Loading...

Beşeri yönetımler anatomisi

6 Temmuz 2019 20:58
A
a
31 Mart yerel seçimlerinde muhtar adaylığım hasebi ile yazılarıma bir müddet ara vermiştim.
Siz kıymetli takipçilerim ile değerli bir hemşehrimin facebook paylaşımından aldığım feyizle tekrar merhaba diyerek devam ediyorum.
Üç başlığı olduğu gibi alarak, bu başlıkları açmak istedim.
Beşeri kanunlar ile yönetilen devletlerde  3 grup siyasetçi ve bürokrat vardır: 
Bunları sıralayacak olursak,
1-Atanmışlar: Rutin işlerin adamıdırlar.
(ihtiyaç duyulan ve olağanüstü bir şey beklenmez) 

2--Dadanmışlar: Sahip oldukları imkanları kendi çıkarlarına yönelik kullananlardır.
(Allah belasını versin)

3-Adanmışlar: Ülkeye, devlete ve millete hizmet için kendilerini adayanlardır.
(Allah eksikliklerini vermesin) 
Bu üç başlığı gelin birlikte açalım.
Birinci gruptakiler, seçilmişler tarafından  atanmış olup, devlet kurumlarının işlerliği konusunda görev yapan, devletin  kalkınmasında, iç ve dış politikaya yönelik planlama, projelenme ve Programlanması için  gayret sarf edip devleti ayakta  tutmak ve kalkındırması  gerekirken, ne acıdır ki ülkemiz  bürokrasinin tepesinde bulunan bürokratların birçoğu  devletin işlerliğinde  aşılması gereken en zor  badireler olarak, devletten kendilerine sağlanan tüm imkanları  İvedilikle işlerliğine  yönelik olarak kullanmak  yerine yığınlarca  bürokratik engeller üreten kurumların başında olmuş ve altlarında milyarlık lüks araçlar ile zevki sefa içerisinde yaşayıp devletten en yüksek maaşı alan kişilerdir.
Yıllardır bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye, bu tür bürokratların yanlış projeleri nedeniyle Tarım ve hayvancılığın bitmesi, batılı devletlerden tarımsal  tohumdan tutun gıda ürünlerine kadar ithal eden bir ülke haline dönüşümüz bu ve benzeri yüzlerce örnek  gösterilebilir.
İkinci Guruptakiler, Onlar Birinci gruptakiler ile KANKA olmuş seçilmişlerdir.
Bunlar cumhuriyet kurulduğu günden beri sayıca en fazla olanlardır. 
Seçim sathı mahallinde yanlarına aldıkları birinci gruptaki kişilerle halkın karşısına çıkarak halktan oy isteyip seçilmeyi isterler.
Onlar halkın duygularına hitap edecek ateşli konuşmalar yapıp, seçildikten sonra, atanmışları uygun gördükleri yerlere atayarak birlikte Devlet hazinesine Dadanırlar.

Devletin verdiği teşvikler, ihaleler vs. Hep kendi yandaşlarına vererek, bu teşviklerin ve ihalelerin ivedilikle verilmesini  atanmışların onayladıkları projeler aracılığı ile yaparlar. Bir seçim döneminde hem devletten hem halktan akıllara durgunluk verecek kadar vurgun sağlarlar. 

Batılı bir  siyasetçi’nin şu sözü ''' Siz Türkler O kadar güçlü bir Ekonomiye sahipsiniz ki, Yıllardır İçinizdekiler ve bizler ne kadar sömürmeye çalıştıksa da  bitiremedik,  hala ayaktasınız'''

Dadanmışlar, sahip oldukları imkanları, kendilerini seçen halka hizmet olarak götürmeleri gerekirken, bulundukları İllerde gayri menkul milyarderi, devletin o il için uygun gördüğü yatırımların musluğu önüne oturup o ilde, o işte liyakat ehli kişiler yerine kendi yandaşlarına İhalelerin, teşfik  verilmesini sağlar, bundan % de 50-60 lara varan rant sağlarlar. verilen ihalelerden yüklenici firma malzeme çalarak iş teslimi yaparken atanmışlar işin usulüne uygun olduğu raporu vererek devlet tarafından onaylanır. Ne acıdır ki aynı iş gelecek seçim dönemine  sağlam çıkmaz yeniden ihale yapılır, yeni dadanmışlar  aşk ile  hizmete hazır.
Üçüncü Gurup, Adanmışlar.
Bu gurupta onların sayısı cumhuriyet kurulduğu günden bu güne  oldukça Mahduttur, zira bu guruba girenler halka hizmetin hakka hizmet olduğu bilincine sahip oldukları için devletin mumunu bile kendi özel işlerinde kullanmamaya itina gösterir.
Bunlar, göreve geldiklerinde  mal varlıkları ne ise görevleri bitince de mal varlıkları aynı veya eksilmiş olarak görevden ayrılır. Ne eşleri ne çocukları devlet kurumları tarafından herhangi bir imtiyaz kullanmaz, sıradan vatandaş gibi  devlet okullarında okur, normal askerlik yapar, ehil olmadıkları bir yere görevlendirilmez, devlet tarafından eş ve çocuklarına  özel araçlar tahsis edilmesini kabullenmezler.
Hata kendileri bile hayatın normal akışına  göre bir hayat yaşamaya çalışır, halkın içinde  halkla birlikte halk otobüsleri ile işine gider gelir.
Adanmışlar, kendilerini  devletin kalkınması ancak devleti oluşturan halkın refah düzeyinin iyileştirilmesi ile mümkün olacağına, görevlendirmede Ehil ve Liyakat sahibi olanları görevlendirilmesi, hiç bir haksızlığa göz yummadan  haksızlık yapan kendi öz çocukları dahi olsa onu asla savunmayacak, cezası ne ise o cezaya çarpıtılmasına  rıza gösterirler.
Umudumuz ehil ve liyakat sahibi kişilerin devletin siyasi bürokrasisinde yer alarak, halka hizmet hakka hizmet düsturunu şiyar edinenlerden olması. Selam ve dua ile kalın.
 
1000
icon
Ünal Yılmaz 10 Temmuz 2019 16:38

Kaleminize sağlık ne güzel ozetlemissiniz

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat