Loading...

Bursa'da kimin başkan seçildiği belirlenemeyen belediye

12 Nisan 2019 21:28
A
a
Bursa'da kimin başkan seçildiği belirlenemeyen belediye
 
İstanbul'da seçimleri kimin kazandığına ilişkin Türkiye'nin gündemini oluştura dursun benzer bir durum sessiz sedasız Bursa'da yaşanıyor.
Seçimlerin üzerinden 14 gün geçmiş olmasına rağmen bu ilçemizde belirsizlik halen devam ediyor.
100 bin 200 nüfuslu ilçede, 77 bin 800 seçmenden, 67 bin 543'ü geçerli, 2 bin 770'i geçersiz sayılan oylarla Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı seçimini AK Parti'nin adayı Mehmet Kanar, resmi olmayan sonuçlara göre 598 oy farkıyla İYİ Parti adayı Şükrü Erdem'in önünde seçimi kazanmış görünmektedir.
Ortaya çıkan bu sonuca İYİ Parti İl Başkanlığı, geçersiz sayılan oylar ile oy pusulası ve ıslak imzaların eşit olmadığı gibi bazı sandıkların tamamında AK Partiye kullanılmış oyların çıkmasının şaibe oluşturduğunu iddiasıyla 84 sandık için İlçe Seçim Kurumu'na itiraz da bulundu.
Mustafakemalpaşa İlçe Seçim Kurumu da İYİ Parti'nin itirazını İl Seçim Kurumu'nun değerlendirmesini istedi.


Bunun üzerine İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır, avukatı aracılığıyla bu kez itirazını Yüksek Seçim Kurumu Bursa İl Başkanlığı'na yaptı.
İtirazı dikkate alan İl Seçim Kurumu, itiraz sebebi gösterilen 84 sandıktan sadece 27'sinin tekar sayımını gerçekleştirdi ve 598 olan AK Parti adayı Mehmet Kanar'ın oyları 608'e çıktığı öğrenildi.
İl Seçim Kurumu'nda bunlar yaşanırken seçimlerin üzerinden 14 gün geçmesine rağmen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı koltuğunda ise halen eski Belediye Başkanı Sadi Kurtulan oturmayı sürdürüyor.
Başkan Kurtulan,31 Mart öncesindeki gibi her sabah belediyedeki makamına giderek rutin işlerin yanı sıra gerekli evrakları imzalamaya görevine devam ediyor.
100 bini aşkın kişinin yaşadığı Mustafakemalpaşa'da herkes bu belirsizliğin ar son bulup YSK'nın biran önce nihai kararını vermesini istiyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat