Loading...

Bandırma Vapuru’ndayız yüz yıldır

18 Mayıs 2019 21:27
A
a
Şafak sökerken içim kıpır kıpır uyandım…
Ulusal birliğimizin şanlı simgesi al bayrağımızı yıkadım, kuruttum, bir güzel ütüledim ve balkona astım.
Ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları; şehit ve gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulundum.
Bunu babam her ulusal bayramda tekrarlardı; yüzündeki gurura, duruşundaki güvene, gözlerindeki ışığa bakar duygulanırdım; içim ürperirdi.
*******************************
Atatürk Stadyumu’ndaki 19 Mayıs  törenlerini en şık elbiselerimizi giyerek ailecek izlemeye gidişimizi; lise yıllarımda stadyumda yaptığımız provaları ve bayram gösterilerini;  hınca hınç dolu tribünlerdeki coşkuyu, alkışları; bandoların çaldığı marşları; halkın gururla kenetlenişini; 19 Mayıs fener alaylarının ışıltısını unutabilir miyim?
 

 
BANDIRMA VAPURU
 
 
İsmail Hakkı Durusu’nun kaptanlığında 9. Ordu Genel Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’yıSamsun’a getiren Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü sabah 08.15’te Samsun’a, Reji İskelesi (Tütün İskelesi) açığına demir atar.
Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, taka aracılığı ile Reji İskelesi’nden karaya ayak basarlar ve emperyalizme karşı verilen, mazlum milletlere ilham olan Ulusal Kurtuluş Savaşımıza, Türkiye’nin gecikmiş Rönesans’ı Anadolu’nun aydınlanma devrimine; çağdaş uygarlık hedefine doğru atılan adımlarla; kararlılıkla, cesaretle, bilinçle, yurtseverliğin onuruyla yürürler.
********************************
Atatürk’ün adını unutturmaya çalışanların çabaları beyhudedir, beyhude.
O yürüyüş sürüyor; 100 yıldır Bandırma Vapuru’ndayız.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı kutlu olsun.


 
GAZİ İLHAM KAYNAĞIDIR
 
Atatürk Türkiye’nin kilit taşıdır.
Emperyalistler, Türkiye’yi parçalamak için Mustafa Kemal’i itibarsızlaştırmaya çalıştılar, tarihi çarpıttılar, akıl almaz iftiralara, suçlamalara başvurdular.
Bunlar boş çabalardır; tarih Mustafa Kemal için ‘’büyük devrimci’’ diyerek hükmünü vermiştir.
Gazi, bütün mazlum milletlerin ilham kaynağıdır.
Müslüman coğrafyasında laik bir cumhuriyet kurmak sanayileşme devrimi, Fransız İhtilali, Çin ve Sovyet Devrimi kadar önemlidir.
**************************
BOP projesinin kanlı yüzünü; Filistin’de yaşanan zulmü; ABD ve İsrail emperyalizminin Ortadoğu’da giriştiği kumpasları; mezhepçiliği, etnik kimlikleri kaşıyarak petrol için halkları birbirine kırdırışını görünce, Atatürk’ün dehası, laiklik temelinde kurduğu cumhuriyetin değeri daha da önem kazanıyor.
**************************
Unutmadan ekleyeyim…
Atatürk’ü ağızlarından düşürmeyip; Atatürk’ü özünden, devrimlerinden, anti emperyalist kimliğinden soyutlayan “Gardırop Atatürkçüleri’’ var ya…
Atatürk’e en büyük zararı onlar verdiler.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat