Loading...

Bursa Erkek Lisesi’nde Pilav Günü

6 Mayıs 2019 21:32
A
a
 

Geçmişe doğru yola çıktım geçtiğimiz pazar sabahı. İçimden dedim ki, “Geçmiş asla geçmez’’.
Eski Bursalılar Burada Sayfası kurucusu dostum Kemal Müezzinoğlu ile sözleştiğimiz üzere Bursa Erkek Lisesi’nin 136. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen geleneksel Pilav Günü’ne gidiyordum.
*****************
Şehreküstü meydanında guruldayarak dolaşan güvercinlere simit ufaladım, Osmangazi Saraybosna Starigrad Çeşmesinden avucumla su içtim kana kana.
Bayırdan yukarıya yürüdüm, Eski İpek Han’ın kapısının önünden geçip, İvazpaşa Camii’nden yukarıya devam ederek Ulucami'ye vardım.
Maksem yokuşunu ne çok çıkmıştım okula giderken.
*****************
Kanatlı demir kapıdan Bursa Erkek Lisesi’ne girdiğimde taş binanın balkonuna asılmış bir afiş karşıladı beni. Afişte Erkek Lisesi’ni üç kez ziyaret eden Başöğretmen Atatürk’ün okulun şeref defterine yazdığı şu cümle vardı:
“Bursa Sultanisi’nde geçirdiğim çok kıymetli saatlerin hatırası ile daima memnun olacağım.’’
 
 
İSMET ERGİN
 
 
Okulda beni en mutlu eden şey edebiyat öğretmenim İsmet Ergin ile buluşmamız oldu;  kucaklaşıp, eski günleri yâd ettik. Öğretmenimin bize sık sık Tevfik Fikret’ten okuduğu bir dize vardı: “Hak bildiğin yolda yalnız da olsan yürüyeceksin’’.
Yapabildim mi bunu; kuşkulu.
Ön bahçeye Atatürk büstünün yanına kürsü, önüne sandalyeler konmuş; okul yöneticileri, mezunlar konuşmalar yapıyor, anılar anlatılıyor.
 
 
 
PİLAV
 
 
Tarihi binanın çaprazındaki alanda kurufasulye, pilav ve helvadan oluşan yemeğimizi yiyor ayranımızı içiyoruz mezunlarla.
Yeni binadaki sınıfımı ziyaret edip fotoğraf çektiriyorum.
Bursa Erkek Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cevdet Ulu ve dernek yönetim kurulu üyesi resim öğretmeni lise arkadaşım Harun Arı ile rastlaşıyor ayaküstü sohbet ediyoruz.
 
TARİHİ BİNA
 
 
Tarihi okul binasının tahta merdivenlerinden çıkıp yüksek tavanlı koridorlarda dolaşıyorum;  sınıfımın biri kütüphane, diğeri fotokopi odası olmuş; üzülüyorum. Tarihi binada hiç sınıf kalmamış,  buna itiraz ediyorum
*****************
Anımsıyorum…
Okul futbol takımının antrenmanları; kompozisyon yarışmasında aldığım birincilik; Erkek lisesi Orkestrasıyla Milliyet Liseler Arası Müzik yarışmasına gidişimiz; (ben tumba çalıyordum). Erkek Lisesi ve Kız Lisesi’ni birleştirme mücadelemiz; sol düşüncelerle tanışıp, sol klasikleri yeni yeni okumaya başlayışım; okuldan kaçmalarım; okul tarihindeki ilk boykot…
Öğretmenlerimiz Remzi Kaygulu (can baba), Ayhan Özpar (aspirin), Mehmet Üstünkaya ve tabii okul müdürümüz Burhanettin Arda  geliyor aklıma
*****************

Nasıl da uçup gitmiş yıllar.
Fransız aktris Simone Signoret, “Özlemin eski tadı yok ‘’demişti anılarını anlattığı kitabında. Benim için de öyle mi; sanmıyorum. Yaşam hatırlayabildiklerimiz kadarı, kalanı hafızanın labirentlerinde kayboluyor.
Mahkeme Fırını kapanmış; çay eşliğinde buranın tatlı ve tuzlularını ne çok yemiştim.
*****************
Sağanak başlıyor; okulun hemen yanındaki küçücük bir çay ocağına sığınıp çay içiyoruz. Yağmur dinince Kız Lisesi’nden aşağıya Heykel’e doğru yürüyoruz Kemal Müezzinoğlu ve Yusuf Kasar’la.
Anılar da sessiz adımlarla peşimizden geliyor.
*****************
Bir daha içimden yineliyorum: “Geçmiş asla geçmez’’.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat