Loading...

Bursa'ya iyilik yapacaksanız önce buradan başlamalısınız

11 Temmuz 2019 21:27
A
a
Gezip görenlerin hayran kalıp yaşamak istediği şehirdir Bursa.
Elbette tüm metropol şehirlerde olduğu gibi kentimizde de günlük yaşama dair bazı olumsuzluk vardır.
Ama Bursa'yı diğerlerinden ayrıcalıklı yapan bir kaç değil pek çok sebebi gibi bu güzel şehrimizin ne yazık ki içine edenlerde vardır.
Hele ki bunu şehri geliştirip güzelleştirmekle sorumlu yönetimlerin yapmasının kabul edilecek bir yanı yoktur.
Geçtiğimiz günlerde LİNE TV'de yayınlanan Geleceğimiz Turizm programı çekimleri için gittiğimiz Osmangazi ve Orhangazi'nin türbelerinin bulunduğu Tophane Parkı'n da utanarak tanık olduğumuz bir gerçeği paylaşmak istiyorum.
Bursa'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi başarmış tarihi öneme sahip bir yer burası.
Aynı zamanda şehir merkezine hakim bir tepe oluşu nedeniyle buraya gelenler, türbe ziyareti sonrası Bursa manzarası eşliğinde Bursa hatırası fotoğraf çektirirler.
İşte en kötüsü de bu ya.
Gurur duymamız gerekirken ne yazıktır ki utanç duyuyoruz.
Çünkü gelen ziyaretçilerin buradan şehre baktıklarında gözlerine sokulurcasına karşılaştıkları manzara Doğan Bey TOKİ Konutlarıdır.
Hançer gibi kentin bağrına saplanmış bu çirkinlik abidesi görenlerin o andan sonra Bursa adına tüm düşünceleri eminim ki değişiyordur.
Bu duruma tanıklık ettiğimiz o anlarda biz işimizi yaparken yanımıza gelip bu binaların niçin bu kadar yüksek katlı yapıldığını soranlar oldu.
Kameraman arkadaşlarımızla göz göze gelip nasıl cevap vereceğimizi şaşırdık.
Ardından da şehrimizi çirkinleştiren görüntünün ortaya çıkmasına neden olanların kulaklarını çınlatarak anlattık sebebini.
Çok şaşırdılar.
Düşünsenize onlar bir kez görüp şaşırıyorlar biz her gördüğümüzde kahroluyoruz.
Demek odur ki.
Büyükşehir belediye başkanı olduğunda 2 bin 600 konuttan oluşan Doğanbey Toki evlerinin üst katlarının yıkılarak Bursa'yı bu kötü imajından kurtarmak için girişimlerde bulunulacağını söylemişti Alinur Aktaş.
Ama şu da bir gerçek ki, yıkımın belediye marifetiyle yapılabilecek bir iş olmadığı gibi sadece Alinur Aktaş'ın değil bu kentte yaşayan herkezin sorunun çözüme yönelik meseleye sahip çıkması gerekmektedir.
Bu durum Bursa'nın sorunu haline gelmiştir.
O halde yapılması gereken şudur.
Büyükşehir Belediye Meclisi ve kentimizi TBMM'de temsil eden parlamenterlerin girişimleriyle şehrin neresinden bakarsanız bakın görünen kötü görüntüden Bursa'yı kurtarmak için ilgili bakanlıklar nezlinde çalışma başlatılmalıdır.
Bunu yaparken de mutlaka bir şekil de hak sahipleriyle uzlaşı sağlanmalıdır.
Bunu başardığınız da kentin geleceğine en büyük iyiliklerden birini yapanlar olarak her daim anılacaksınız.
 
1000
icon
Ali Riza KOCAMAN 11 Temmuz 2019 22:30

Doğanbey Toki de siyasilerden;mesela Faruk ÇELIK veya yakınlarının 40-50 civarında olduğu söylenen bu daireleri neyin karşılığı olarak almıştır,????,buna benzer kimler rant sağlamıştır.yoneticiyle ve tapu ile irtibata geçildiğinde,çirkin rant manzarası,TOPHANEDEN bursa nin görüldüğü gibi görünecektir.!!!

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat