Loading...

Yusuf Kenan Özkaraman

Demir eksikliği anemisi ve beslenme

25 Aralık 2017 21:22
A
a
Demir eksikliği anemisi veya halk arasında bilinen ismiyle kansızlık en çok genç kız ve kadınlarda görülen sağlık problemidir. Kırmızı kan hücreleri yani eritrositler tarafından dokulara getirilen oksijen miktarının azalmasıyla ortaya çıkar. Eritrositlerin sayısının az veya eritrositlerdeki oksijen taşıyıcı protein olan hemoglobinin yetersiz olduğu durumlarda anemi tablosu oluşur. Kan kayıpları, bireyin beslenmesinde demir, folik asit, ya da B12 vitamini içeren besinlere yer vermemesi veya besinlerle alınan bu maddelerin vücut tarafından kullanılamaması anemiye sebep olur.
Üşüme, halsizlik, çabuk yorulma, unutkanlık, çarpıntı, solukluk, saç dökülmesi, ağızda çatlaklar, tırnaklarda şekil bozukluğu (düzleşme ve çukurlaşma)  ve kolay kırılma, isteksizlik ve uykusuzluk gibi yakınmalarınız varsa, aklınıza ilk olarak kansızlık yani anemi sorunu yaşıyor olabileceğiniz gelmeli. Bu problemlerinizi en yakın zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz anemi olup olmadığını saptamak için kan testi yaptırmanızı isteyecektir. Eğer kan testiniz sonucunda eksiklikler veya yetersizlikler olursagerekli takviyeyi önerecektir. Demir açısından zengin besinler yiyerek beslenmeyle demir seviyenize destek olabilirsiniz ancak anemiyi sadece diyetle tedavi etmek zordur.
Proteinden zengin besinler, özellikle karaciğer ve diğer organ etleri, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta(sarısı) ve deniz ürünleri hem demir bakımından zengindir hem de içerdikleri demirin emilimi yüksektir yani vücut tarafından büyük bir bölümü kullanılabilir. Kuru baklagiller, kuru meyveler (kuru üzüm ve kuru kayısı), pekmez, yeşil sebzeler, ceviz, badem, fındık, yer fıstığı, susam ve tahin demir bakımından zengin bitkisel kaynaklardır fakat hayvansal kaynaklar kadar emilimi kolay değildir.
Besinlerdeki demiri vücuda daha fazla kazandırmanın yolu demir zengini bitkisel ve hayvansal besinleri birlikte tüketmekten geçiyor. Mesela bol sebzeli menemen, yumurtalı ıspanak, et veya kurubaklagilyemeğinin yanında bol yeşillikli ve limonlu salata veya ara öğününüzde c vitamininden zengin portakal, kivi gibi meyvelerle birlikte fındık/badem/ceviz gibi kuru yemişler tüketmeniz demir emilimini artırmaya yardımcı olacaktır. Çünkü C vitamini bağırsaklardan demirin eğilimini inanılmaz ölçüde hızlandırıyor.Dolayısıyla C vitamininden zengin yiyeceklerle demir zengini yiyecekleri beraber tüketmek demir eksikliğini önlemede oldukça önemli.
Demir emilimini arttıran besinler olduğu gibi azaltan besinler de var. Bunlardan birisi çay ve kahve. İçerdikleri tanen demir emiliminin azalmasına sebep oluyor. Bu yüzden yemek yedikten en az 45-60 dk sonra açık ve limonlu olarak çay tüketmeniz daha uygun olacaktır. Demir emilimini azaltan diğer besin süt, yoğurt, ayran gibi kalsiyumdan zengin süt ürünleri. Kalsiyum, demir emilimini azaltıcı etki gösterdiği için bu ürünleri demir bakımından zengin öğünlerinizde değil ara öğünlerinizde tüketmeniz demir emilimini artırmanıza yardımcı olacaktır. Herkese sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat