Türkiye'nin en büyük dörďüncü ili olan Bursa'mızın coğrafi ve sanayi konumu gereği her geçen gün daha da göç almaktadır.

Yıllardır sanayi şehri olarak bilinen Bursa'mız gelecek yıllarda da büyüme hızını kaybetmeden devam edecektir. 

İzmit-Bursa-İzmir otoyolunun 29 Ekim 2019 yılında açılması ile İstanbul gibi bazı şehirlerdeki sanayici ve yatırımcılar şehrimizi daha çok tercih etmeye başlamışlardır.

18 organize sanayi bölgesi ile ülke ve şehir ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Son olarak Gemlik ilçemizde yerli otomibil fabrikasının yapılması ile beraber lojistik depolana ihtiyacı daha fazla olacaktır.

Önceki yıllarda Mudanya Ketendere mevkiinin liman ve lojistik merkezi yapılması için plan çalışmasının durdurulması Bursa'mız için büyük kayıp olmuştur.

Dağınık olarak bulunan depolama ve antrepo firmalarının bir araya toplanarak şehrin trafik yükünün azalması sağlanabilir.

İzmit- Bursa-İzmir otoyolunun çıkış noktalarına yakın alanlara plan çalışması yapılarak ciddi bir ihtiyaç olan lojistik açığının giderilmesi gerekir. Mudanya-Hasköy, Nilüfer- Başköy, Karacabey-Runguşpaşa   bölgelerinin plan çalışması yapılarak lojistik açığının giderilmesi ve yeni yatırım alanları açılarak istihdam yaratılabilir.

Son yıllarda bölünmüş yollar ile şehirlerimiz daha yakın olmuştur. Sanayi başkenti Bursa'mızın planlı bir şekilde sanayileşmesine de büyük katkı sağlayacaktır.

Bursa ticaret ve sanayi odasının Avrupa’nın en büyük teknolojik sanayi alanı olarak büyük yatırım yapılan Teknosab'a lojistik  alan kurulması için destek  vermesi gerekir.