Loading...

Ali Arabacı’nın ÇEK veda konuşması

16 Mayıs 2016 20:23
A
a
Çağdaş Eğitim Kooperatifi (ÇEK) Genel Kurulu geçtiğimiz Cumartesi günü yapıldı ve ÇEK Başkanı Ali Arabacı başarıyla sürdürdüğü görevinden ayrıldı.
Dostu olmakla onurlandığım, Ali Arabacı hukukçu, politikacı, sivil toplum önderi ve çevreci bir aydın olarak  bu kentin aklında ve vicdanında her zaman takdir görecek, saygıyla anılacaktır.
Bundan daha değerli bir koltuk daha yüksek bir makam da zaten yoktur.
Güç peşinde koşmak insanı çürütür saygınlık ise başka bir şeydir.
Bu kentten çalanlarla bu kente katanların ayrımını vicdanı olan herkes biliyor.
**************************
İstifa değil istifade kültürü yaygındır buralarda.
Ayrılmayı bilmek ise büyük bir erdemdir ve bu topraklarda pek sık rastlanan bir davranış türü değildir.
Ali Arabacı gibi bulunduğu makamdan rant elde eden değil o makama değer katan saygın bir aydının bu tavrı dostu olarak beni gururlandırdı.
Göreve devam etmesi taraftarıydım ama kararına saygı duyuyorum Arabacı’nın.
Ayrıca yararlı olmak için insanın ille de bir makama ihtiyacı yoktur, bilgisi ve deneyimiyle Arabacı her an yardıma hazır olacaktır ÇEK’e.
*****************
Ali Arabacı veda konuşmasında görev süresi içinde yapılanların ayrıntılı bir dökümünü verdi. Bir bölümü aktarayım:
‘’Yurt ve okullardaki öğrenci sayımız ise, göreve geldiğimiz Mayıs 2012 tarihinde 630 iken, bu gün bu sayı iki kat artarak 1262 sayısına ulaşmıştır.
Yine, kurumlarımızda 2012 yılında 93 personel istihdam edilirken, bugün 167 personel istihdam edilmektedir.
Web sayfamız da güncellenmiş, günümüz ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde daha işlevsel hale getirilmiştir.
Üç ayda bir çıkardığımız “Çağdaş Bakış” Dergimiz, bugüne kadar, yayınını kesintisiz sürdürmüştür. Derginin yayımında titiz ve özverili katkılar sunan Kuter Ailesine teşekkür etmeliyim.
Öte yandan bilimsel eğitim kalitesinin yükseltilmesi, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılın eğitim sisteminde var olan değişiklikleri kurumlarımızda uygulayabilmek için, gerek öğretmenlerimizin, gerek öğrencilerimizin, gerekse diğer çalışanlarımızın kurumsal ve meslek içi eğitimleri için çok sayıda eğitim programları, paneller, konferanslar, sosyal ve sportif faaliyetler  düzenlendiğini, “kurumsallaşma” yolunda önemli mesafeler alındığını da söylemekle yetinelim.’’
 
Yıkılmak istenen Cumhuriyet
 
Arabacı konuşmasında tarihi bir saptama yapıyor ve sis çanını çalıyordu:
 
‘’93 yıl önce başlatılan çağdaşlaşma projesi bugün tersine çevrilmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim sistemi, “dindar gençlik yetiştirme” söylemi ile, eğitimde kalite, yeni bilimsel yaklaşımlar bir yana bırakılıp, Atatürk Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve değerleri, ulusal gün ve bayramları, inançları, özellikle Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, halkçılığı, yurtseverliği ve devrimcilik düşüncesini toplum hayatından silme projeleri militanca bir anlayışla uygulanmaktadır.
Toplumun çok farklı unsurlarını bir arada tutan ve tutacak olan seküler toplum ve laik yönetim, büyük ölçüde sakatlanmış,  Türkiye’yi bir arada tutan bağlar tehlikeli biçimde zayıflatılırken, Cumhuriyetin en temel “birlikte yaşam” ilkesi yerle bir edilmiştir.
Yıkılmak istenilen, 96 yıllık Cumhuriyetin direklerdir, ana ilkeleridir, kurucu iradesidir.
Hedefleri bellidir; toplumu dönüştürmek, iktidarlarını sürekli kılmak, bu yolla Atatürk Cumhuriyetini sonlandırıp, özledikleri şeriat düzenine kolayca, direnişle karşılaşmadan ulaşmak...’’
Ben Türkiye’nin geleceğinden umutluyum.
Geleceği aydınlık görüyorum çünkü Anadolu halkının bilgeliği, cumhuriyet değerleri, gerçekleştirilmiş olan köklü aydınlanma atılımının birikimi güvencemizdir.
Tarihle kavga edilerek hiçbir yere varılamaz ve tarihin tekerleği hep ileriye doğru döner.
*********************
Ali Arabacı içeriği çok güzel olan konuşmasında eğitimdeki acıklı durumu da ortaya koyuyordu:
‘’2016 yılında yapılan YGS sınavına liselerden bu yıl mezun olacak 913 bine yakın öğrenci dahil, toplam 2 milyon 84 bin kişi katılmış.
Liseden mezun olacak gençler, kendilerine sorulan 40 Türkçe sorusuna, ortalama 19.31  doğru yanıt verebilirlerken, 40 fen sorusuna ortalama 5,7; 40 matematik sorusuna ortalama 3  doğru yanıt verebilmişler.
2 milyonu aşkın adaydan 750 bini hiçbir fen sorusuna doğru yanıt verememiş. Matematikte de 350 bin aday hiçbir matematik sorusunu doğru yanıtlayamamıştır. 150 bini sadece 1; 250 bine yakını 2; 200 binden fazlası da 3 doğru yanıt verebilmiştir.
Diğer yandan, 2015 yılında YGS sınavında sorulan 40 matematik sorusuna Fen Liseleri ortalama 28.42 sine doğru yanıt verirken, temel liseler 10.2 sine; anadolu imam hatip liseleri 2.99 una; düz imam hatip liseliler ise sadece 2.18 soruya doğru yanıt verebilmişlerdir.
Fen Liselerinin İmam hatip liselerinden 13 kat daha fazla başarılı olduğu görülüyor.
13 yıldır sistem böyle devam ediyor ve eğitimde kalite ve başarının ne ölçüde düştüğünü, imam hatip okullarının seviyesinin ne olduğunu bu sonuçlar açıkça gösteriyor.’’
Arabacı eğitimin içeriğinin bilimsel ve laik olması gerektiğinin altını defalarca çiziyordu.
***************************
Toplumda genel bir yılgınlık umursamazlık var.
Arabacı’nın şu cümlelerine aynen katılıyorum.
‘’En kötü tavır kayıtsızlıktır; ilgisizliktir. ”Bir şey yapamam, elimden bir şey gelmez, ben kendi işime bakarım” demektir. Böyle bir tavır ise, en temel insani değerlerden “toplumsal bir davaya hizmet etme” çabasını yitirmek anlamındadır.
Hiçbir şey kendiliğinden değişmez; onu değiştirmek için yüreği tutuşmuş, insani ve ahlaki değerlere sahip, mücadele gücü ve toplumsal sorumluluk duygusu yüksek   insanlara ihtiyacımız var. 
En büyük eksiğimiz ve başaramadığımız da bu değil mi?
“Kabul etmişlik sendromu”ndan, “başkası yapsın ben yararlanayım” bencilliğinden, “boşvermişlikten”, “elle gelen düğün bayram” demekten, “yanlışın sessiz ortağı olmaktan”, “yanlışa alışmaktan”, kedimizi mutlaka kurtarmamız gerekiyor. ‘’
 
******************
Evet, ÇEK bir umut projesidir.
Aydının görevi umut oluşturmaktır, umudu örgütlemektir.
İnsana güvenmeye devam etmeliyiz ve şikâyet etmek yerine harekete geçmeli katkı koymalıyız. Hepimizin karınca kararınca yapabileceği bir şey vardır.
Bilimin, felsefenin, sanatın ışığında Türkiye’nin geleceği aydınlık olacaktır.
Ali Arabacı’ya ve ÇEK’ne katkı koyan herkese minnettarlık duygularımla teşekkürlerimi sunuyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat