Loading...

BU ADAM BAŞKAN OLAMAZ

23 Şubat 2019 21:40
A
a
Millet İttifakı’nın İYİ Parti’den Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Hayati Tekin’in katıldığı bir televizyon programında, Çerkes dünyasıyla ilgili açıklamalarına Türkiye’nin hemen her bölgesinde yaşayan Çerkes toplumu temsilcilerinden haklı olarak büyük bir tepki geldi.
Öncelikle boş boş konuşan bu zata hızlıca tepki gösteren tüm dernek temsilcilerimizi yürekten kutluyorum.
 
ÖZÜR BEKLEMİYORUZ, GEREĞİNİ YAPACAĞIZ
 
Elbette istediğimiz, hayatının en yanlış açıklamasını yaptığını fark ettiğini düşündüğümüz bu zatın linç edilmesi değil ama Çerkes toplumunun hassasiyetine dokunan bu söylemin Hayati Tekin tarafından acilen tamir edilmesi elbette toplumsal beklentimizdir, ancak en baştan ifade edeyim ki “özür beklemiyoruz ve gereğini yapacağız.”
 
NE YAPMIŞ BU ZAT!
 
Bu zat, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında katıldığı programda, ‘Burada bir Çerkes Ethem’i istemem ama bir Topal Osman’ı isterim örneğin’ diye bir açıklama yaptı.
Tepkiler gelince de özür mahiyetinde bir açıklama daha yaptı ama video kayıtları olmasına rağmen ‘Topal Osman’ın heykelini dikeceğim ama Çerkez Ethem’i belki dikmeyeceğim’ dedim diyor..
Söylediklerinden geri atmaya çalışırken bocalayan bu zat, özür mahiyetindeki açıklamalarının basında yer almadığından dolayı da sitem etmiş.
Biz bile kendisinin açıklamalarına taaa Bursa’dan yer veriyoruz.
Buyurun yeni açıklamanızın tam metni;
 “Son günlerde ortada dolaşan ve ‘Çerkez Ethem’ ile ilgili söylediğim iddia olunan sözleri Çerkes kardeşlerimizin yanlış anladığını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Çerkesler örfleri ve adetleri ile örnek gösterilecek bir topluluktur ve Türkiye’nin bir gerçeğidir. Samsun’da da oldukça kalabalık olan kardeşlerimiz içerisinde birçok akraba, ahbap ve dostum bulunmaktadır. Çerkes kardeşlerimi üzecek hiçbir işin içinde olmayacağımdan kendileri emin olsunlar. Allah’ım birlik ve beraberliğimizin bozulmasına müsaade etmesin inşallah. Bu bir dedikodudur. Bunun dedikodu olarak gerçekleşmesinin sebebi, Topal Osman, Çerkez Ethem gibi şahsiyetlerinde Ata Yolu’nda heykellerini dikeceğim dedim. Emekli bir öğretmen itiraz etti. Çerkes Ethem’in karşı tarafa geçerek 331 tane Türk askerimizin ölümüne sebep olduğunu söyledi. Onu oraya dikemezsin, yanlış dedi. O bilgiyi doğrulatma fırsatım olmadı ve Haberaks TV’de yayınlanan ‘Seçim 2019’ programına girdim. Bu bilgiye dayanarak programda, ‘Topal Osman’ın heykelini dikeceğim ama Çerkez Ethem’i belki dikmeyeceğim’ dedim. Sonra Osman Kara Bey ve diğer tarihçilerle görüşerek, Çerkez Ethem’in baskıyla Yunan tarafına geçtiğini ama asla Türk askerine kurşun atmadığını öğrendim. Bu açıklamamı basına yaptım ama yer almadı” 
 
KİM BU HAYATİ TEKİN?
 
İki ilçe Belediye Başkanlığı bir dönemde Cumhuriyet Halk Partisinden Samsun Milletvekilliği yapmış.
Çok donanımlı olan (!) Tekin, Çerkes Ethem’le ilgili heykelinin dikilmesi konusunda bir öğretmenin kendisine itiraz ettiğini, sunduğu gerekçeyi doğrulatma fırsatı bulamadığını bundan dolayı o sözleri sarf ettiğini ifade etmiş.
İki ilçeyi yöneteceksin, bir dönem Milletvekilliği yapacaksın hayatı acılarla dolu olmasına rağmen tüm asaletiyle onurlu duruşlarından asla taviz vermeyen koskoca bir toplumu bir çırpıda rencide edeceksin ve şimdi de kalkıp Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyeceksin öyle mi?
Bak Sayın Tekin;
Anlaşılan o ki bilip bilmeden boş boş konuşmuşsun.
İnternet çağındayız biliyorsun iki tıklama ile ne var ne yok öğrenebiliyorsun.
Artık günümüzde tarihçilerin ‘hain’ Çerkes Ethem imgesinin gerçekleri yansıtmadığı, Ethem Bey’in Milli Mücadeledeki değerli hizmetlerinin ‘hainlik’ olarak değerlendirilmeyeceğini vurguladığı apaçık bir gerçektir.
Bu konuda Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nın ‘Çerkes Ethem beyle ilgili itibarını kaldıran veya zedeleyen resmi bir karar bulunmadığı anlaşılmıştır’ ifadesi vardır.
Hayati Tekin’in bu açıklamaları Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından da özenle takip edilmektedir.
Çerkes toplumunun hassasiyetine dokunan bu söylemin acilen tamir edilmesi toplumsal beklentimizdir. BU ADAM BAŞKAN OLAMAZ
Yalan yanlış konuştum diyeceğine, "yanlış anlaşıldım" diye yeni bir basın açıklaması yapmış.
Önce Çerkes Ethem üzerinden Çerkes milletine bakış açısının ne olduğunu göstermiş sonra da 
Videoyu izleyen binlerce insana "izlediğiniz şeye bakmayın siz beni yanlış anladınız" demiş.
Oy alabilmek için şuan kıvırmaya çalışıyor fakat onu da beceremiyor.
Bu adama cevabını Dernek Başkanımız Sayın Rahşan Erdoğan Yılmaz ve Yönetim Kurulu vermiş fakat burada kalmamalı.
Ne olursa olsun bu adam tek bir oy almamalı. 
Adam düpedüz ötekileştirmeye geliyor.
Bu zihniyetteki insanlara gereğini yapmalıyız. 
Yaptığı hatanın bedelini de seçimi kaybederek ödemeli. Ödemeli ki başkalarına da örnek olsun.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat