Loading...

En nihayet geliyoruz (1)

1 Kasım 2019 21:30
A
a
Fırat Kalkanı harekâtından sonra, sayın cumhurbaşkanının “bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerinin üzerinden, seneler geçmesine rağmen, o gece bir türlü gelmemişti. Tarihler günler verilmiş ancak bu sözler de boş çıkmıştı. Yetkililer tarafından bir türlü, sınır ötesi harekat emri gelmediği içinde  asker hep beklemede kaldı. Eh, bir yer de hesap kitap yapmadan, sadece seçmene şirin görünmek maksadıyla, meydanlar da söylenen hamasi nutuklarla da, savaş gibi ciddi bir mücadeleye girişilmiyor. Hani halk arasında, bir şeyi kırk kere çağırırsan gelirmiş derler ya, işte bizdeki idareciler de, savaş çığırtkanlığı yapa yapa, ülkeyi savaşın eşiğine getirdiler. Artık bu günden sonra geri dönüş olmaz. Türk ordusu Fırat’ın doğusuna, askeri hareket yapmak zorundadır. Bundan sonra geri dönüşü olmayan bir mecraya girmiştir. Artık bu harekat Türkiye açısından bir prestij meselesi haline gelmiştir. Umarız ki sayın büyüklerimiz bu harekata karar verirken, her türlü ihtimali göz önüne alarak, ordumuzun ihtiyaçlarını da iğneden ipliğe kadar ciddi olarak tedarik ederek karar vermişlerdir.
Suriye’de 2011 yılından itibaren patlak veren olayların ve parçalanmanın mimarı ve oyun kuranı ABD olmuştur. İsrail’in güvenliği önündeki en büyük engellerden birisi olan Saddam’ın Irak’ını parçaladıktan sonra, sıra Suriye ye gelmiştir. Bunun içinde, Saddam’ın ordusundan kaçanları, ileri de Avrupa ülkelerinin başına bela olarak düşündüğü sapkınları, gerçek cihadın adam kesmek olmadığını bir türlü öğrenmeyen, kendilerine yapılan soykırımlara karşı mücadele  ettiğini zanneden cihatçıları, dünyaya terör etme mücadelesini de sadece İslam ülkelerinde uygulamış terör gruplarından oluşturduğu paralı askerleri, Suriye de bir araya getirerek, imkanlar sunarak paralı beslemelerden oluşan İŞİD, diye bir yapıyı ortaya çıkararak, isyan ateşini körükleyen ABD, yerel de var olan PYD yi de kullanmak suretiyle, Suriye’deki parçalanmanın tohumlarını atan ABD, bu terör gruplarına her türlü maddi ve lojistik desteği vererek sahaya sürmüştür. ABD, bütün bu yapıyı dizayn ederken, Türkiye’nin istihbaratı uyumuş, bizi idare edenler de, bu silahların sonuç da Türkiye yede yönetilebileceğini hesap etmemişlerdir.
                Türkiye bölgesel olaylarda hiçbir zaman inisiyatif kullanıp, oyun kurucu olmamıştır. Her zaman kendini büyük sanan devletlerin kurdukları oyunlar da üçüncü sınıf oyuncu pozisyonlarında kalmıştır. Daima kendi eline sıkıştırılan senaryonun bir parçası durumunda hareket etmiştir. Daha Suriye de olayların patlak vermesinden itibaren, Ortadoğu celladı ABD nin yanında yer almış, onun dümen suyundan ayrılmamıştır, bir ara güya denge politikası güdeyim düşüncesiyle Rusya ile yakınlaşmış, ama son zamanlar da yine ABD nin çizdiği çerçeve siyasetinin içinde fotoğraf vermeye başlamış, ne çare ki, bu çerçeve de kendine biçilen yeri beğenmeyerek, kendi işimi kendim görürüm fikrine kendini kaptırarak, Fırat’ın doğusuna harekatı ve orada güvenli bölge oluşturma çabalarına girişmiştir. Geç de olsa kendi göbeğimizi sadece ve sadece kendimizin kesebileceği gerçeğini anladık, anlamasına ama, ilk başlar da beş TL ye yapabileceğimiz işi şimdiler de beş yüz TL ye yapacak hale geldik.
Uzun görüşme maratonları sonuç vermeyince, Türkiye’nin de Güvenli Bölge konusunda ciddi ve ısrarlı durumunu gören Trump “ben aranızdan çekiliyorum artık siz kendi aranızdaki meseleyi kendiniz çözün” diyerek ABD askerlerine geri çekilme emrini verince, Türk ordusu da Suriye içerisinde harekata başladı. ABD, AB ülkeleri ile körfez  ülkelerinden gelen beyanatlara bakılırsa, Türkiye’nin bu hamlesi BM. Ve Dünya kamuoyu nezdinde pek kabul görmedi. Zaten görmemesi de normaldir. Eğer bu harekatı destekseler de, işte o zaman kuşku duymak gerekir. Esas önemli ve düşündürücü olan körfez de onun dışındaki Arap ülkelerinin harekat konusunda Türkiye ye destek vermemeleri ve hatta aleyhimize görüş serdetmeleri düşündürücüdür. İsrail’in yaptığı bunca zulüm ve Mukaddes belde ve mekanları işgal eden Yahudi zulmüne en ufak bir tepki göstermeyen bu ülkelerin, kendi sınır güvenliğini korumaya yönelik olarak Suriye’nin kuzeyinde dar bir bölgeye harekat düzenleyen Türkiye aleyhine girişimler de bulunmaları, sorgulanması gereken bir husustur
                                               Devam edecek…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat