Loading...

ABD, Rusya, Suriye ve Türkiye

2 Kasım 2019 20:58
A
a
ABD ile güvenli bölge için bir anlaşma yapıldı. Anlaşmanın gereklerini yerine getirdiklerine dair yazılı bir bilgi notu da iletildi. Ancak sahada yaşananlar öyle demiyor. Yapılan anlaşma gereği PYD güvenli bölgeden çıkarılacaktı. Bunun için de bir süre tanınmıştı ancak sürenin sonunda gerçekleşen birkaç tır’lık konvoy oldu. Oysa bilinen şeyin güvenli bölge dediğimiz alanda çok fazla sayıda PYD/PKK’lı teröristlerin olduğu idi.
ABD ile varılan anlaşma ile verilen süre içerisinde gerçekleşen şey beni başka şeyler düşünmeye itti. ABD sanki o süreyi PYD/PKK teröristleri için değil de kendi askerlerini tahliye etmek için istemiş gibi davrandı. İki sebepten böyle düşünüyorum, birincisi ABD Türkiye’nin hemen tüm şartlarını kabul etti. İkincisi ise 120 saatlik sürede en çok ve tamamen kendi askerlerini tahliye etti. Gözlemlenen ve en belirgin olan şey o idi çünkü.  Türkiye Operasyona başlayınca ABD askerlerin bir kısmını tahliye edememişti. Türkiye’nin de bölgede çok hızlı ilerlediğini görünce kendi askerlerini kurtarma derdine düştüler. Böylece alelacele bu anlaşmayı kabul ettiler de askerlerini bu sayede güvenli bir şekilde kurtarabildiler.
Bu süreçte başka bir şey daha yaşandı. Çok dikkat çekici idi. ABD askerlerini çekmeye başlamadan bir gün önce ABD Genel kurmay başkanı Rusya Genel Kurmay başkanı ile görüştü. Bu konuda çıkan haberler her iki tarafında Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği yönünde idi ancak gerçek iki gün sonra ortaya çıktı. ABD Aynel Arab ve Resulayn’ı boşaltıktan birkaç saat sonra Rus ve Rejim askerleri oralara yerleşti. Hem de ABD’nin üslerine kadar gelip oraya yerleştiler.  Bu açık olarak bize şunu gösterdi ki, ABD Türkiye yerine Rusya’yı tercih etti. Rusya’ya haber verdiler, onlar da alelacele oraya girdiler. Birkaç gün gecikselerdi Türkiye oraya girecekti. Böyle yapınca Türkiye’yi bir nebze de olsa engellemeyi başardılar.
Rusya ise Türkiye ile olan ilişkilerini çok fazla bozmak istemiyor anlaşılan. Çünkü Türkiye ile masaya oturdu ve Türkiye’nin birçok isteğini kabul etti. Güvenli bölge için ABD ile yapılan anlaşmanın benzerini kabul etti ve o bölgelerde PYD’li teröristleri çıkarma taahhüdü verdi. Aslında Rusya bu anlaşma ile istediğinden ve umduğundan daha fazla şey elde ettiği bir gerçek. Türkiye’nin yaptığı hemen herşey Rusya’ya yaradı.  Rusya Suriye’de yegâne söz sahibi ülke oldu. Hem Esad, hem diğer ülkeler ve hem de Türkiye için orada tek yetkili kişi Putin’dir. Ayrıca Putin uyguladığı politikalar ile sonuç alabildiğini de gördü ve daha da ilerisi için hamleler yapmaya başladı. Son olarak da Rusya bu güne kadar Suriye için yaptığı harcamaların misli misli fazlasını ticari olarak kazanma dönemine girmiş oldu. Böyle attığı onca bomba ve silahların tüm masraflarını da fazlası ile geri alabilecek.
Değil Rusya sanırım dünya da hiçbir ülke ABD’yi Suriye’den o kadar kolay çıkaramazdı. Bunu Türkiye başardı. Hem de öyle bir başarı ki ABD hala bunu hazmetmiş değil. Kolay kolay hazmedeceğe de benzemiyor.  Milli Savunma Bakanı’na soruyorlar “Erdoğan Trump’ı arayıp çıkın dedi, siz de çıktınız öylemi?” Esper “bir nevi öyle oldu” diye cevap veriyor.  Bu onlar için yenilir yutulur bir şey değil. Bir hakaret gibi algılıyorlar. Bu açıdan Trump’ın adeta hakaret içeren o mektubuna fiili hakaret ile cevap da verilmiş oluyor. Bu gelişmelerden sonra ABD temsilciler meclisi elinde ne kadar koz varsa kullanmaya başladı. İlk önce Ermeni Soykırımını kabul eden yasa tasarısını kabul ettiler, peşi sıra Türkiye’ye yaptırım uygulamasını öneren başka bir tasarıyı kabul ettiler. Bu da kesmedi, tüm bunlara sebep olduğunu düşündükleri Trump’ı da görevden azletmek için gereken sürecin başlamasını da kabul ettiler. 
 Suriye’de ise herşey en başa dönüyor gibi görünüyor. Bunca yıldır yakıp yıkılan darmadağın olan Suriye’de artık güçlü bir muhalefet yok. Türkiye’nin arkaladığı muhaliflerin ise ne silahı ne de elinde toprakları kaldı. Böyle olunca da çok fazla söz hakları da kalmadı. Bu saatten sonra yapılacak bir anlaşmada göstermelik bazı haklar dışında herhangi bir şey de elde edemeyecekleri ortadadır. Olan ölen ve yurdundan edilen onca masum insana ve mazlum çocuklara oldu. Filler tepişti çimler ezildi.
Türkiye ise en azından dik durmayı başardı. Her ne kadar uyguladığı politika eleştirilse de, özellikle Davutoğlu’nun çizdiği politika yüzünden Suriye’nin bu hale geldiği söylense de gelinen durum itibari ile Türkiye iyi bir yerdedir. Ekonomik olarak zorluklar yaşıyor elbette, bu zorluklar ise elde ettiği kazanımların, özellikle siyasi kazanımların bir bedeli olsun.. Çünkü aslında elde ettiğimiz siyasi kazanımları başka hiçbir ülke milyar dolarlar verse elde edemezdi. Biz ise duruşumuz ile gücümüz ile elde ettik, bu bizim kim olduğumuzu tekrar Dünya’ya göstermiş oldu. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat