Loading...

En nihayet geliyoruz (2)

2 Kasım 2019 20:57
A
a
TSK üzerine düşen görevlerini en iyi şekilde yapacaktır. Bunların hiç kimse kuşku duymasın. Komuta kadememiz, bu harekata uzun süreden beri hazırlanmaktadır. En ince ayrıntılarına kadar gerekli istihbarı bilgiler toplanmış, terör yuvaları bir bir tespit edilmiş, malzeme ve depoları belirlenmiş ve hava harekatı  bu bilgiler ışığında başlatılmıştır. Buna rağmen sahada ordumuzun işi pek kolay değildir. Zira TSK düzenli bir ordu olup, harekat stratejisini de bu doğrultuda tanzim etmiştir. Ancak karşısındaki kuvvet, düzenli bir ordu değil terör gruplarıdır. Gruplar halinde mücadele eden ve çok çabuk ve seri bir şekilde yer değiştirebilen bireylerden oluşmuştur. Vur kaç taktiğini iyi uygulama imkanları vardır. TSK’nın gücünü de bildikleri için, baş edemeyeceklerini de pekala bilmektedirler. Militanların çoğu da normal kıyafetlerini giyerek köylü kılığına girmiş, normal sivil vatandaş edasıyla hayatlarına devam etmeleri olasıdır. Her ne kadar ABD bölgeden çekildiğini iddia etse de, kuvvetlerini sadece sınır bölgemizden alarak üslerine, 30 km lik güvenlik bölgesi derinliğinin ötesine kaydırarak konuşlandırmıştır. Hala da YPG den desteğini ve hamiliğini çekmiş değildir. Bir kısım militanları da efendilerine sığınma yolunu seçecek ve ABD de bunları elbette ki kabul edecektir. Şunu da hatırlatalım ABD girdiği hiçbir ülkeden askerilerini geri çekip yerel güçlere bırakmamıştır. Afganistan ve Irak gerçeği de dahil dünya üzerinde kurduğu üslerin hepsi yerli yerinde durmaktadır.
Öyle veya böyle Türk Ordusu teröristlerin yuvalandığı topraklara girdi. Bu harekatı tasvip edenler de olduğu gibi onaylamayanlar da olacaktır. Fakat iş başa düşüp harekat başladıktan sonra, çatlak seslerin çıkması, bu milletin varoluş felsefesi ile bağdaşmaz. Bundan sonra, gün birlik ve dayanışma günüdür.
Hep beraber ameli ve fiili dua zamanıdır. Dış mihrakların bu harekata karşı olumsuz tavır almaları beklenen bir durumdur. Tabi ki AB ülkeleri ve yandaşlarından Türkiye ye desteklemeleri beklenemez. Ancak içimizdeki odaklardan çatlak sesler duymak hepimizi rahatsız eder. Türk ordusunun bu mücadeleden biiznillah galip çıkacağına da inancımız tamdır.
Türkiye olarak bundan sonra, saha da kimlerle mücadele edeceğiz, YPG den başka karşımıza hangi ülkeler çıkacak, bu harekatın maddi olarak yükünü nasıl kaldıracağız, sonuç da masaya kimlerle oturacağız? Gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışmalıyız. Halen ve daha sonra bu sorunlarla yüzleşmek zorunda kalacağız.
Şurasını unutmayalım, şu anda Suriye bir satranç tahtası haline gelmiştir. Çok bilinmeyenli bir denklemdir. Şu anda piyon olarak YPG harekete geçirilmiş, esas oyun kuranlar perde arkasından, yapılan hamleleri sessizce izleme yolunu seçmişlerdir. Oyunun skorunu ve sonucunu piyonlar değil, yapılan hamleler belirleyecektir. Yapılan hamlelerin bir,iki,üçadım sonrasını düşünerek, karşı hamlelerin neler olabileceğini sezinleyerek hareket edenler, kazançlı çıkacaktır. Bu harekatı çok konuşan değil, çok düşünen ve aklını yerli yerin de kullanan kazanır. Öteden beri bizim siyasilerimizin ağzından çıkan cümlelerin, kendi ayaklarını bağladığının pek farkında değiller. Her mahfelde “biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. İşgalci değiliz, kimsenin toprağında gözümüz yok”. Gibi söylenen sözlerin sonuç da Türkiye’nin ayağına pranga vurabileceğinin farkında olmalıyız. Zira Rusya ve İran’la Suriye sorununa çare bulmak için gerçekleştirilen üçlü Astana zirvesinde Suriye’nin toprak bütünlüğü için açıkça atılan kararlara imza attık. Hatta bu konuda garantör de olduk. Trump, TSK nın Suriye ye girmesine yeşil ışık yaktıktan ve hedef bölgesinden çekilmeye başladıktan sonra, Rusya hemen harekete geçerek bu taahhüdümüzü hatırlattı. Türk milleti olarak şunu asla unutmayalım. Rusya, tarihin hiçbir evresinde Türkiye’nin dostu ve ortağı olmamıştır. Son zamanlar da, Rus yetkilileri ile aramız da cereyan eden yalancı bahar havasına kapılıp da, “Rusya bizimle beraber hareket ediyor, şeklin de bir zehaba kapılmayalım. Zira, Rusya hiçbir zaman Esad’ı bırakmaz. Zira ta çarlık Rusya’sından bu yana zihninde oluşturduğu “sıcak denizlere açılma” idealini, Rus yetkililerin emrine sunan Esad’dır. Suriye de olaylar patlak vermeye başlayınca, Esad Rusya’yı yardıma çağırmış ve Rus hükümeti de Suriye’nin Akdeniz kıyısında ve bizim Hatay ilimizin hemen altında bulunan Lazkiye’de büyük bir üs kurma karşılığında, her türlü silah ve strateji yardımlarını yapması sözünü de Esad’a vermiştir.
                                                               Devam edecek…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat