10 Ekim 2019 21:18 Ersel Peker

Ersel Peker

Tüm Yazıları Diğer Yazarlar

AVM'lere sıkışıp kalmamanızı sağlayacak etkinlikler başlıyor

Aslında her belediye başkanı şu soruyu kendine sormalıdır.
Şuan da bulunduğu makama ve göreve gelmemi sağlayan insanların beyinlerini, zihinlerini dolduracak, ufkunu açacak, gönüllerine dokunacak, ruhlarına hitap edecek kültür-sanat etkinlikleri olarak ne yaptık?
Sorunun cevabında pek bir şey yapmadığına kanaat getirenler olursa o zaman hemen bu kez de şöyle bir soruyu sormalıdırlar yine kendilerine.
Bu eksikliğimizi gidermek için ne yapmalıyız?
Çünkü rutin belediyecilik hizmetlerini yapmak artık iş yapmak almanına gelmemektedir.
Hızlı şekilde gelişim gösteren teknolojiyle birlikte standartları yükselen insanların yerel yönetimlerden beklentileri de aynı oranda artmaktadır.
Pek çok yerel yönetimlerin yapmayı ihmal ettikleri gereksiz ve de fuzuli harcama gördükleri diğer bir hizmette kültür-sanat etkinlikleridir.
Vurgulamak istediğim şudur.
Büyükşehir belediyesinin bu ay başlayıp 2020 Hazirana kadar sürecek 2019-2020 Kültür Sanat Etkinlikleri tanıtım toplantısı yaparak duyurdu.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın açıkladığı etkinlikler de 7'den 70'e herkesin ilgisini çekecek söyleşi, konser, sinema, tiyatro ve atölye çalışmalarından oluşuyor.
İşin en güzey yanı da, kentimizin kültür-sanat hayatına renk katacak bu etkinliklere ailecek rahatlıkla gidilebilecek olmasıdır.
Değişen anlayışla artık pek çok ebe beyninlerin çocuklarıyla gitmeyi tercih ettikleri yerlerin başında akvaryum görünümündeki alış veriş merkezleri yani AVM'ler oluşturmaktadır.
Halbuki, kentimiz de gezerken hem eğitim hem de bilgi sahibi olmamızı sağlayan pek çok yer var.
Mesela, Bursa'da 20 farkı müzemiz olduğunu biliyor musunuz?
Toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerinin sergilendiği müzeler aynı zaman da birer eğitim merkezi gibidirler.
Örneğin Merinos AKKM'deki Göç Müzesi.
İnsanlık tarihinde göçler sırasında yaşananları yansıtan canlandırılmış görsel olarak da sergilenerek anlatıldığı Göç Müzesi'nin herkesin ziyaret etmesini öneriyorum.
Yine aynı şekilde Türkiye’nin ilk ve tek Karagöz Müzesi.
Türk gölge oyunu olan Karagöz’ün tarihçesi burada anlatılıyor.
Bir diğer ziyaret edilmesi gereken müze de Bursa Sağlık Tarihi Müzesi'dir.
Burası kentimizin sağlık tarihine ışık tutmaktadır. Yıldırım Bayezid Külliyesinde yer alan Darüşşifasıyla başlayan Bursa’nın sağlık tarihi yolculuğu günümüze kadar ki süreç bura da anlatılmaktadır.
Bu yüzünden AVM'lerin arasına sıkışıp kalmamamız için daha pek çok neden var.
Siz yeter ki isteyin.
Velhasıl konumuza dönecek olursak, büyükşehir belediyesinin sekiz ay gibi uzun soluklu planladığı 2019-2020 Kültür Sanat Etkinlikleri'ne katılım göstermek istiyorsanız yapacağınız şey www.bursakultur.com internet adresinden ilginizi çekecek bir dizi etkinliğin programlarının gün ve saatlerine ulaşabilirsiniz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...