Loading...

Eğitimde yetersizlik!..

11 Temmuz 2019 21:24
A
a
İlk kez AK Parti iktidarları döneminde Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin üzerine çıkmasına karşın Türkiye eğitimde istenilen düzeyi yakalamakta zorlanmakta.
MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 81 ilde yaptığı ABİDE araştırmasında ilginç veriler görülmekte.                                                                                                      Buna göre, Türkçe için öğrencilerin yüzde 27,9'unun temel altı ve temel, yüzde 39,5'inin orta, yüzde 32,6'sının ise orta üstü ve ileri düzeyde yer aldığı belirlendi.                                                            
Benzer şekilde sosyal bilgiler alanında öğrencilerin yüzde 29,7'sinin temel altı ve temel, yüzde 37,9'unun orta, yüzde 32,3'ünün ise orta üstü ve ileri düzeyde yeterlik gösterdiği görüldü.
Matematik alanında ise öğrencilerin yüzde 14,2'sinin temel altı, yüzde 25,7'inin temel düzeyde, yüzde 30,8'inin orta, yüzde 24,6'sının orta üstü ve yüzde 4,7'sinin ise ileri düzeyde yer aldığı görülüyor.
Fen bilimleri alanında da öğrencilerin yüzde 11,4'ünün temel altı, yüzde 26,1'inin temel, yüzde 32,5'inin orta, yüzde 26,8'inin orta üstü ve yüzde 3,2'sinin ise ileri düzeyde yer aldığı belirlendi.
Bu araştırma sonuçlarının gösterdiği şu olsa gerek;
Özellikle orta üstü ile ileri düzeyde olan öğrenci sayısı çok az…
Çoğunluğu orta, temel altı ve temel düzeyde
 
* * *
 
Araştırma 81 ilde bin 230 okulda 75 bin 8'inci sınıf öğrencisine ve bin 62 okulda ve 41 bin 54 4'üncü sınıf öğrencisine yönelik geçen yılın Nisan ayında düzenlenmiş.
PISA ve TIMSS gibi uluslararası değerlendirme programlarından farklı olarak ABİDE Araştırması'nda il düzeyinde örneklemler belirlenmiş ve hem ulusal hem de il düzeyinde izleme çalışmaları yürütülmüş.                                                                                         Her bir ilde örnekleme seçilen 8'inci sınıf öğrencilerinin yarısına Türkçe ve fen bilimleri testleri, diğer yarısına da matematik ve sosyal bilgiler testleri uygulanmış.                                              
Beceri testlerinde yer alan sorular, alanda çalışan akademisyenlerin ve öğretmenlerin katılımıyla değerlendirme çerçeveleri dikkate alınarak geliştirilmiş.
Beceri testlerinde yer alan soruların yarısı çoktan seçmeli, diğer yarısı ise açık uçlu sorulardan oluşmuş.
Beceri testlerine ek olarak uygulanan anketler yoluyla, öğrencilerin akademik becerileri ile ilişkili olabilecek faktörler hakkında da veri toplanmış.
ABİDE 2018 uygulamasının 2016 uygulaması ile karşılaştırıldığında bütün dersler için temel altı ve temel alt yeterlik düzeylerinde bir düşüş, orta üstü ve ileri üst yeterlik düzeylerinde ise bir artış belirlenmiş olmasına karşın varılan düzeyin istenilen seviyede olmadığı açık.                                                                                        Örneğin 8. sınıftaki her dört öğrenciden biri dört işlem yapamıyor. Yüzde 66’sı deyimlerdeki mesajları anlamıyor.                                                                             Ancak, ABİDE 2018 uygulaması kapsamında ulaşılan bu bulguların, genel olarak Türkiye'nin katılmakta olduğu uluslararası durum belirleme çalışmalarındaki (PISA ve TIMSS) bulgularla örtüştüğünün görüldüğünü belirtiyor uzmanlar.
* * *
 
Eğitim sistemimizde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiğinden çok öğrendikleri ile neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşmakta.                                                      Bu durum, öğrencilerin öğrendiklerini gündelik yaşamda kullanabilme durumlarının belirlenmesini ve öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerinin ölçülmesini gerektirmekte…                                                         Öğrencilerin gerçek yaşam durumlarında karşılaşması olası sorunların durumlarının öğrencilere sunulması ve değerlendirmenin bu durumlar üzerinden yapılması ve öğrencilerin öğrendiklerinin anlamlı hale gelmesini sağlamaksa amaç, araştırma sonuçlarının eğitim sistemimizdeki yetersizliği gösterdiği açıktır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat