Covid 19 salgını hayatımıza öyle bir girdi ki, uzun süre de çıkacak gibi değil...

Sağlığımızın dışında ekonomik ve sosyal olarak vatandaşlar kadar kamu yararına çalışan bazı işletmeleri de etkilemenin dışında neredeyse iflas aşamasına getirmiştir.
Kötü ama gerçek olan tabloya kentimiz açısından baktığımız da Büyükşehir Belediyesinin BUSKİ'nin ardından en önemli gelir kaynağı konumundaki şirketi Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir.
3 bin kişinin çalıştığı kısa adı BURULAŞ olan şirketin normal zaman da günde ortalama 1 milyon binişin yapıldığı yolcu taşımacılığı yapıyordu.
Koronavirüsü salgını dolayısıyla kısıtlamaların getirilmesiyle günlük yolcu taşıma sayısı yüzde 85 azalarak 110-150 bine düşen BURULAŞ, şu sıralar ciddi anlamda sıkıntı içinde.
Öyle böyle değil.
Normal zamanda günlük yaklaşık 2.5 milyon lira elde edilen ciro, Covid 19 saygını kısıtlamalarıyla birlikte 300-350 bin liraya düştüğü BURULAŞ'da yaşanan sıkıntı Büyükşehir belediyesini de etkiliyor.
424'ü BURULAŞ'ın 1026'sı sözleşmeli halk otobüslerine ait olmak üzere 1500 otobüsün hizmet verdiği toplu taşımada hal böyle olunca tüm seferler zorunlu olarak yüzde 35-38 azaltılma gidildi.
BURULAŞ, bu yaşanan sıkıntıya rağmen bünyesinde sözleşmeli çalışan halk otobüslerinde oluşan kazanç kaybı nedeniyle de bir yandan da mazot desteği vermeyi sürdürüyor.
BURULAŞ'ın Covid 19 salgını zararını aylık olarak hesaplandığında 50 milyon liraya ulaşıyor.
Bir de bunu devam eden süreç dahiline yaydığınız da zarar rakamı 200 milyonu bulması bekleniyor.
Bu durum da ne yapılmalı?
Sorusunun yanıtı belli.
Büyükşehir belediye meclisi, alacağı kararla sermaye artırımına gitmek zorundadır.
Aksi halde her gün 2.5 milyon lira kaybın yaşandığı BURULAŞ'ın işin içinden çıkması zor.
Bu arada yeri gelmişken aktarmak istiyorum.
Büyükşehir belediyesinin şirketi BURULAŞ'ın bünyesinde Mudanya-İstanbul Eminönü seferlerini yapan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO) kuruluşundan bu yana külliyen zarar etmektedir.
Büyükşehir belediyesine yıllık 7 milyon lirayı aşan zararı işletmenin halen çalıştırılıyor olması ne kadar doğru tartışılır.
5 yolcu gemisiyle deniz yolu seferlerini sürdüren BUDO'nun zaman zaman özelleştirilmesi gündeme gelse de bu durum gerçekleşmemiştir.