Loading...

Bursa’da festival heyecanı…

11 Haziran 2019 21:58
A
a
 

58 yıldır düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali bu gün başlıyor.
12 Haziran-12 Temmuz tarihlerini kapsayan festivalde dünyaca ünlü sanatçılarBursa'da ağırlanacak.
Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 58.'si düzenlenen 'Uluslararası Bursa Festivali bu yıl da kentin sosyal ve kültürel yaşamına renk katacak, farklı boyutlar kazandıracak.
Festival denince çoğumuzun aklına, yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslendiği görüntüler gelse de, insanların bir araya gelerek yiyip içtikleri, şarkı söyleyip oyunlar sergiledikleri bu buluşmaların tarihi neredeyse insanlık kadar eskidir.
Birçoğunun günümüze kadar geldiği bu eğlencelerin kimi dini, kimi ise farklı nedenlerle kutlanmış, amaçları ve kutlama şekilleri farklı olsa da bu tarz eğlenceleri tek bir isim altında toplayabiliriz.

Dönemi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı veya niteliği programla belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi olarak tanımlayabileceğimiz festivallerin kent kültürüne katkısı yadsınamaz kuşkusuz.
Genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi haline gelmiş etkinlikler bütünü olarak da tanımlayabileceğimiz festivalleri bir kültürün yahut sosyal grubun dünya görüşünü, geleneksel uygulamalarını, performanslarını, ritüellerini ve oyunlarını temsil eden periyodik bir kutlama olarak da tanımlayabiliriz.
 
* * *
 
Festivaller gelenek açısından sembolik bir olay gibi dursa da kentin kültür yaşamına kazandırdıkları ile turizme yaptıkları katkı açılarından önemlidirler.
Bursa festivalini de bu açılardan değerlendirmek gerekiyor.
58 yıl gibi uzun bir süre geçmişe dayanan, ‘en uzun soluklu festival’ olma kimliği kazanan Bursa festivalinde bu yıl da önemli etkinlikler gerçekleşecek.
Açılışı bu gün yapılacak Bursa Festivali’nin programını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bursa’nın markalaşması ve turizm potansiyeli açısından festivali önemsediklerini belirtirken bir müjdeyi de vermekte.
O da geçmişte Rahmetli Hikmet Şahin’in başlattığı ve iki yıl üst üste gerçekleşen, ulusal ve uluslararası alanda büyük bir sükse yaratan İpek Yolu Filim Festivali’nin uzun bir aradan sonra ‘Bursa Filim Festivali’ adıyla yeniden başlatmayı amaçladıklarını söylüyor ki bu Bursa kültür, sanat, ve turizmin geleceği adına oldukça önemli bir konu.
Bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyleyenBaşkan Aktaş, Bursa Filim Festivali’ninbu yıl içinde başlatmayı düşündüklerini de belirtiyor.
Bununla birlikte Aktaş, kentin sosyal ve kültürel değerlerinin tanıtılmasını esas alan Bursa 2026 Ajansı'na da yer verenbüyük kuruluşun 700. yılına ilişkin çalışmanın alt yapı hazırlıklarının sürdüğünün de altını çiziyor.
 
* * *
Bu yıl 58.si başlayacak olan Bursa Festivali Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ve Demir Demirkan'ın açılış konseriyle başlayacak. Dünyaca ünlü sanatçılar Cecilia Krull, Cesaria Evora Tribute ve Los Vivancos festivalin yabancı sanatçıları... Kubat, Muazzez Abacı ve Gökhan Tepe, Fatma Turgut ve Emre Aydın, Zerrin Özer ve GökhanTürkmen ile İskenderPaydaş ve Hande Yener de festivalin yerli sanatçıları olarak Bursa'da konserler verecek.
 ++++++++++++++++++
++++++++++++++++++++++++++++++++
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat