Loading...

Bursa’nın üç yıldızı!..

18 Kasım 2019 21:31
A
a
Bursa Büyükşehir ve Keles Belediye Meclis Üyesi Avukat Ahmet Akbey vermişti, Eski Bursa Valisi ve Dış İşleri bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil’in anılarını anlattığı kitabı.
 
Orada bir bölümde “Bursa’nın dağ ilçelerinde yaşayan insanların Osmanlı Devleti tarafından özellikle kritik görevlere getirildiği, yöre ahalisinin asla devletine, milletine ihanet etmediği, emaneti gururla taşıdığı, emin millet olduğu” anlatılıyordu.
 
Yöredeki gençlerin “ağabey” olarak benimseyip, baş tacı yaptıkları bir isim var:
 
“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Harun Akın.”
 
Dağlıların bu özelliğini çok iyi bilen Akın, bölgeden pek çok gencin Emniyet Teşkilatı içinde yer alabilmeleri için özellikle destek olup, yol göstermiş.
 
Hem meslek sahibi olmuş bu insanlar, hem de hak ettikleri yeri bulmuşlar.
 
Sadece dağ yöresine değil, Bursa’nın hatta, ülkenin her yerine dokunuyor Harun Akın ve çok sevilip sayılıyor.
 
Son dönemde Bursa siyasetinde göz dolduran bir diğer isimse AK Partili Bursa Milletvekili Doktor Mustafa Esgin.
 
Politikaya katılmadan önce de her kesimle insani ilişkilerini başarıyla sürdürmeyi beceren Esgin adeta arı gibi çalışıyor.
 
Ankara’daki uğraşılarının yanı sıra Bursa’nın her yerini karış karış gezip gönülleri fetheden Mustafa Esgin de hemşerileri tarafından çok sevilip sayılıyor.
 
Ve geliyoruz “muhalefet” cephesine…
 
O bölgenin tartışmasız açık ara “yıldızı” CHP’li milletvekili Eczacı Erkan Aydın’dan başkası değil.
 
Olağanüstü bir performans sergiliyor Erkan Aydın.
 
Hem sürekli örgütün içinde olmaya, oradan gelen sorunları çözmeye çabalıyor, hem de Ankara’da hemen hemen hiç kimsenin farkında olmadığı Meclis çalışmalarını yürütüyor.
 
25’nci dönemi geride bıraktı, şimdi 26’ncı dönemi geçiriyor Aydın.
 
Şöyle bir “karnesine” baktım, “yıldızlı pek iyilerle” dolu her yan!
 
Alın size ilk imza sahibi olduğu kanun tekliflerinden sadece bazıları:
 
-Sanat Kurumlarında 375 Sayılı KHK'nin Ek 7. Maddesi ve Bütçe Kanununun 23. Maddesi Uyarınca Maliye Vizesi ile Süreli Sözleşmeli Olarak İstihdam Edilen Personelin Kadroya Alınması Hakkında Kanun Teklifi.
 
-Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Bu teklifle 9 Temmuz gününün "Hak-Hukuk-Adalet" adıyla ulusal bayram ve resmi tatil günü ilan edilmesi öngörülüyor.)
 
-İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Bu teklifle ekonomik bunalım olasılığının belirdiği durumlarda kısa çalışma yoluna gidilmesine ilişkin uygulama esaslarının düzenlenmesi ve bu durumlarda İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işverene kaynak aktarılabilmesi amaçlanmakta.)
 
-4736 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi. (Bu teklifle gaziler ile şehit yakınlarının İstanbul Deniz Otobüsleri ile Bursa Deniz Otobüsü işletmelerinden ücretsiz olarak yararlanmalarının sağlanması öngörülmekte.)
 
-Bursa'ya İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi. (Bu teklifle, Çanakkale Savaşında en çok şehit veren il olması nedeniyle Bursa'ya İstiklal Madalyası verilmesi öngörülüyor.)
 
-5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi. (Bu teklifle de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenen yaşlılık aylığının bağlanmasına ilişkin yaş sınırlarının, prim gün sayılarının ve yaşlılık aylığının hesaplanmasına ilişkin hükümlerin değiştirilmesi öngörülmekte.)
 
Gördüğünüz gibi dar gelirlilerle, emeklilerle, işsizlerle omuz omuza Erkan Aydın.
 
Yine çok dikkat çekici konulardan oluşan, Aydın’ın bu dönem imzası bulunan tam 69 kanun teklifinden biri de şu:
 
“Bu teklifle cami, sinagog (havra), kilise, mescit ve cemevlerinin ibadethane sayılması; kamu kurum ve kuruluşlarının ibadethaneler arasında ayrım yapamaması; ibadethanelerin yasalarla sağlanan her türlü hizmet ve yardımdan eşit olarak faydalanması; kamu idarelerinin üst yöneticilerinin ibadethaneler arasında farklı uygulama yapılamaması hususunda gerekli tedbirleri alması; gerekli tedbirleri almayan yöneticilerin Türk Ceza Kanunu'nda öngörülen görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılması öngörülmekte.”
 
Bundan daha demokratik, daha haklı hangi istek olabilir?
 
İnegöl’ün, il yapılmasına kadar pek çok teklifte imzası var Erkan Aydın’ın.
 
Sadece kendi imzasının bulunduğu yazılı soru önergeleriyse 59 adet.
 
“Bursa'nın Orhaneli ilçesindeki siyanürle altın ve gümüş arama çalışmalarının çevreye etkilerine, Bursa-Keles-Orhaneli arasında devam eden yol yapım çalışmalarına, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun yapımına ve Nilüfer - Karacabey civarındaki kamulaştırmalarda bedellerin köylülere ödenmediği iddiasına, Bursa'da yapılması planlanan yatırımlara, Bursa'da bulunan kamu hastanelerinin doluluk oranına, İznik Gölü'ndeki kirliliğe, emeklilere ikramiye ödenmesi çalışmalarına, Bursa'da trafik sorununun çözümüne yönelik çalışmalara, Bursa'nın Karacabey ilçesinden geçen Canbolu Deresi'ndeki balık ölümlerine, derenin temizlenmeme nedenine ve dereye fabrika atığı bırakılmasının durdurulmasına yönelik çalışmalara” kadar yığınla durum ve sorun hakkında kafa patlatıp çalışma yürütmüş Erkan Aydın.
 
Daha sırada “genel görüşme önergeleri, Meclis soruşturma önergeleri, araştırma önergeleri, gensoru önergeleri, genel kurul ve komisyon konuşmaları” var ki, sadece değinmek bile sayfalar alır.
 
Ancak her şey bir yana, insana dokunmak bir yana!..
 
Bunu da gayet güzel başarıyor Eczacı Erkan Aydın.
 
Harun Akın, Mustafa Esgin, Erkan Aydın…
 
Umarım daima bir “yıldız” gibi parlamayı sürdürürsünüz.

1000
icon
Ahmet Zekai Yıldız 21 Kasım 2019 01:02

Ortaokuldaki şapkalarımızın ay-yıldızı olurdu. İnce bi tenekeden yapılmış ayın yıldızı kırılıp düşmüştü. Sabah okula girişte yapılan kontrolde kenara çekilmiş ve sorgulanmıştım. “-Şapkanın yıldızı ne oldu?” Benim soyadım yıldız öğretmenim deyince, öğretmen gülerek “benimkisi de ay, oğlum.” demişti. Öğretmenin soyadı ay değildi tabii. Ama neden öyle söylemişti derken benim esprime alaycı bir tanıt verdiğini elime cetvelle vurmaya başladığında anlamıştım. Yani sözün özü gerçek yıldız benim, benim soyadım yıldız çünkü...

0 0 Cevap Yaz
@emrkur 20 Kasım 2019 13:30

Erkan aydını daha bir ay önceye kadar yererdiniz şimdi ne oldu da bayrağını taşır oldunuz?

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat