Loading...

Başkan Aktaş’tan Bozbey’e: İyi oynayan kazansın…

10 Ocak 2019 21:30
A
a
Seçmen çoğunluğunun gördüğü gerçek şu ki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı Başkan Aktaş ve Başkan Bozbey arasında geçecek.
Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin getirdiği ‘İttifaklar’ olgusu bu yerel seçimlerde ilk kez yaşansa da bundan sonra bunun genişleyerek süreceği ve Türkiye’nin de ikili bir yapıya doğru gideceğini göstermekte.
Ve hatta 31 Mart seçimleri sonrası gelecek diğer yerel seçimlerde bunun yasal bir statüye kavuşturulması, ilkelerinin ortaya konması ve aynen Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi yüzde 50 artıbir modelinin uygulamaya konması gündeme gelebilir.
Bu, aslında etnik, mezhepsel nedenlerden dolayı Türkiye gibi çok parçalı bir siyasi yapıda, seçmende bir aidiyet duygusu yaratarak toplumsal barışa da katkı sağlayabilir.
 
* * *
Dün Çalışan Gazeteciler Günü idi…
Bunu fırsat bilen Başkan Aktaş ve Bozbey hem gazetecilerin gününü kutlamak ve hem de siyaset adına birkaç kelam etmek için aynı saatlerde basını davet edince doğrusu baştan şaşırdık ama daha sonra buna Başkan Aktaş bir açıklık getirdi.
Zamanlaması örtüşen böyle bir durum karşısında Başkan Aktaş’ın Bozbey’i arayarak iki toplantı arasında bir saatlik bir kayma ile sorunun çözülebileceğini aktardığını ve öyle de olduğunu belirtti.
Aktaş’ın daveti Merinos, Başkan Bozbey’in daveti Mahfel’deydi.
Merinos’ta kahvaltı bitiminde kameraların karşısına geçen Başkan Aktaş, fazla zamanımızı almayacağını, rakibinin de toplantısına katılacağımızı bildiğini belirterek günün anlamına yönelik kısa bir konuşma yaptı.
Yazılıp çizilenlerden çok yararlanıyoruz, onsuz olmaz” diyerek bütün siyasi yaşamı boyunca basını önemsediklerinin altını çizdi.
Bir soru üzerine de rakibi Bozbey’in adını söylemeden yerel yönetimde başarının her alanda hizmet üretilmesiyle geleceğini, 3 P diye adlandırdığı personel, finans yönetimi yani para ve proje konularında ki deneyim ve başarısına vurgu yaptı ki, kendisini Başkan Bozbey’den öne çıkaran önemli farkın bu olduğunu anlatmak istedi.
Ve Bursa’nın tüm ilçe ve mahalleleriyle bir bütün olarak ele alınması gerektiğini, hizmetin her yönüyle değerlendirileceğine, bir konunun öne çıkartılarak sonuç alınamayacağını anımsatmak istedi.
İyi oynayan kazansın” dedi…
Başkan Aktaş, ayrıca konuşmasında Bursa’da tüm ilçe belediye başkan adaylarının 13 Ocak Pazar günü Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tarafından açıklanacağını ve bu açıklamanın ardından da seçim çalışmalarına hız vereceklerini belirtti.
 
* * *
Gelişen teknoloji ile bilgiye ulaşma süreleri kısaldı bilineceği üzere…
Başkan Aktaş da Başkan Bozbey de buna vurgu yaptı.
Haber değeri taşıyan gelişmelerin daha gazetelere basılmadan öğrenilerek tüketildiği bir süreçte doğru, tarafsız bilginin, haberlerin toplumun aydınlanması açısından daha çok önem kazandığı açık…
Bu nedenle gerçek doğru haber ve değerlendirmelerin önemi daha çok ortaya çıkmakta…
Bozbey’de konuşmasında buna ağırlık verirken zor durumda, işsiz kalan, tutuklu bulunan gazetecileri de gündeme getirdi.
Gazetecilerin özgürce yazabilmelerinin önündeki siyasal ve hukuksal ve ekonomik engellere yönelik kuşkusuz duyarlı olmak gerek ama bunun yanında başkalarının haklarını aramada kartal kesilen ama iş kendi sorunlarının çözümünde serçe bile olamayan, kendi sorunlarını çözmede en başarısız bir meslek gurubu olan gazeteciliğinTürkiye’deki örgütlülüğündeki dağınıklığı ve başarısızlığı da sorgulamak kendimize biraz da düşmez mi?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat