Loading...

Bursa'nın Topkapısı Muradiye Külliyesi ve Mezar Taşları Açık Hava Müzesi

4 Kasım 2019 21:29
A
a
Şehir dışından gelen dostlarımızı kısıtlı zamanlarına rağmen kentimizi gezdirdikten sonra vedalaşırken söyledikleri şu sözleri beni hep gururlandırmıştır.
"Çok güzel bir şehirde yaşıyorsunuz. Kıymetini bilin"
Gerçekten de bu şehrin ruhunu, geçmişini, güzelliklerini, bizlere neler verdiğini bilenler için yaşamaktan gurur ve mutlu oldukları bir şehir.
Elbette her büyükşehir gibi sorunları da var...
Zira çözümleri de...
Yazıya niçin böyle bir giriş yaptığıma gelecek olursak.
Çekimlerine bir süredir LİNE TV'den sürdürdüğüm Bursa'nın Müzeleri Programının çekimleri nedeniyle geçtiğimiz hafta tıpkı İstanbul'un gibi Bursa'nın da Topkası konumunda olan Muradiye Külliyesi'ndeydik.
İnsan buraya geldiğinde müthiş haz duyuyor.
Nitekim de ölüm ile yaşamı, rüya ile hakikati, hüzün ile huzuru bir arada hissedebileceğiniz bu mistik mekanı ziyaret ederken ruhen dinlendiğinizi hissediyorsunuz.
Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan Muradiye Külliyesi içinde Fatih Sultan Mehmed'den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan 13 adet türbe bulunuyor.
Cami, hamam, darüşşifa, türbelerden oluşan altı asırlık külliyenin en önemli yapılarından bire de medresedir.
Belirle zamanlarda ihtiyaca binaen çeşitli amaçlarda kullanılan Muradiye Medresesi, büyükşehir belediyesinin yaptırdığı restorasyonun ardın beş ay önce Kur'an ve El Yazmaları Müzesi olarak kente kazandırılmıştır.
Müzede, Kur'an-ı Kerim'in ilk yazıldığı zamandan günümüze kadar yazılmış tüm aşamaları ve hat sanatının gelişimi kronolojik olarak anlatılmaya çalışılmıştır.
14 farklı odasının her birinde değişik şekillerde büyük ve küçük olarak yazılmış ve de işlenmiş Kur'an-ı Kerimleri hayranlıklara görebileceğiniz müzeye ilgili yoğun.
Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Muradiye Külliyesi'nin bahçesinde pek çoğumuzun bilmediği Türkiye'de tek olan bir müze bulunmaktadır.
Pek çoğumuzun duymadığı, bilmediği burasının Mezar Taşları Açık Hava Müzesi.
Kentimiz de kontrolsüz ve de plansız büyümesine kurban giden şehir içinde kalan bazı mezarlıkların mezar taşları muhafaza edilmiş daha sonra da buraya getirilerek sergilenmeye başlanmıştır.
Zaman içinde burası Mezar Taşları Açık Hava Müzesi'ne dönüşmüştür.
14. yüz yıldan başlayıp 20. yüz yıla uzanan mezar taşları, şahide başlıkları, kitabeler ve mimari parçaların her biri aslında kentimizin kültür ve medeniyeti açışından muhteşem eserler.
İnsan emeğiyle oyulup yazılar yazılıp işlemelerin o günün şartlarında taş ustaların elinden hayat bulan mezar taşları sanat heykeli gibi kentimizin kültür tarihini de yansıtmakta.
Üzerlerinde Farsca, Arapça, Osmanlıca yani eski Türkçe yazı ve tarihlerin yazılı mezar taşları aslında bizlere çok şey anlatmakta.
Büyükşehir belediyesi, Mezar Taşları ve Açık Hava Müzesi'ni daha da geliştirmek çalışmaları sürdüğünü öğreniyoruz.
Diyeceğim o ki, fırsat bulduğunuz da mutlaka Muradiye Külliyesi, Kur'an ve El Yazmaları Müzesi ile Mezar Taşları Açık Hava Müzesi'ni ziyaret ederek yaşadığınız kentin ne kadar önemli olduğunu görüp bilmenizdir.
Bu vesileyle Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerine de burada gördüğümüz eksikliği de aktarmak istiyorum.
Çekimlerimizi yaparken yanımıza gelen çevre de oturan vatandaşlar hem de buraya turist getiren tur operatörleri ricada bulundular.
Muradiye Külliyesi'ne çoğu zaman turist 'getirmediklerini' bunun sebebinin ise tur otobüslerinin bekleme yapabilecekleri bir alanın olmamasıymış.
Vatandaşın bu konudaki önerisi, daha önce otopark olarak planlanan sonrasında Muradiye Parkı'na dönüştüren yerin bir bölümünün hiç olmazsa 4-5 otobüsünün bekleme yapabileceği otopark yapılmasıdır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat