Loading...

Darısı Doğanbey TOKİ'ye

8 Şubat 2019 20:46
A
a
Daha öncede yazmıştık.
Bursa’nın yüksek bir yerine çıkıp da şehre şöyle baktığınızda iki kötü manzara hemen gözümüze çarpar.
Biri 23 yıl önce yapılan ve 16 yıl önce bir bölümü kaçak olduğu iddiasıyla kullanma ruhsatı iptal edilen Tower Plaza'dır.
Diğeri ise Doğanbey TOKi binalarıdır.
İkisinin arasındaki fark birinin hükümet diğerinin ise Ömer Göktuğ tarafından yapılmış olmasıdır.
Ömer Göktuğ’u tanıyanlar bilir.
Pire için yorgan yakabilecek kadar inatçı bir kişiliğe sahiptir.
Aynı zamanda Türkiye’deki ilk özel TV olan Flash TV’nin sahibidir.
Yani medya patronudur.
Ömer Göktuğ’un sahibi olduğu
Eski Atatürk Stadı’nın yanındaki Tower Plaza bilindiği gibi 17 yıldır kaderine terk edilmiş bir haldedir.
Tawer Plaza'nın durumu şehir efsanesine dönüşmüştür.
Bursalılar, 22 katlı binanın son birkaç katının kaçak olduğu gerekçesiyle Osmangazi Belediyesi’nin bu yüzden plazanın tamamının kullanım ruhsatını iptal ettiği şeklinde kulaktan kulağa dolaşıyordu.
Ama mesele hiç de öyle değilmiş…
Bundan beş ve ya altı yıl kadar önceydi.
Şehir efsanesine dönen meselenin detaylarını öğrenmek üzere Ömer Bey'le Tower Plaza’nın 17. katındaki ofisinde buluşmuştuk.
Ömer Bey’e plazanın kullanma ruhsatının iptal edilmesine sebep olan nedenin binanın üst iki katının kaçak olduğu yönündeki sorumuza verdiği yanıt beni şaşırtmıştı.
31 bin 500 metrekare alanı kapsayan 22 katlı binanın 6.’ncı katında 400 metrekarelik dört tarafı cam terasın ruhsata uygun olmadığı gerekçesiymiş tüm mesele.
Dönemin DSP’li Osmangazi Belediye Başkanı Hilmi Şensoy, bu teras meselesinden binanın tüm kullanım ruhsatını iptal edildiğini öğreniyoruz Ömer Bey'den.
Bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı alınmasına rağmen davayı yürüten hakim belediyenin savunmasını haklı bulmuş.
Bi ara meselenin çözümlenmesi için Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe'de araya girmiş ancak somut bir adım atılamamıştı.
Ömer Göktuğ, malının başına yıkılmak istenmesinin tek sebebinin medya patronu olduğunu “Bazıları gibi yalakalık yapmıyoruz” diyerek kendini savunmuştu.
Bu binada bir metrelik kaçak yer yok. Varsa neden yıkamıyorlar. Bana işin başında neden yapı yapma ruhsatı verildi, vermeseydiler. Kimsenin kafasına silah mı dayadık ruhsat almak için…
Evet bugün gelinen noktada ise Ömer Göktuğ haklı çıktı.
Tower Plaza, kaçak olduğu için değil yapı denetimi sonucu binanın çürük yani riskli olduğu için yıkılacak.
Dört ayrı hükümet dönemi gören Tower Plaza’nın 22 yıla dayanan hikayesi nihayet sona eriyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın göreve geldiğinde Doğanbey TOKİ konutları ile Tower Plaza'nın da yıkılacağını söylemişti.
Başkan Aktaş, kentin adeta kalbine saplanılmış hançer gibi duran plazayı yıkmak için on aydır çalışma yapıyordu.
Netice itibariyle kentte yaşayan herkesin akıbetini merak ettiği Tower Plaza ile ilgili gelinen aşamayı sorduğumuz Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şöyle anlatıyor.
"Bir bölümü kaçak olduğu gerekçesiyle yapı kullanma izni verilmeyen bina ile ilgili uzun bir süredir ne yapılması gerektiğini araştırıyorduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili biriminin bina da yaptığı incelemelerde plazanın tüm katlarının 'riskli' yani çürük olduğu raporu verdi. Çıkan rapor doğrultusunda binayı yıkma kararı aldık"22 katlı binanın nasıl yıkalacağını konusunda da Başkan Aktaş şu bilgiyi verdi:
"Yıkım işini belediye olarak biz üstlendik ve bu konuda ihaleye çıktık. İhaleyi alan firma binanın yıkımını gerçekleştirirken çıkacak tüm malzemeler yüklenici firmanın olacak. Böylece yıkım maliyeti için belediye olarak bedel ödememiş olacağız"
Akştaş, binanın ne zaman yıkılacağı sorumuza ise şu yanıtı verdi:
"Bina sahibine rapor tebliğ edildi. Bir süredir plazanın boşaltma işlemleri sürüyor. Bir kaç güne kadar da yıkıma başlanacak"
Bu durumda söylenecek tek bir şey var.
Darısı inşallah Doğanbey Toki Konutları'nın başına diyelim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat