Loading...

CHP Genel Merkezi, Mustafa Bozbey ve Hayri Türkyılmaz'ı yeniden aday gösterecek mi?

18 Ağustos 2018 21:53
A
a
Öncelikle Nilüfer'den başlayalım.
CHP Genel Merkezi, mevcut Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i önümüzdeki yerel seçimde yeniden aday gösterecek mi?
Büyük büyük bir ihtimalle kesinlikle ve kesinlikle göstermeyecek.
Bu durumun geçmişten beri süregelen milyonlarca sebebi olması bir yana, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in, partide değişim isteyen muhalif kanat içinde yer alarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı Muharrem İnce'yi önceleri el altından, son düzlükte ise açıktan desteklemiş olması yeniden aday gösterilmeme olasılığının en büyük müsebbibi.
İlaveten, Mustafa Bozbey'in önünde-karşısında artık Genel Başkan Yardımcısı olan Orhan Sarıbal faktörü var.
Ki, parti kulislerinden yansıyan iddialar Orhan Sarıbal'ın da Bozbey'in yeniden belediye başkan adayı gösterilmesine engel olacağı yönünde...
Ve tabii Bozbey'in (Muhtelif iddialar, suçlamalar, dava dosyaları, vesaire gibi) şahsi handikapları da göz önüne alındığında, parti içindeki hatırı sayılır bir çoğunluk Mustafa Bozbey'in Belediye Başkanlığı için yeniden aday gösterilmeyeceği noktasında hemfikir.
Yine kimi CHP'lilerin iddiasına göre, bir süredir Bulgaristan dolaylarında şirket kurduğu oraya yatırım yaptığı öne sürülen ve bu sebeple bundan bir süre önce elindeki medya gücünden cayan Bozbey de bu durumun fazlasıyla farkında.
Yine aynı Bozbey, Nilüfer'de AK Parti ile CHP'nin oylarının arasındaki makasın kapanmak üzere olduğunu da gayet  iyi biliyor.
Yanı sıra, CHP'nin mevcut yönetim anlayışı ile yerel seçimlerde oy kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu da görüyor.
Kaldı ki, Belediye'nin girdiği ekonomik sıkıntının herkesden çok o farkında.
Hasılı Bozbey bundan epey bi süre önce gemileri zaten yaktı!
Gemileri yaktığı için de Muharrem İnce'ye baştan el altından verdiği desteği gizliden aleniye çevirdi.
Pekii Bozbey sonrası ne olur?
Sonrasını şu andan tam olarak bilmek kabil değil ancak, Nilüfer Belediye Başkanlığı için hatırı sayılır oranda aday adayı var ve şimdiden çalışma içerisindeler.
Bu isimlerin arasında kelimenin tam anlamıyla kendi kendisine gelin güvey olan iler tutar yanı olmayan isimler olduğu gibi, CHP Genel Merkezi ve bazı genel başkan yardımcılarının daha şimdiden tam destek verdiği partililer de var.
***
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a gelince...
Bozbey netliğinde olmasa bile, Hayri Türkyılmaz'ın da yerel seçimde tekrar aday  gösterilmeyerek, "sizi biraz dinlendirelim" teklifi ile karşı karşıya kalacağı öne sürülüyor.
Hatta ve hatta, "Hayri Bey'i pek yorduk. Kendisini artık biraz dinlendirelim" ifadesinin bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ait olduğunu ısrarla vurgulayan genel merkeze yakın partililer var.
Bu iddianın gerekçesi ise Hayri Türkyılmaz'ın belediye başkanlığı yaptığı süreçte beklenen başarı grafiğini yakalayamadığı yönündeki iddia...
Bir başka iddia ise CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'ın, Türkyılmaz'ın yeniden Mudanya Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesine karşı olduğuna ilişkin...
Ve yine aynı iddia sahipleri, Mudanya Belediye Başkan adaylığı için de CHP Genel Merkezi'nin bazı potansiyel isimlerle görüşme yaptığını öne sürüyor, hatta (şimdilik gizli kalmak kaydıyla) isim veriyor.
***
Bu durumda, iddialara göre çıkan sonuç:
CHP Bursa'da yerel seçimlere, hem Nilüfer hem de Mudanya'da mevcut başkan adaylarından farklı isimlerle girebilir ve bunun görüşmeleri de şimdiden yapılıyor.
 
Yazarın notu:
Bir tuhaf iddiayı da buraya iliştirmiş olalım.
Rivayet odur ki, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen CHP Yıldırım İlçe Başkan Yardımcısı Ersin Şentürk'e, "gel sen, 'hesabım ele geçirilmiş, Genel Merkezin eleştirildiği o tivitleri ben atmadım' de. Biz de seni partiden atmayalım" tarzında akıllara zarar bir teklif yapılmış ve Şentürk de bu teklifi haliyle reddetmiş
Ki, doğruysa çok ayıp!
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat