İstanbul Üniversitesi’nde yemek zammına karşı gerçekleştirilen protestoların ardından Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da pek çok belediye öğrencilere yönelik çorba dağıtımına başladı.

Elif Kuş BEŞİK/Özel haber 

Bursa’nın dağ ilçesi Keles’te bulunan Meslek Yüksekokulu’ndaki 400 öğrenciye çorba dağıtımı yapılmasını isteyen meclis üyesine belediye başkanı “programımızda yer almamaktadır” yanıtı verdi.  Keles Belediye Meclis Üyesi Sedat Akar ise gezilere para ayıran belediyenin öğrencilere ödenek vermemesine tepki gösterdi.


“Eşit ve mutlu olduğumuz bir ülke istiyoruz”


Keles Belediyesi Meclis Üyesi Sedat Akar, üniversite öğrencilerine sabah saatlerinde çorba dağıtımı yapılmasına yönelik verdiği önergenin yanı sıra 31 Mart 2019 tarihinden bu yana belediye tarafından yapılan gezi ve seyahat programlarına yönelik harcamaları da sordu. Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin ise önergeye “Keles Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören öğrencilere her sabah çorba verilmesi konusu programımızda yer almamaktadır. Ancak şu ana kadar iftar yemeği ve sabah kahvaltıları tertip edilmiş olup bundan sonra da aynı uygulamalar imkanlar ölçüsünde devam edecektir” yanıtını verdi. Akar, “Yıllık bütçesi 12 milyon TL olan belediye, 31 Mart 2019 tarihinden bu yana gezi ve seyahat programlarına 20 bin TL harcama yapmış. Öğrenciye yok, gezi ve seyahate var. Gezi ve seyahate gösterilen ilginin ilçemiz öğrencilerine de gösterilmesini umardık” diyerek, karara tepki gösterdi.