Loading...

En nihayet geliyoruz (5)

5 Kasım 2019 21:31
A
a
 Eğer daha önce göçmenlere Avrupa kapılarını açsaydık, çoğu ülke bugün bu harekatı sırf maddi korkularla desteklemek zorunda kalırdı. Hükümetimiz her konuda aldığı gibi bu konuda da geç kaldı. Sayın Cumhurbaşkanı şimdilerde “kapıları açarız” gibi tehditlerle bulunsa da, artık iş işten geçti. Arapların dediği gibi “bade harabül Basra” Basra harab olduktan sonra aldığın önlemlerin pek faydası olmaz. Hele hele beynelmilel siyasi nezakete yakışmayacak bir tarz da tehdit eder gibi söylersen, aksi tesir göstermesi de kaçınılmaz olur. Evet sayın Cumhurbaşkanın bu tehditkar tavrı, haklı olsak bile, millet olarak bizim duygularımıza hitap eder ve bizi memnun eder ama, dünya artık globalleşti. bu evrende sadece bizler yaşamıyoruz. Dış siyasetin yürütülmesinde sessiz, sakin ve derinden gideceksin, -plan, proje ve yapacaklarını, ülke menfaati için, Yüce Sultan Fatih Sultan Mehmet Han gibi sakalından bile saklayacaksın. Sana yapılanı, zamanı geldiğinde sende misliyle karşılığını verecek anlayışın olması gerekir. Seni ısıranı sende zamanı gelince öyle bir ısıracaksın ki, karşı taraf “ha ben falan zamanda bunu yapmıştım, o da şimdi bana karşılığını veriyor” diye düşünmesini sağlayacaksın. O da bilecek ki ben karşı tarafa zarar verdiğimde, bedelini zamanla ödeyeceğini bilecek ve ona göre davranacak.
Yıllar öncesinden yapacaklarını gümbür gümbür dillendirirsen rakibin, ona göre gardını alır ve senin yapacakların bir işe yaramaz. Kendin çalar kendin söylersin.  Kapıları açarım sözünü dillendirdik ama ne bekliyoruz açalım kapıları. Elimizi tutan mı var? Söylediklerimizi yapmadığımız içinde şantajcı durumuna düşüyoruz. Ne acıdır ki Türk siyaset adamları bir türlü iç siyaset ile dışarıya karşı uygulayacakları siyaset dili ve hareket tarzını bir türlü kavrayamadılar. Olayları istismar ruhumuza işlediği içinde çoğu zaman siyahla beyazı da ayırt edemiyoruz.
Trump’ın, Fırat’ın doğusundan Amerikan askerlerini çekmesi, aslında kendisi için ve temsil ettiği Siyonizm için bir kazanımdır. Ufukta Amerika da bir seçim olacaktır. Bu seçimlerde Trump, seçmenin karşısına çıkıp, geri çekilmekle Amerikan askerlerinin hayatların riske etmediğini, Amerika‘nın  çıkarlarını koruduğunu, bu bölge için çok fazla para ve güç kaybı olamaması için geri çekildiğini söyleyerek, seçmene iyi görünebilir. Daeş gibi bir terör örgütünü çökerttiği de Trump’ın başarı hanesine yazılacaktır. Kaldı ki bu bölge de Türkiye güçlü kaldığı müddetçe BOP un önünde en büyük engel olduğu gerçeğini de bilmektedir. Kafasının içinde sakladığı gizli niyeti, Türkiye’nin güney sınırında bir PKK devletini kurulmasını temin etmek de ilk hedefleri arasında değildir. Türkiye’nin bu sınırını kendisinin kontrol edebileceği bir bataklığa dönüştürmektir ilk gayesi. Bu bataklıkta savaşa bilmesi içinde denge politikası güderek, YPG nin de söz sahibi olabilmesi temin amacıyla, silah ve mühimmat vererek eğiterek palazlanmasını temin etmiştir. Muhtemeldir ki Rusya, Suriye, İran ve Türkiye YPG ile birlikte bu bataklıkta birbirleri ile cebelleşerek güç kaybedeceklerdir. ABD, 15 temmuzda Türkiye ye bir yumruk attı ama yıkılmadık ayaktayız. Lakin 15 temmuz bu ülkeden hem insan gücü ve hem de ekonomik fayda açısından çok şeyleri alıp götürdü. Halende 15 temmuzun acılarını ve yaralarını sarabilmiş değiliz. Yabancı ajanslardan gelen haberlere bakılırsa şimdilerde, ülkemizi ekonomik olarak çökertmek amacıyla Trump’ın çağrısı üzerine  AB ülkelerinin ekonomik ambargo uygulanmasının yollarını aradıkların duyuyor ve okuyoruz. Trump, sadece Amerika’nın ambargo uygulamasının Türkiye’yi sarsmayacağını biliyor. Bundan önce de çeşitli olaylar nedeniyle kısmi ambargo uygulamalarını gördük ama, sadece döviz kurlarının dalgalanmasından başka bir işe yaramadı. Türkiye Amerika’nın uygulamaya çalıştığı ekonomik ambargoya kolayca atlatabilir. zira ülke olarak dış ticaret hacminin %65 den fazlası AB ülkeleri iledir. Amerika’nın dış ticaretteki payımızı %15-20 ler civarındadır. Esasen ekonomik ambargo hususunda AB ülkeleri hep birlikte ekonomik ambargoya Amerika’nın yanında yer alırlarsa , zaten bugüne kadar kırılgan bir hale gelmiş ve kırılganlığı kronikleşmiş ekonomimiz çok büyük zararlar görür. Yetkili ve etkili mevkide bulunan sayın büyüklerimizin bu konuda gerekli tedbirleri alacaklarını da umut ediyoruz.
                                           Devam edecek…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat