Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

Eğlenceli gazoz kapakları

9 Ekim 2018 21:31
A
a
Yaratıcılık ve yokluk arasındaki bağ, öğrenme ve merak arasındaki bağ gibi kişiyi geliştiren, ufkunu genişleten olmazsa olmazdır.
Şimdi zekayı geliştiren, düşünülerek tasarlanmış özel oyuncaklar var. Çocuklar bunlarla yaratıcı yönlerini arttırabiliyorlar. Oyuncakların tarihine bakıldığında oldukça eski, fakat önceki jenerasyonlarda herkeste yoktu.
Daha ziyade oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. Ya da oyuncak olarak tasarlanmamış nesneleri eğlenmek için kullanırdık.  Bu esnada ufak tefek değişiklikler, hayalimizdekine benzetme çabalarımız bizim farkında olmadan pratik zekamızı kullanma gücümüzü geliştirirdi.
Gazoz kapağından, ipe, çamurdan, taşa kadar oynayabildiğimiz materyalimiz vardı. Arabaya dönüşen kutular, oyuncak eve dönüşen koliler bizim tahayyülümüzün ürünüydü. Örgüden ve kumaştan bebek yapabilmek özel hissetmemizi sağlardı. Meselenin tamamı maddi yokluk değildi, ülkede her şey zaten yoktu. 
Merak konusuna gelince, onu açarken kendi hakkımı yemeyeyim çocuk yaşta başıma gelmeyen kalmadı. Kişisel tarihimde hayli sabıkam ve hasarım vardır. Hasarlar hem kendime, hem çevreye bu arada. Kişiye dair hiç gelişmemiş olan merakım öğrenmeye ve araştırmaya dair iki kişilik olmuş.
Şimdi bakıyorum da tam bir afacanmışım, yapmadığım yaramazlık kalmamış. Başıma gelenlerin hepsinden de öğrendiklerim hâlâ aklımda. Arı ısırabiliyor, baba kızabiliyor, köpek kovalayabiliyor, ağaçta kalabiliyorsun, nesneler kırılabiliyor ve eski haline dönmüyor en önemlisi başını dertten kurtarma konusunda yalnız kalabiliyorsun. Bundan daha işe yarar bilgi olabilir mi, korkuyor ya da canının acıyor olması hiç aklına gelmiyor önceliğin başını kurtarmak ve zararı minimalize etmek.
Çocukluk geçince merak konuların değişiyor tabii, duygu aynı kalsa da durum işe yarar oluyor. Nasıl yapıldığı, neden sonuç ilişkisi, ne işe yaradığı gibi soruların cevapları akılda kalıyor, genel kültür oluyor. Google yok, aileler her soruyu cevaplamıyor ve sen mecburen ansiklopedi karıştırıyorsun. Dokunsal öğrenme modelimiz gelişmiş haberimiz yok, akılda kalmasının en etkili yolu. Beynimiz bilgi çöplüğü gibi olmuş fakat konuşabilecek çok konumuz var. 
O sebeple soru soran, gezen, karıştıran çocuklara kızmayalım lütfen. Muhakkak ki aldığınız oyuncaklarla gelişecek değiller, böyle de çok kazanımları olur. Hele bu çocuklara hastalık isnat etmek, ilaçla uyuşturmak bence bir nevi cinayet.
Bunun yerine minik merak tohumları ekseniz, biraz ezberlerini bozsanız kullandıkları zeka oranını arttırabilmelerine yardımcı olursunuz.
Velhasıl minik meraklı afacanlara yarınları rahat emanet edebilmek için bazı imkanları kasıtlı olarak az sunmak, biraz da pozitif ayrımcılık yapmakta fayda var.
 
 
1000
icon
Aytaç 15 Ekim 2018 10:54

Yazınızın başlığını görünce çocukluğuma gittim. O gazoz kapaklarını kaç farklı oyunda kaç farklı şekilde kullanırdık. Belki satın aldığımız tek oyuncak misketlerimizdi. Mısır koçanlarına tavuk tüyü takıp füzeler yapardık. ve daha nice oyun malzemeleri. Bilgiye gelince bizlerin adeta anadan doğma ezberimizde olan bilinmemesi imkansız diye düşündüğümüz şeyler hakkında zamane gençlerinin çocuklarının en ufak fikri bile yok. Ama onları da suçlamamak lazım. Dönem bilgisayar elektronik çağı. Bizim kuşaktan birçoğumuzun da belki şimdiki 4-5 yaşında çocuk kadar bilgisayar bilgimiz yok. Aslında tüm bu bilgileri bir araya getirip çocuklarımızla karşılıklı paylaşabilmek te önemli. Elinize sağlık.

0 0 Cevap Yaz
Adem Aydin 10 Ekim 2018 10:34

Yazi cok begendim.kaleminize saglik

0 1 Cevap Yaz
Arzu Yıldızdağ 10 Ekim 2018 09:49

Çok güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık Reyhancım 🙏💕🙏

0 1 Cevap Yaz
Mehmet Toparslan 10 Ekim 2018 09:39

Tekrar merhaba Reyhan Hanımcım... Yine kaleminizden, kelamınızdan, yüreğinizden dökülen kelimelere ne kadar teşekkür etsek azdır... Dönemlerimizin uyuşması yazınızı okurken çok şey canlandırdı gözümün önünde... Maziye bir yolculuk gibi oldu... Bir çok şeyi merak ederek öğrenmenin bir ürünü araştırmacı kişiliğe ve analitik düşünceye sahip olmamız... Pamuk içinde fasulye, nohut nasıl yetişirden, hangi delikten hangi böcek çıkacak merakı... Oyuncakların azlığı kadar, teknolojinin bu derece olmaması da güzeldi o dönemler... Şimdi her şeye çabuk ulaşır, hiçbir şeyin kıymetini, değerini bilemeyen bir nesile geldik... Evdeki boş kutular geri dönüşüme, oyuncakların kullanımı da bir kaç saate iner oldu... Bizim zamanımızda yaptıklarımızı, çocuklarımızla tekrar tekrar yapmamız, hem eğlenceli bir faaliyet, hem de bir kültür paylaşımı olacağı kanısındayım... Umarım diğer okurlarımız da duygu ve düşüncelerimize müdahil, hatta dahil olurlar... Sevgi ve saygıyla...

0 1 Cevap Yaz
Mehmet işözü 10 Ekim 2018 09:21

Varlığın ve yokluğun etkilerini anlatmak ve olması gereken kadarını vermek. Başarıya götürür.

0 1 Cevap Yaz
orhan aslan 10 Ekim 2018 09:20

Tebrikler

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat