kayhan Akgün’ü, futbola büyük katkı yaptığı en verimli çağında yitirdik.

Yakalandığı akciğer hastalığı için uzun süredir şifa arıyordu sevgili Kayhan.

Ölüm hep ofsayttan atıyor gollerini ve ben, dağ gibi heybetli, harika bir spor insanı, işine düşkün, hayata son derece bağlı arkadaşımın vefatına hala inanamıyorum.

*********************

Kayhan, kalede güven veren; oyun zekası yüksek; soğukkanlı; yan toplarda etkili; topu oyuna iyi sokan; refleksleri hızlı ve karşı karşıya pozisyonlarda yer tutuşuyla sivrilen özel bir kaleciydi.

Ona gol atmak büyük maharet isterdi.

Aklımdan hiç çıkmaz; Kültürspor’da kaleciyken, bir maçta yaptığı degaj karşı kalede gol olmuş, yerel gazetelerde yankı bulmuştu.

KALECİ OKULU

Sevgili Kayhan; faal futbol yaşamından sonra bilgi ve deneyimini gençlere aktarmak üzere Kayhan Akgün Kaleci Okulunu kurmuş, kaleci antrenörü diplomasıyla birçok kaleci yetiştirmişti.

Mesela, şu anki Fenerbahçe kalecisi Altay onun öğrencisidir.

Alacahırka Spor Tesisleri’nde kaleci okulu olan Kayhan Akgün; amatör futbola ve alt yapılara değer verir; bunları Bursaspor’un ve futbolumuzun geleceği olarak görürdü.

Özellikle de Bursaspor’un yetenekli Bursalı gençleri keşfetmesi; önce alt yapıya, oradan da A takıma kazandırması gerektiğini vurgulardı.

HAYATA BAĞLILIK

Futbol kültürüne hayran olduğum, Bursa Erkek Lisesinden sınıf arkadaşım, Bursaspor Divan Kurulu üyesi sevgili dostum Zafer Mete ile Kayhan’ın ölümünü konuşurken Zafer şöyle dedi:

‘’Ölümünden kısa süre önce, Bursa Futbolunun Eski Kramponlarının kurucusu Salih Fındıkkaya ve arkadaşları olarak Alacahırka tesislerine nezaket ziyaretine gittik. Kayhan, konuşmasında ‘önümüzdeki günlerdeki turnuvalara hazırlık yapıyoruz’, diyerek, yaşam arzusunu ve inancını ortaya koymuştu. ‘’

*********************

Zafer’in vurguladığı beni hüzünlendiren bir olay da şuydu:

‘’Haziran 2020’de yapılması planlanan kızının düğünü, doktorların önerisi ile Şubat 2020’ye alınmış ve kızının mürüvvetini görebilmiştir. Düğün esnasında, Bursa Futbolunun Eski Kramponları olarak, kendisini, Eski Kramponlar ayakkabı plaketi ile ödüllendirdik. O geceki mutluluğu kelimelerle izah edilemezdi.’’

Bir babanın kızının mürüvvetini görmesi çok değerlidir ve hem düğün, hem de plaket Kayhan için ne büyük moral olmuştur.

*********************

Bir hakkı teslim edeyim…

Çok değerli futbolcu ve spor insanı; dostluğuyla onurlandığım Salih Fındıkkaya’nın kurduğu Bursa Futbolunun Eski Kramponlarını futbol kültürüne unutulmaz katkıları ve vefaları için kutlarım; Kayhan’ın düğününde de cenazesinde de onu yalnız bırakmadılar.

*********************

İyi futbolcu olmak insanı iyi insan da yapmalı.

Onca antrenman onca maç sizi önce iyi insan ardından da iyi futbolcu yapmıyorsa ne fayda.

Cumartesi günü defnedilen Kayhan hocamız çok iyi insan ve çok iyi kaleciydi.

VEDA

Sevgili Kayhan’ı son kez Arabayatağı genç takımının Türkiye Şampiyonu olması nedeniyle Bursa Futbolunun Eski Kramponlarınca düzenlenen kahvaltılı toplantıda görmüştüm. Organizasyonu Salih Fındıkkaya yapmış; toplantıyı Zafer Mete yönetmişti.

Kahvaltıda Kayhan’la yan yana oturmuş; futboldan, Bursaspor’dan, kaleci okulundan söz etmiş; bir gün okulda buluşmak ve ON TV’de program yapmak için anlaşmıştık.

Kısmet değilmiş; meğer o son vedaymış.

*********************

Sevgili Kayhan Akgün; ben seni gökyüzünün masmavi çimlerinde yıldızlarla top oynarken hayal edeceğim daima.