Loading...

Bu yazıda Yeşil Bursa’nın adresini veriyorum

19 Nisan 2018 21:17
A
a
Bir Bursalı olarak utanç içindeyim. Daha önce Mustafakemalpaşa’ya nasıl gitmedim diye… Kıta, bölge değiştiren ben, evimden bir buçuk saat uzaklıktaki bir yere gitmediğim için üzüldüm açıkçası. Hoş, bulduğumuz her fırsatta deniz kenarına, başka ülkelere gitmek için kuyruğa giriyoruz. Yaşadığımız şehirlerden haberimiz yok… İşte bu alışkanlığı değiştirmek zorunda olduğumu Mustafakemalpaşa’ya gittiğimde fark ettim diyebilirim. Suuçtu’ya ba-yıl-dım!
İlçeye girdiğiniz anda yeşil Bursa’yı anımsıyorsunuz beton yığınlarının ardından… Yemyeşil, bol ağaçlı, çiçekli bir kent adeta… Yatırımlar diz boyu… Hani ilçe algısı vardır; şehrin gölgesinde kalan, yollar çakıl taşlarıyla kaplı, dükkan deseniz üç dört tane… İşte bu Mustafakemalpaşa’da yok. Merkezde ne arasanız var. Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ilçeyi santim santim ölçmüş biçmiş, ihtiyaç ne varsa harekete geçmiş.
Atık merkezlerinden kültür ve spor merkezine kadar, köprülerden su depolarına kadar bir kentin ihtiyaçlarını karşılayacak her şey günümüz teknolojisine uygun olarak yapılmış. Hele Başkan’ın gelecekte uygulayacağı bir proje var ki gerçekten dillere destan.
Şimdi gelelim Başkan Kurtulan’a... Düşüncelerimin aksine bir başkan profiliyle karşılaştım. Öncelikle kelimelerini dikkatle seçen, konuşmalarını bir şekilde mantıklı ve ders veren kafiyelerle donatan, çalışmalarını anlatmakta ve yeni işler yapmakta oldukça hevesli bir başkan… Mustafakemalpaşa aşığı, hizmetlerinde görünürlüğü değil, ihtiyaçlara hizmet etmeyi temel almış, kırk yıllık sorunların çözümü için uğraşmış ve entelektüel altyapıya sahip…
Karış karış gezdirdi bizi Mustafakemalpaşa’da… Bütün çalışmaları yerinde gördük, atık merkezlerine kadar gittik, şantiye gezdik. Yükselen bir değer Mustafakemalpaşa… Edebiyat aşığı ve bir fizik öğretmeni olan Kurtulan’ın elinde şekillenmiş. Tarım, hayvancılık gelişmiş, yollar güzelleşmiş, sosyal merkezler, pazar yerleri yükseliyor.
Mutlu olmanın sırrını veriyor Başkan bize: “İş, aş, eş. Bu üçünü seveceksin. Ama bu sırayla seveceksin. Aksi olursa sıkıntı olur” diyor bize. Yani bütün önceliği işi, kenti, doğduğu yer…
Suuçtu’dan ayrıca bahsetmek istiyorum. Gidin, görün, götürün, gezdirin. Bu kadar mı yeşil, bu kadar mı çiçek bahçesi olur bir yer… Başkan Kurtulan güzelleştirmiş orayı, güvenli hale getirmiş, insanlar akın akın görmeye geliyor. Çünkü Suuçtu bunu gerçekten hak ediyor.
Son olarak, Mustafakemalpaşa ve Başkan Kurtulan ile ilgili söylemek istediğim bir şey daha var. Belediye binasının bahçesinde çocuklar top oynuyor, millet sandalyelerine kurulmuş çayını yudumluyor. Her vatandaşa selam verip halini hatrını soran Başkan Kurtulan’a ulaşmak çok kolay. Bu bir belediyenin yapabileceği en güzel şey! Herkese de örnek olsun.
Adının hakkını vermiş Mustafakemalpaşa! Yeşil Bursa’yı hatırlamak isteyenlerin adresi belli… Suuçtu’nun eteğinde çay keyfi yapmayan ben yaşıyorum demesin. Bi gidin Mustafakemalpaşa’ya… Gerçekten…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat