Loading...

Kuru Üzümler Gıda Kurullarına Uygun Kurutuluyor

Ekonomi 8 Eylül 2015 11:53
Videoyu Aç Kuru Üzümler Gıda Kurullarına Uygun Kurutuluyor
A
a

Manisa Ve İlçelerinde Kuru Üzümler Potasyum-Zeytinyağı Karışımı İle Güneş Altında Kurutuluyor.

Basında önceki gün yer alan "Kuru üzüm böcek ve kurt için mazotla yıkanarak kurutuluyor" şeklinde yapılan açıklama üzümcüler tarafından tepki gördü.
Dünyanın yaş ve kuru üretiminde önemli yeri olan Manisa ve ilçelerindeki üzümcüler, yapılan açıklamanın kuru üzüme olumsuz etki yapacağına dikkat çekti. Sarıgöl TARİŞ Üzüm Eksperi Erdem Tektürk, yıllardır kurumunda kuru üzüm eksperliği yaptığını belirterek "Hiçbir zaman mazotla üzüm kurutma olayına rastlamadım. Üzüm önemli bir gıda maddesidir. Kuru üzümü elde etmek için üreticiler sadece potasyum ve zeytinyağı karıştırılarak sergiye atarlar ve 10-12 günde güneş altında kurutulur. Mazotla üzüm kurutma haberi talihsiz bir açıklamadır. Vatandaşlarımız rahatlıkla kuru üzüm yemelidir’’ dedi.
"MODERN SİSTEMLER ARAYIŞINDAYIZ"
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen ise Sarıgöl ve çevresinde yıllardır kuru üzüm elde edildiğini dile getirerek ’’Basında yayınlanan haberde zehirli gıda maddeleri arasında üzümün mazotla kurutulduğunu üzüntüyle okuduk. Bakınız yıllardır kuru üzüm potasyum ve zeytinyağı karışımlarıyla üzümlerimizi beton sergilerimiz de kurutmaktayız. Sarıgöl üzümün ana merkezi olması nedeniyle modern bağcılık yapılmaktadır. Biz Ziraat Odası olarak üzümlerimizi güneş enerjisi ile kurutmak için öncülük yaptık. Olumlu sonuçlar aldık. Böyle bir açıklamanın talihsizlik olduğunu düşünmekteyiz" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat