Loading...

Bakar kör olmayanlar için iş fırsatları!..

7 Ekim 2019 20:40
A
a
Ülkemizdeki siyasi gündemin çok hızlı değiştiği bir Salı gününde; ben yine ekonomiye dair bir gelişmeyi konu ediyorum.
Biliyoruz ki; işsizlik ülkemizin en büyük baş belası…Özellikle genç ve eğitimli nüfusun işsizlik oranı neredeyse yüzde 25’lere dayandı…Her 4 gencimizden biri işsiz…Bu durumda; iş alanı  yaratmak ve genç nüfusa iş bulmak için çeşitli arayışlar içinde olmak gerekiyor.
Şimdi ben bu konudaki bir gelişmeye dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Bugünlerde Avrupa iş dünyasında herkes tarafından  çok kullanılan ve hiç gündemden çıkmayan bir kural var: First in, first eats…Yani: önce gelen, önce kazanır.
Ben işte bugün sizlere bu tür hızlı girişimciliğe dair bazı şeyler anlatmak istiyorum. Yeni bir iş fikri oluşturup bunun projesini hayata geçirenlerin,” bu işin kaymağını da herkesten önce yiyeceği” felsefesinden yola çıkarak belirlenen bu kural, aslında girişimciliğin temel unsurlarından birini de oluşturmaktadır.
Birçok ekonomist tarafından “ulusal zenginliğe açılan bir kapı” olarak yorumlanan girişimcilik, son yıllarda ülkemizde de gerektiği gibi uygulanmaya başlandı. Ülkemizdeki bürokratik kuralların engeline rağmen, girişimcilik ruhunu taşıyan bazı iş insanlarımız son yıllarda olağanüstü başarılara imza atıyorlar.                                             HAZİNE GİBİ İŞ FİKİRLERİ…!
Aslında çevremizdeki sorunların her biri, girişimcilere para kazandırabilecek bir olanak yaratabilir. Bu noktada önemli olan: sorunlara bakış açısıdır. Kısacası yaşadığımız hayatın içinde, girişimciliğe yön verecek birçok yanlışlık/eksiklik bulunuyor.
İşte bu yanlışlıklar ve eksiklikler de, bakmasını ve görmesini bilen insanlar için çok değerli bir iş fikri hazinesi haline dönüşebilir. İşte bu hazineyi yaratan mekanlar ve konulardan birkaç örnek…
Giderek obez olan genç nüfus, artan hastalıklar, beslenme bozuklukları, bakımsız kalmış mezarlıklar, elektrik ve su faturası ödeme kuyrukları, köşe başına atılmış çöp torbaları, okul çocuklarının servis arabaları, sıkış-tepiş otoparklar, futbol maçlarının oynandığı stadyumlar ve spor salonları, ödenmemiş kredi kartı borçları ve her gün dolup taşan nikah sarayları…                               
Hatta aile içi kavgalar ve boşanmalar bile, çok değişik iş fikirlerinin doğmasına yol açan etkenler olarak görülüyor.
Çoğunluğu boşanmış ebeveynlerden oluşan yalnızlar gurubu, şu anda Avrupa’nın en rağbet gören tüketici gurubu içinde bulunuyor. Artık AB ülkelerinin birçoğunda yalnız yaşayanlar için özel parklar, eğlence yerleri, kafeler, restoranlar kuruluyor ve insanların yalnız yaşamaları “para kazandıran bir iş fikri” olarak ekonomi literatürlerine giriyor.
Yalnız yaşayan insanlar için süpermarketlerin bile özel çalışmaları var. Sıra dışı olarak dizayn edilen promosyon buzdolaplarına; 100 ve 250 gramlık paketlenmiş salatalar ve hazır yemekler konularak, yalnız kalmış insanlar için kolay yiyecek alternatifleri yaratılıyor.
Dedik ya...Önemli olan bakmasını ve görmesini bilmek...Bakar kör olmamak yani...Gerisi kolay gibi görünüyor. Hele bunca işsiz insanın olduğu ve zaman-zaman siyasi/ekonomik krizler yaşayan  Türkiye’de ve Bursa’da…
Bakar kör olmayan insanlar için birçok iş fırsatı var.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Özlü sözler: Artık birilerinin UMUDUNU kırma…Belki de sahip olduğu tek şey odur. (Jackson BROWN)
               “BALKANTÜRKSİAD; ÇÖZÜM ODALI STK’DIR
Dün sabah Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği olarak; BALKANTÜRKSİAD ile bir çalışma toplantısına katıldık.
BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ve Başkanlık Divanı Üyeleri Nurettin Göler(İnşaat sektörü), Cömert Kayıra (Eğitim-Bilişim sektörü), İskender İskenderoğlu(Gıda sektörü) ile Süleyman İnan (Tekstil sektörü) ile bir araya gelen BEGD üyeleri, ekonomik konularda bir fikir alışverişinde bulundu.
Biliyoruz ki; kentimizin en aktif SİAD’ları arasında olan BALKANTÜRKSİAD, 400’ü aşkın üyesi ile önemli etkinliklere imza atıyor. Başkan Berat Tunakan; dün sabah BEGD üyelerine hitaben yaptığı konuşmada günün ekonomik gelişmelerine dikkat çekti.
Başkan Tunakan: ”İş insanı güçlü olmalı ki, ülkemize hem üretim, hem ihracat hem de yatırım anlamında katkıda bulunsun. Biz üyelerimizle çok sıkı bağlar kurduk ve tüm sektörlerde iddialı işlere imza atıyoruz. Burada 4 ayrı sektörde faaliyet gösteren BALKANTÜRKSİAD Başkanlık Divanı üyeleri var. Onlar da kendi sektörlerinin gelecek yorumlarını yapıyorlar.” dedi.Geçtiğimiz hafta açıklanan 2020-2022 Ekonomik programı hakkında görüşlerini sunan Berat Tunakan; planın başarılı olması için yerli üretim, yeni yatırımlar ve tasarrufun şart olduğunu belirtti. Programdaki; işsizlik, büyüme oranı, enflasyon ve cari açık rakamları için istikrarlı bir dönem geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Tunakan umutsuz olmamak gerektiğini söyledi., İhracatın artırılması, güçlü üretim ve istihdam şartlarının sağlanması ve de tarım sektöründe ciddi tedbirler alınması gerektiğine de dikkat çeken BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, dernek çalışmaları hakkında şu görüşleri sundu; ”Üyelerimizin tüm sorunlarını Hükümete, Bakanlara ve Bursa milletvekillerine ulaştırıyoruz.. Yakında yeni bir Ankara ziyareti planladık. Hem iktidara hem de muhalefete ulaşarak, üyelerimizin sorunlarını ileteceğiz. Biz bu şekilde çözüm odaklı bir çalışma sistemi uyguluyoruz ve başarıyoruz. Geçtiğimiz aylarda KDV iadesi konusunda ilettiğimiz bir sorun, kısa sürede çözüme kavuştu. Biz çözüme odaklanıyoruz ve kazanıyoruz”.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat