Loading...

Eyfel kulesini hurdacıya satan adam

7 Temmuz 2019 18:45
A
a
Tarihin en büyük sahtekarları arasında George C. Parker, Gregor MacGregor,  Philip Arnold, Howard Welsh, Bernie Madoff gibi isimler efsane olmuşlardır. Bizde ise Sülün Osman, Güney Zobu, Selçuk Parsadan ilk akla gelenler.
Dolandırıcılar içinde Victor Lustig’in vukuatı ayrı bir yer tutuyor.
Asıl adı Robert V. Miller olan Victor Lustig, 4 Ocak 1890’da günümüzde Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Bohemya’da dünyaya geldi. Babası, yaşadıkları küçük kasaba Hostinne’in belediye başkanı olan orta halli bir adamdı. Lise eğitimi bittikten sonra eğitimini sürdürmesi için babası onu Paris’e üniversiteye yolladı. Victor zeki bir çocuktu. 19 yaşına geldiğinde anadili Çekçe dışında İngilizce, Almanca Fransızca ve İtalyancayı son derece akıcı olarak konuşabiliyordu. Fakat asıl yetenekli olduğu alan pokerdi ve Lustig, zekasını üçkağıtçılıktan yana kullanmayı tercih etti.Suç kariyerine Avrupa ile Amerika arasında gidip gelen transatlantik denilen gemilerde kumarbazlık ve yankesicilik yaparak başladı. Çek göçmeni olan Lustig 1922 yılında Amerika birleşik devletlerine yerleşti hileli gayrimenkul satışları yapmaya başladı.1925 yılında aklına kariyerinin en parlak fikri geldi. Eyfel kulesini hurdacıya satmak.
Eyfel Kulesi 1925 yılında harabe halindeydi, Paris belediyesi kulenin bakımını yapamaz olmuştu.Kendini hükümet görevlisi olarak tanıtıp Fransa’nın beş büyük hurdacısı ile Paris’in en lüks oteli Krillon Oteli’nde Toplantı yaptı.Belediyenin bakım ve onarım maliyetini karşılayamadığı için kuleyi en yüksek fiyatı verene hurda olarak satacağını söyledi.
Bir limuzin kiraladı ve hurdacıları bununla keşfe götürdü. Andre Poisson adlı hurdacı en yüksek teklifi verdi. lustig ayrıca Poisson’a kendisinin ailesini geçindirmekte zorlanan bir devlet memuru olduğunu söyleyerek rüşvet istedi adam hem kulenin bedelini ödedi hemde yüklü bir rüşvet verdi.Anlaşmanın sahte olduğu ortaya çıkınca Lustig Avusturya’ya kaçtı. Poisson utancından şikayetçi olamadı.
Bir ay geçmeden Paris’e döndü Eyfel kulesini tekrar satmaya kalkıştı ama ihbar edilince polis afişler bastırarak kendisini aramaya başladı Amerika’ya kaçtı. 1934 yılında Dolandırıcılıktan tutuklandı. Hapisten kaçtı ancak bir yıl sonra yakalandı. 1947 yılında meşhur Alcatraz Hapishanesinde öldü.
Para basma makinası vakası ve ünlü gangster Al Capone’u dolandırdığı bir öyküsü var ki ayrı bir yazı konusu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat