Loading...

Başlarken

11 Temmuz 2019 21:25
A
a
Yaşlı bilge bir ustaya günün birinde, iyi giyimli, zengin görünüşlü genç bir adam gelir. Kapıdan girmeden daha konuşmaya başlar:
-Bilmelisin ki usta, bugün huzuruna gelen bu öğrenci çok tanınmış ve saygıdeğer bir alimdir.
Usta şöyle bir süzer genci. Genç soluklanmadan devam eder:
-Bulunduğum konuma gelmem kolay olmadı. Çok çalıştım. En iyi hocalardan ders aldım. Çok katı öğretilere uydum. En iyi ustalarla çalıştım. Senin methini çok duydum ve bendenize tavsiye edildin, bunun için seni görmeye geldim” der.
Bu esnada hoca çay ikram etmek için, bu davetsiz gelen misafirin önüne koyduğu fincana çay dökmektedir. Fincan dolar ama usta bilge doldurmaya devam eder. Üzerine çay dökülen genç adam fırlayarak ayağa kalkar.
-Görmüyor musun usta, fincan doldu taşıyor!
-Bilge usta;
-Gördüm evet. Bak genç adam, der. Senin zihnin de bu fincan gibi; yeni bilgiler alamayacak kadar dolu. Git onu boşalt. Bana boş bir fincan gibi bir zihinle gelene kadar sana öğretecek bir şeyim yok.
-İşte bu hikayedeki gibidir aslında yaşananlar... Yaşadığımız hayatın temposu içinde hepimiz koşturuyor ve bir şeyler için çabalıyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz durumları sorgulamıyoruz ne yazık. Bir öğretiden, bir duygu ya da bir konumdan diğerine geçiyoruz hiç duraksamadan. Oysa ki bunları yapmak ya da yaşamak için; daha doğrusu yeni sorumluluklar almadan önce durup içimize dönerek sormamız gerekir. Acaba hazır mıyız gerçekten? Değilsek bile, gereken boşluğu yaratmak adına bir şeylerden vazgeçebilir miyiz? Hayatınızdaki herhangi bir alanı düşünün; ebeveynlik, aşk, kariyer veya başka bir durum... Hayatınıza almak istediğiniz her ne ya da kim ise, yer var mı ya da hazır mısınız yeni bir sorumluluğa? Bunu sorun, sorgulayın önce. Yeni gelişim ve edinimler için yer açın. Çünkü değişim ve gelişim için ilk adım farkındalıktır. Ve çünkü farkındalık, düşünce ve duygularımızla olan bağlarımızı gevşetmektir. Kaygılarımız, endişelerimiz, üzüntülerimiz ve korkularımıza karşı yapabileceğimiz en iyi şey, onları serbest bırakmaktır. Zira onlarla uğraşmaktan vazgeçip, onları serbest bıraktığımız zaman, bu duyguların üzerimizdeki olumsuz etkileri de ortadan kalkacaktır. O halde, yeni olan her şeye farkındalıklarımız sayesinde “hoşgeldin” diyebiliriz. Boş bir fincan gibi... Yeniden dolmaya hazır olarak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat