En başta hava kirliliği olmak üzere Bursa Cezaevi'nin kapasitesi artırılarak ilçelerine taşınmasına vatandaşların karşı çıktığı Kestel bir süredir kent gündeminde.
Hafta sonu ilçeye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçmişte kötü bir görünüm oluşturan Mandıras Deresi'ndeki rekreasyon çalışmalarının son durumunu incelemiş.
Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır'ın da eşlik ettiği ilçe merkezinden Ankara yoluna uzanan 1,5 kilometrelik derenin ıslahıyla birlikte çevresinde 14 bin metrekarelik alanda yürüyüş yollarından spor aletlerine, oturma banklarından 9 bin metrekarelik yeni oluşturulan yeşil alanlarıyla ilçeye değer katmıştır.
Bu ilçede doğup yaşayan biri olarak bir süredir vatandaşın tasvip etmediği olumsuzluklarla gündeme gelen Kestel'de Mandıras Deresi çevre düzenlemesi dahi bir nebze de olsa gelecek adına bizleri mutlu etmeyi sağlamıştır.
Çünkü Kestel, 15 yıllık iktidar partisi döneminde her yönüyle gelişmiş bir ilçe statüsü beklentisinin gerisinde kalmıştır.
Öngörüsüzlük, vizyon eksikliği, halktan kopuk hizmet anlayışı, gelişen teknolojiyi kullanmaktan bihaber, kendi düşüncelerinden başka fikir ve önerileri dikkate almayan, ucuz olsun ama bizim olsun şeklinde düşünen yönetim anlayışı 15 yıl Kestel'i yönetmiştir.
Şimdi bunları yazınca soracaksınızdır, neymiş bu olumsuzluklar? Diye.
O halde aklımıza gelenleri aktaralım.
7 yıl önce 8 milyon lira harcanarak yapılan sözde sosyal tesis adına uygun hizmet vermeyince vatandaşın ilgisinin çok uzağında atıl durumda kalmıştır.
Bin kişi kapasiteli yapılan yeni kültür merkezinin otoparkı yok. Şaka gibi...
Yapılırken ileride burası yetersiz kalacak daha geniş ve büyük bir alana yapılması fikirlerine rağmen şehir merkezine inşaa edilen belediye binasının üzerinden 10 yıl geçmeden yetersiz kalmış ve bazı birimleri başka yerlere taşınmak zorunluluğu doğmuştur.
70 bin nüfuslu ilçe de kapalı pazar yeri olmadığı için şehir merkezindeki cadde ve sokaklara sağlıksız ortamlarda salı ve cuma günleri hala pazar kurulmaktadır.
Plansız ve programsız inşa edilen bir diğer kapalı pazar yeri diye yapılan bina hizmete açıldığı gün uygun yapılmadığı anlaşılınca otoparka dönüştürülmüştür.
Ciddi paralar ödenerek istimlak edilen kent meydanının projelendirilmesi aşamasında alanın altına otopark ve kapalı çarşı yapılması fikirleri dikkate alınmamış ve altı boş bırakılan meydan yapılmıştır. Göreve gelen belediye yönetimin kent meydanını yıkarak daha önce yapılması önerildiği gibi zemini otopark ve gelir getirici dükkanlar yapmak adına Akıllı Kent Meydanı projesi hazırlanmıştır.
İlçenin hatta Bursa'nın en önemli tarihi mekanı Kestel Kalesi, örneği görüşmemiş bir anlayışla özel işletmeye verilmiş olup yıllardır amacına uygun hizmet vermesinin dışında kalmıştır.
Bir tane fen lisesinin olmadığı ilçeye Bursa Teknik Üniversitesi'ni getireceğiz diyerek halk beklenti içine sokulmuş ama bu hayal gerçekleştirilememiştir.
Hatta üniversite ilçeye gelecek diye halkın parası 3 milyon lira belediye tarafından 7 yıl önce YÖK'e ayak bastı bedeli verilmiştir.
Eski yapıların çoğunlukta olduğu Beşevler bölgesine 9 yıl önce hak sahiplerinin bilgisi dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan "riskli alan" raporu çıkarttırılmış olup sözde burada kentsel dönüşüm yapılması planlanmıştı.
Yıllardır somut bir gelişme sağlanamayan kentsel dönüşüm girişimden ötürü 3 bin vatandaşın mağduriyeti halen devam etmektedir.
Kestel'in Karanlık Dere olarak tabir edilen vadiyi andıran bölgesi kamulaştırılıp buraya ilçede yetiştirilip yurt dışına da ihraç edilen süs bitkilerinden oluşan botanik park yapılması düşüncesinden uzak kalınmıştır.
Kestel'in yapılacak merkezin hükümet yatırımlarının belki de en sonuncusu olacak 22 milyon liraya mal olan Olimpik Buz Pateni Hokey Salonu ilçenin hizmet önceliği olmamalıydı.
İlçenin Yeni Mahallesi'ndeki belediyeye ait alana önce yüzme havuzu yapılacağı açıklanmış daha sonra ise her biri aynı mimari özellikte kamu hizmet binaları kompleksi yapılacağı belirtilen arsaya verilen sözlerin aksine fark mimari yapılarda binalar inşa edilmiştir.
15 yıl süresince ilçe merkezine ne yeni bir yol ne de bir bulvar açılmamıştır.
Şehir planlarına sağlık alanı olarak belirlenmiş araziye hastane yapılmak yerine Kestel Belediyesi'nin elindeki en değerli mülkü olan organize sanayi bölgesinin yanı başında ilçe girişine devlet hastanesi yapılması doğru yer tercihi olmamıştır.
Allah'ın bir lutfu olan içme suyu kaynaklarına sahip Kestel'de pek çok ülkeye su ihraç eden su fabrikaları örneği olmasına rağmen belediye yönetiminin, hem ilçe halkına istihdam sağlamak hem de ilçenin su markası oluşmasına öncülük edecek bir tesis kurma fikirleri belediyenin vizyonsuz yönetimlerince gereksiz görülmüştür.
Aklıma gelebilenler bunlar...
Yazıya nasıl başladık nereye geldik.
Nitekim vurgulamaya çalıştığım bu olumsuzluklara rağmen nasıl oluyor da üç dönem iktidar partisinin Kestel'de seçim kazanabiliyor? sorusunun cevabı çok basit.
Seçimleri belediye başkan adayları değil Recep Tayyip Erdoğan'ın ismidir kazandıran.
Üst satırlarda aktardıklarımız Kestel'in mevcut Belediye Başkanı Mimar Önder Tanır için aslında bir yol haritası niteliğindedir.
Beklenti, ilçenin alamadığı hizmetleri bu dönem Başkan Önder Tanır ile almasıdır.