Loading...

Kosgem, Kobi Destekleriyle İlgili Basında Çıkan İddiaları Yayınladı

Ekonomi 10 Kasım 2017 17:17
A
a
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), kurumun 2018 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2016 yılı Sayıştay raporuna istinaden muhalefet vekillerinin iddiaları ve basında yer alan haberler gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Konuyla İlgili KOSGEB’den yapılan yazılı açıklamada desteklenen firmaların KOBİ tanımına uymadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı, KOBİ tanımına uymayan, KOBİ beyannamesi onaylı olmayan işletmeler kurumun sunduğu destek programlarından faydalanamayacağını belirterek, "Resmi istatistik kurumu olan TÜİK’in verilerinden, yurt genelinde kaç işletme olduğu bilgisi çekilmiş olup, 2016 yılı sonunda bütçe imkanları doğrultusunda kredi faiz desteğinin 15 bin işletme ile sınırlı olması ve başvuruların çok yoğun olması nedeniyle söz konusu veriler oluşturulan il kotalarının belirlenmesinde kullanılmış olup, destek ödemeleri KOBİ tanımına uygun olarak yapılmıştır.” Açıklamada KOBİ’lerin Beyan Hataları konusunda ise , 31.Temmuz 2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi “Düzenlemeler beyan esas alınacak şekilde hazırlanır.” hükmü gereğince işletmelerin beyanları esas alındığı belirtildi.
Destek sürecinin herhangi bir aşamasında yanlış beyan verdiği tespit edilen işletmelerden ödenen destek geri alındığı bildirilen açıklamada, “ Kaldı ki oluşan yoğun talep karşısında Hükumet yetkilerince 2017 yılında da programın devam ettirilmesi kararı alınmış 2016 yılında başvurup destek alamayan işletmeler için tekrar başvuru yapmadan re’sen 2017 programına katılımları sağlanmıştır” denildi.
Desteklerin torpilli kişilere verildiği iddialarına da değinen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sayıştay’ın 2016 yılı Denetim (52.sayfa 2. Paragraf) Raporu’nda ‘Kredi faiz desteği başvurusu onaylanmış toplam 244 bin 980 işletmeden kredi almaya hak kazanan 15 bin işletmenin seçiminin bilişim ortamında yukarıda sayılan kriterler dikkate alınarak yapıldığı, kriterleri sağlamayan hiçbir işletmeye ayrıcalık tanınmadığı ve bu seçim sürecinin örnek oluşturacak ölçüde başarılı gerçekleştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Yukarıda belirtilen değerlendirme kriterleri çerçevesinde 15bin asıl ve 18 bin 549 yedek işletme olmak üzere toplam 33 bin 549 işletme kredi faiz desteğinden yararlanmaya hak kazanmıştır ‘ ifadesine yer verilerek seçim sürecinin örnek oluşturacak ölçüde başarılı gerçekleştirildiği de vurgulanmıştır.”
Başvuran işletmelerin Kredi Faiz Desteğinden faydalanamadıkları iddialarınada cevap verilen açıklamada, “KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programına, Aralık 2016‘da başvuran toplam 244 bin 980 işletmeden, bütçe imkanları nedeni ile 15 bin işletmenin başvurusu kabul edilmiştir. Başvuruda bulunup da kredi desteğinden istifade edemeyen diğer işletmeler de 2017 yılında Kredi Desteği Programına, yeniden başvuruya gerek duyulmadan dahil edilmiştir. Yeni başvurular ve 2016 yılında KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğine başvuru yaparak destekten yararlanamayan işletmelerle birlikte yaklaşık 460 bin işletmenin, 2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı’ndan faydalanabilmesine imkan sağlanmıştır”denildi.
KOSGEB’in yetkili kurullarında onaylanmasına karşın ödemesi gerçekleşmeyen desteklerin olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada , KOSGEB’in çeşitli destek kurullarında ödenmesine karar verilen destekler, işletmelerin talebi üzerine destek süreci içerisinde ödenmekte oldiğu belirtilerek, “İddia edilen rakam, işletmelerin henüz talep etmemesi nedeni ile ödenmemiştir. İşletmelerin ödeme taleplerinde bulunmaları durumlarında destek ödemeleri yapılmaktadır. 2016 yılında uygulamaya alınan KOSGEB “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programının uygulanmasında; KOBİ tanımına uymayan işletmelere ödeme yapılması söz konusu olmayıp, ‘Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’ hükümlerine uygun olarak işletme beyanı esas alınmış, başvuran işletmeler yazılım sistemi tarafından sıralanmış ve şartları tutanlar destekten yararlandırılmıştır. KOSGEB’in yetkili kurullarında onaylanan destek tutarları ise işletmelerin ödeme taleplerinde bulunmalarına bağlı olarak ödenmeye devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat