Loading...

Bursa’nın marka değeri düştü mü?

10 Temmuz 2019 21:14
A
a
Bursa’nın marka değeri ve gücü konusunda yapılan bir araştırmanın notlarına girmeden önce biz MARKA tanımını bir gözden geçirelim isterseniz…
Uludağ Üniversitesi’nin eski öğretim üyelerinden rahmetli Prof. Dr. İlker Parasız’ın bana armağan ettiği Ekonomi Sözlüğü’nde marka şu şekilde tanımlanmış; Belli bir üretici tarafından üretilen veya satışa sunulan mal veya hizmeti tanımaya, rakip mal ve hizmetlerden ayırt etmeye yarayan isim, işaret, logo, arma veya deyimdir.
Bu tanıma bakarsanız; marka oldukça önemli bir ekonomik değer olarak görülüyor. Ama marka konusunda gerek ülkemiz gerekse kentimiz çok şanlı değil maalesef…Türkiye’nin dünya platformunda çok tanınan ve bilinen marka sayısı, bir elin 5 parmağını geçmiyor maalesef…THY,BEKO ve Mavi gibi markalar Avrupa’da ve dünyada tanınırken, bu sayının artması için çok fazla da bir şey yapılmıyor ülkemizde…
Hoş; Bursa’da aynı şekilde…Yıllardır kentimizde; çok tanınan ve bilinen bir marka çıkmadı. Bilinen güçlü kent markalarına eklenen sadece Köfteci Yusuf oldu Bursa’da…Aroma, Bursaspor, Erikli, Uludağ, Kamil Koç, Nilüfer Seyahat, Kafkas, Özdilek, Emek Yağ, Koru Su, İskender Kebap gibi kent markalarımız eski güzel dönemlere göre kan bile kaybettiler. İçlerinden; satılanlar, konkordato ilan edenler ve güç kaybedenler bile oldu.                                HER 2 KATEGORİDE 5.OLDUK
Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen marka raporlama firmalarından Brand Finance’ın Curiocity işbirliği ile gerçekleştirdiği Turkey Metropol 30 isimli araştırmada; ülkemizdeki 30 Büyükşehir’in marka gerçekleri ortaya çıkarıldı.
Bu araştırmanın sonuçları ne yazık ki Bursa için bir hayal kırıklığından öteye gidemiyor. Markaların mali anlamda değerlendirildiği ilk kategoride Bursa; 30 büyükşehir arasında 5.oldu. İlk sırada yer alan İstanbul 131,6 milyar dolarlık markaya sahiplenirken, Bursa 15,7 milyar dolarlık marka değeri ile beşinci sırada yer aldı. Bu kategoride Bursa’nın hemen önünde yer alan Kocaeli’nin 16,4 milyar dolarlık marka değeri, attıkları zaman” mangalda kül bırakmayan” kent ekonomisi yöneticilerinin de ayaklarını yere bastırmıştır mutlaka…
Türkiye nüfusunun yüzde 75’inin büyükşehirlerde yaşadığı ve ülkemiz gayrisafi milli hasılasının yüzde 75’inin büyükşehirlerde elde edildiği gerçeğinden yola çıkılarak ilk kez yapılan Turkey Metropol 30 Araştırması ile ilgili bilgi veren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner; marka ölçümlemesinin önemine dikkat çekerek, bu sonuçların kentlerin ve ülkenin geleceğine yön verecek bazı ayrıntılar taşıdığına dikkat çekti.
Brand Finance ile Curiocity işbirliği ile hazırlanan marka araştırmasının 2 bölümünde büyükşehir’lerin sahiplendiği markaların gücü ortaya çıkarıldı. Yan sütunlardaki listeden de görüleceği gibi; Bursa marka gücü sıralamasında da 5.sırayı aldı. Yaşadığımız bu güzel kent; İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’dan sonra 76,3 puan alarak, listede kendisine beşinci sırada yer bulabildi.
Aslında bu 2 sonuç da, Bursa için çok olumlu değil kuşkusuz…Özellikle tekstil alanında eski gücünden çok şey kaybeden Bursa, marka konusunda da ilk 5 sırada kendine yer bulurken Kocaeli ve Antalya gibi kentlerin gerisinde kalmanın sıkıntısını da yaşıyor.
Ne dersiniz…Bursa kan mı kaybediyor yoksa..?                           
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÖZLÜ SÖZLER: Nereye gittiğini bilen insana, bütün dünya yol verir. (Ralph Waldo EMERSON)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------                      KAFKAS VE BURSASPOR GERÇEĞİ…
Bu haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri de kentin önemli markalarından biri olan Kafkas’ın konkordato ilan etmesi oldu.
Son yıllarda eski gücünden çok şey kaybettiği gözlerden kaçmayan Kafkas’ın bu durumu, kentimizde yaşayan çok kişiyi üzdü aslında…Kuruluşun eski yöneticileri döneminde; ününü tüm Türkiye’ye yaydığı gerçeğinden yola çıktığımızda; yeni kuşak yöneticilerin firmayı sonunda nereye taşıdığını da net olarak görebiliyoruz.
Ekonomik anlamda güç ve prestij kaybeden 2.Bursa markası da Bursaspor oldu tabii ki…Son 3 yılda oldukça kötü yönetilen ve yönetim zafiyeti yaşayan Bursaspor, geçtiğimiz sezon sportif anlamda da çöküş yaşadı ve ligden düştü.
Şimdi Mesut Mestan Başkanlığında oluşan yeni yönetim, Bursaspor’un dertlerine çare bulmaya çalışırken, ne yazık ki ufukta çok güzel şeyler gözükmüyor. Ekonomik darboğaz içindeki Yeşil-Beyazlı kulüp, personel maaşlarını bile veremezken transfer tahtasını açtıracak 18 milyon lirayı nereden bulabileceği konusunda yoğun tartışmalar yaşanıyor.
Anlaşılıyor ki; Bursa’da firmalar da ekonomik sorun yaşıyor, spor kulüpleri de…
Marka değeri de bu yüzden düşüyor bu koca kentin…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat