Loading...

ÇEK 24 yaşında… “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır’’

26 Temmuz 2019 21:29
A
a
Bursa’da seni en mutlu eden oluşumları say derseniz ÇEK ile başlarım.
Laf değil iş üreten, idealist; Anadolu aydınlanması değerlerini Atatürk devrimlerini benimsemiş insanlarca kurulan ÇEK;  eğitim kadrosuyla, üyeleriyle, eğitsel ve sosyal sorumluluk projeleriyle; kültür sanat etkinlikleriyle, okullarıyla, öğrencileriyle ve destekçileriyle kentimiz adına gurur verici bir eğitim kooperatifidir ve dünyada benzeri yoktur.
*********************
29 Nisan 1995’te Devlet Su İşleri’nin Setbaşı Sosyal Tesisleri'nde kurucular ilk toplantıyı yaparlar…
25 Temmuz 1995’te ise 23 eğitim gönüllüsüyle Fevzi Topçuoğlu başkanlığında ÇEK oluşturulur ve her yıl daha da gelişerek günümüze gelir.
Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin 24. yaşı kutlu olsun.


 
3 MART
 
ÇEK’in okullarının adları niçin 3 Mart ile başlar?
Çünkü 3 Mart 1924’te TEVHİD-İ TEDRİSAT (Öğretimi Birleştirme) Kanunu yürürlüğe girmiştir.
ÇEK; Köy Enstitüleri gibi bu ülkeye büyük değer katan, insan kazandıran dev bir eğitim hamlesidir.
Anaokulu, ilkokul, ortaokul, kız ve erkek yurtlarından sonra Anadolu ve Fen liselerini Bursa’mıza kazandıran ÇEK; en kısa zamanda üniversite kurma hedefini de gerçekleştirecektir.


 
BUĞRA KÜÇÜKKAYALAR
 
ÇEK’in başarılı basın danışmanı, Bursa medyasının üstatlarından, dostluğuyla onurlandığım sevgili Teoman Alper, Çağdaş Eğitim Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar’ın 24. yıl için hazırladığı basın açıklamasını yolladı.
*********************
Açıklamadan bir bölümü paylaşıyorum:
“ÇEK’in 24 yılda büyük bir öngörü ile başlatıp sürdürdüğü eğitsel ve sosyal sorumluluk projelerinde yarıda kesilen Köy Enstitülerinin ruhunun ve felsefesinin çağdaş bir anlamda yeniden hayat bulduğunu söyleyebiliriz.
Bu ruh ve felsefeyle “Anaokulundan Üniversiteye” hedefiyle çıktığımız yolda, hizmete açtığımız eğitim kurumlarımızda -anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise-  ve yurtlarımızda “Yaşamda ve düşüncede çağdaş olma” ülküsü ile binlerce öğrenciye eğitim ve barınma olanağı sağladık.
2001-2002 eğitim-öğretim yılında başlattığımız ilk sosyal sorumluluk projemiz -Kır Çiçekleri Okusun Diye- ile yüzlerce kızımızın hayatında yeni kapılar açtık, eğitimli meslek sahibi kadınlar olarak onları topluma kazandırdık.
“ÇEK(İ)MECE” projemiz ile Bursa kırsalında gücümüzün yettiği sayıda okulun hem fiziksel koşullarını iyileştirdik, hem de buralardaki öğrencilere sosyal, kültürel ve akademik yönden destekler verdik.
(…)
Daha yapacak çok işimizin, kat edecek çok yolumuzun olduğunu biliyor, gerçekçi hedeflerle projelerimizi oluşturuyor ve planlıyoruz.’’

 
 
BİLİMİN ÖNCÜLÜĞÜ
 
Buğra Küçükkayalar’a katılıyorum.
Eğitimin amacı; bilimsel metotla yani gözleme ve deneye dayanarak gerçeği arayan; aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler yetiştirmek olmalıdır.
Dayanışmacı; şefkat ve merhamet duyguları taşıyan; farklı yaşam tarzlarına, ideolojilere saygılı; diyaloğa açık; merak duygusunu daima taze tutan; gerçeğe sadakat besleyen; dürüst kuşaklar yetiştirmek yarınlara umut duymamızın güvencesidir.
Ve eğitim mutlaka parasız olmalıdır.
*********************
ÇEK’e, ben değil “BİZ’’ duygusuyla emek verenlerin önünde minnetle, saygıyla eğiliyorum.
Mustafa Kemal’le bitireyim:
“Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.’’
 
 
1000
icon
eski bursalılar burada 27 Temmuz 2019 12:11

sayın Can bey, bugünlerde yaşadığımız sıkıntılara bir nebze su serptiniz yazınız için özellikle de ÇEK kurucularına hayırseverlerine kıyısından köşesinden yer alan herkese teşekkürler

0 1 Cevap Yaz
Ali Rıza Karalar 27 Temmuz 2019 07:34

Can Bey ne kadar doğru bir yaklaşımla anlatmışsınız ÇEK'i. Yazılarınızı kaçırmamaya çalışıyorum. İyi ki varsınız. Yeni Marmara'ya da teşekkürler.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat