AK Parti İl Başkanlığı'nın hafta sonu düzenlediği 2003'den 2019 yılına kadar merkezi hükümetin Bursa'ya yaptığı yatırımların güncellendiği bilgilendirme toplantısında konu gündeme gelmedi.

Halbuki, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın temelini atarken, Türkiye için model olacak örnek proje şeklindeki sözlerini dün gibi anımsıyoruz.
Bu duruma başta akademik odalar ile dönemin CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan'ın karşı çıktığı yatırım, şehir merkezindeki küçük esnafların TOKİ-BESOB işbirliğinde Kestel Çataltepe Mevkii'ne yapılmasına karar verilen Büyük Sanayi Sitesi'nden söz ediyorum.
Karşı çıkılmasının sebebi, 4 bin dönümü kapsayan alana yapılacak yatırımın başta yeraltı su kaynaklarına zarar vereceği gibi Uludağ'ın eteklerindeki doğal dengenin bozulacağı yönündeydi.
Bu durum o dönem kent kamu oyunda uzunca süre tartışıldı.
Sonuç karşı çıkanlar kaybetti, yapılmasını isteyenler kazandı!
Bu arada arazinin kamulaştırılmasına 62 milyon TL. ödendi.
Aradan yedi yıl geçti.
Projede yapılması planlanan 3 bin 300 dükkandan sadece 125 tanesi yapıldı.
Diğer dükkanların akıbetini dün görüştüğümüz BESOB Başkanı Arif Tak'a sordum.
Açılan 16 ayrı davanın kendileri lehine sonuçlanması sürecinde geçen yedi yılın yatırımı zaman kaybına uğrattığını söyledi.
Başkan Tak, mahkeme sürecinin uzaması neticesi dükkanların yapımını üstlenen TOKİ'nin artan maliyetler ile ekonomik durumu öne sürünce ihale Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle fes edildiğini anlattı.
Sonrasında ise TOKİ'nin kendilerine şu teklifle geldiğini anlatan Başkan Tak:
"300 milyon lira teklif eden TOKİ yeri bizden satın alıp projedeki gibi dükkanları kendileri yaparak satmak istediklerini söylediler. Kabul etmediğimiz gibi bugüne kadar 125 milyon lira ödeme yaptığımız TOKİ'ye 55 milyon lira daha ödeme yapma taahhüdünde bulunarak mahsuplaştık"
Böylece yatırımın diğer ortağı TOKİ devreden çıkarılmış olup arazinin sahibi buradan dükkan almak için para yatıran hak sahipleri olmuş oldu.
Yatırımın kaldığı yerden devam edilebilmesi için hak sahiplerinin de ortağı olduğu SS BESOB Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi kuruldu.
Kurucu Başkanı Erol Köse'nin olduğu kooperatif bundan böyle kalan 3 bin 200 dükkanın yapım aşamasını üstlenmiş oldu.
İş yerlerinin yapımına önümüzdeki günlerde kooperatif yönetimince çıkılacak yeni ihale ile devam edilmeye çalışılacak.
BESOB Büyük Sanayi Sitesi'nde son yeni gelişmeler bu şekilde.