Loading...

Düne ve bugüne bakanlar, geleceği ıskalar mı..?

15 Mayıs 2019 21:35
A
a
Bundan tam 8 yıl önce…Yani; 2011 yılında Bursa’da yapılan bir kongre, bana çok yeni bir meslek, birçok kavram ve de önemli bir gelecek planlaması ile tanışma olanağı vermişti. Ve bir toplantı benim “umut her zaman var olmalı” dedirtecek pozitif bir dünya görüşüne sahiplenmemi de sağlamıştı.
Hala da o pozitif görüş ile hayata ve dünyaya bakmaya çalışıyorum
10-11 Şubat tarihinde Merinos’ta bulunan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 3.AR-GE Proje Pazarı’nın ilk günündeki bir oturumda tanıştığım fütürist Alphan Manas, bana yaşadığımız dünden, yaşayacağımız bugün ve yarınlara ulaşan köprüye dair yaratıcı fikirler de vermişti.
Dünyaca ünlü tasarımcı ve digital guru Valeria Casey’i dinlemek için gittiğim oturumda konuşan Türkiye Fütüristler Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Alphan Manas’ı dinlerken, ülkemizde birçoğumuzun haberi bile olmayan bazı güzel şeylerin planlanmakta olduğunu da anlamıştım.
Konu: gelecek, tasarım ve AR-GE olunca tabii ki ilgi de çekiyor. AR-GE Proje Pazarı’nın ilk oturumunda söz alan Alphan Manas, dünyanın gelecek senaryolarına yönelik akılcı bilgiler sunmuştu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından düzenlenen organizasyonun, işte bu yönü ile birçok kişiye ve bana geleceğe dair umut dağıttığını söyleyebilirim.
Yıllar geçti. Ben hala o toplantıdaki umutlarımı koruyorum ve bir gün her şeyin bugünden daha güzel olacağına dair beklentilerimi koruyorum.
               TARIMDA; TÜRKİYE-HOLLANDA KARŞILAŞTIRMASI
Bugün sizlerle fütürist Alphan Manas’ın tarım konusundaki bir görüşünü paylaşmak istiyorum. Görüşler; bir tarım kenti kimliği de olan Bursa’yı da ilgilendirmesi açısından bana çok ilginç gelmişti o tarihlerde…Hala da güncelliğini koruyor Türkiye ve Bursa tarımı için…
Alphan Manas: ”Ben gıda üretimi konusunda gelecekten çok ümitsiz değilim. Global gıda üretiminin 2030 yılındaki dünya nüfusunu beslemesi için yüzde 40 civarında, 2050 yılındaki nüfusu beslemesi için de yüzde 70 artması gerekiyor. Yeni ve farklı metotlar kullanılarak bu kolayca sağlanabilir. Tarım; topraksız ve az sulu (havadaki nemin suya çevrilmesi yöntemi ile) yapılabilecek. Ama Türkiye bu konuda en şanslı ülkelerden biri olmasına rağmen, bunu yeterince kullanamıyor. Hollanda ile Türkiye’yi karşılaştırdığımızda; bu çok daha net görülüyor. Hollanda’da 949 bin hektar, Türkiye’de 24 milyon 674 bin hektar tarım arazisi var. Hollanda’nın ekilebilir arazisi, Türkiye’nin 26’da biri yani…Ama buna rağmen Hollanda; Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ABD’den sonra ikinci büyük tarım ürünü ihracatçısıdır. Hollanda tarımsal ürünlerinin yüzde 60’ını ihraç etmekte ve bu ihracat alanında Dünya ikincisidir. Bu başarının özü; farklı metotla çalışmak ve geleceği yaşatmaktır” diyerek konu ile ilgili net tespitini yapmıştı.
Bu sıra dışı görüşleri ile ülkemiz tarımını yönetenlere büyük bir mesaj veren Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas’ın şu  güzel sözünü de bir yere yazdım ve hiç unutmuyorum: ”Sadece düne ve bugüne bakanlar, geleceği ıskalarlar”.
Özlü sözler: Sıradan insanların hevesleri, büyük insanların ise idealleri vardır. (Washington IRWING)-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                    FUTURİZM VE BİLGİ TOPLUMU..!
Şimdi yeniden konunun başına dönüyorum. Fütürist’lerin kimler olduğunu, neler yaptığını, neler yapacağını siz değerli okurlarımla bir kez daha gözden geçirelim isterseniz.
Gelecek senaryoları üzerine düşünen ve geleceğe dair olumlu öngörülerde bulunan kişilere fütürist deniyor. Fütürist olmak için; herhangi bir eğitim almak ya da ön koşul gerekmiyor. Sadece gelecek ile ilgili bol-bol senaryo yaratmak, hayaller kurmak ve bunları paylaşmak fütürist sayılmak için yetiyor.
Dünyada ve ülkemizde fütüristler örgütlenmiş durumda…Dünyada World Future Society (www.wfs.org), ülkemizde de Fütüristler Derneği (www.futurizm.org) işin başındaki STK’lar olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu oluşumların fikirlerine, dünyadaki çeşitli düşünce ve strateji geliştirme platformları oldukça ilgi gösteriyorlar. Hatta bazı hükümetler bile…
Evet…”Dünden bugüne geldik, bugünden de yarına akacağız” eğilimi yerine “Önce geleceği tasarlayacak, ondan sonra bugüne gelecek ve adım-adım geleceğe doğru planladıklarımızı gerçekleştireceğiz ”yaklaşımı size de uygun geliyor ise…
O zaman; siz de bir fütüristsiniz…Kabul edin gerçeği…Siz de geleceği planlayan şanslı insanlardansınız.
Dünyanın en ünlü fütüristlerinden biri olan Alvin Toffler, eşiyle birlikte yazdığı “Zenginlik Devrimi” isimli son kitabında gelecekteki öngörülerini şöyle anlatmış: ”Gelecekte tek servet: bilgi olacak. Olmaya da başladı zaten…Çünkü bilgi rakipsiz, bilgi azalmıyor ve aksine giderek çoğalıyor. Bilgi soyut; ona dokunamıyor, vuramıyor, koklayamıyor ama onu kullanıyorsunuz. İşte gerçek servet budur”.
Örneklerde ve anlatılanlarda da görüldüğü gibi, dünya artık yeni bir akımla tanıştı. Para, petrol, altın, döviz gibi elle tutulabilir değerler yerine soyut bir servetten yani bilgiden bahsediliyor. Gelecek okur yazarı olarak yorumlanan fütüristlere de ilgi bu yüzden artıyor.
İş ve yaşam için olumlu gelecekler tasarlayan fütürizm ve bu tür bakış açısını sahiplenen insanlar, bence yakın geleceğin en önemli seçeneği olacaklar galiba…
Haydi hayırlısı…Bilgi; her şeyin önüne mi geçiyor yoksa..?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat